Sardynki
Sardynki to bezapelacyjnie symbol Portugalii. Są przede wszystkim smaczne i wyjątkowo zdrowe, dlatego warto włączyć je do diety. Sardynka to nieduża ryba, nieco przypominająca śledzia.
Sardynka europejska, nazywana też sardynką atlantycką lub po prostu sardynką jest gatunkiem ryb występującym w Morzu Śródziemnym i Oceanie Atlantyckim, u wybrzeży Portugalii, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.
Jeżeli unikamy ryb ze względu na zawarte w nich toksyny, sardynki możemy jeść spokojnie. Są bowiem wymieniane wśród ryb "bezpiecznych", które nie są skażone rtęcią. Warto też podkreślić, że sardynki są na liście ryb, których połów odbywa się w sposób przyjazny dla środowiska.
Sardynki z puszki to jedna z najczęściej wybieranych konserw rybnych. Stanowią szybką i smaczną przekąskę. Sardynki nie powinny kojarzyć nam się jednak tylko z nudną rybą z puszki. Można je przyrządzać na wiele sposobów. Grillowane sardynki to krajowa duma Portugalii, którą warto spróbować przyrządzić w domu. Świetnie smakują także na kanapkach z masłem, skropione oliwą z oliwek. Z sardynek można przygotować także pastę, wystarczy rozgnieść ryby widelcem. Można dodawać je także do sałatek.
Sardynki mają zielony lub niebieski grzbiet i srebrzysty spód. Kilkunastoletnie sardynki mogą osiągać do 30 cm długości. Najczęściej poławiane są jednak młodsze okazy, kilkucentymetrowe – ich mięso jest delikatniejsze.
Pod względem ilości kwasów omega-3 nie mają sobie równych - zawierają ich aż 3700 mg w 100 g! To sprawia, że są bardzo skuteczną i naturalną bronią przeciw chorobom serca. W sardynkach znajduje się też witamina D, która szczególnie w okresie jesieni i zimy powinna być dostarczana naszemu organizmowi. Cenne pierwiastki w sardynkach to selen, fosfor, wapń, miedź. Dodatkowo sardynki zawierają kwasy EPA i DHA. Jak pokazują badania, związki te nie dopuszczają do rozwoju stanu zapalnego w organizmie, które bardzo często odpowiada za pojawienie się wielu schorzeń.