Kuchnia portugalska. Co o niej wiemy?
Wystarczy spojrzeć na położenie geograficzne Portugalii, by móc stwierdzić, że najpopularniejszymi produktami spożywczymi są w tym kraju ryby i owoce morza. Państwo leży przecież na Półwyspie Iberyjskim i z dwóch stron ma bezpośredni dostęp do wód oceanicznych. Jednocześnie, zagłębiając się w kulinarną tradycję Portugalczyków, możemy być zaskoczeni ogromną różnorodnością i otwartością kuchni tego kraju. Czym charakteryzuje się kuchnia portugalska i jakie są najpopularniejsze potrawy, które w niej znajdziemy?
Tradycje kuchni portugalskiej
Jedzenie posiłków jest dla Portugalczyków prawdziwym rytuałem. Rytm całego dnia opiera się właśnie na godzinach spożywania śniadania, obiadu oraz kolacji.
Śniadania jada się między 7.30 a 10.00. Z reguły są one małe, słodkie i popijane czarną kawą lub espresso. Czasami jedzone są kanapki z szynką lub dżemem, sery albo zapiekanki z masłem lub oliwą, czyli tzw. tourada. Pora obiadowa przypada między 12.30 a 14.00. Z kolei najważniejszym posiłkiem dnia jest kolacja, którą spożywa się między 19.30 a 22.30. Warto wiedzieć, że zarówno obiad, jak i kolacja składają się z trzech dań: zupy, drugiego dania oraz deseru.
Obiady i kolacje jedzone są w towarzystwie, nieśpiesznie, rozmawiając na różne tematy, w szczególności te kulinarne. Co ciekawe, Portugalczycy mają skłonność do używania bardzo dużej ilości papierowych serwetek w trakcie jedzenia. Przepadają wprost za deserami, których głównymi składnikami są zazwyczaj żółtka z cukrem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prosto z grilla. Pyszny kurczak
Składniki spożywcze charakterystyczne dla kuchni portugalskiej
Mieszkańcy Portugalii uwielbiają oliwę, wino, ryby i owoce morza, ale w ich menu nie brakuje również różnego rodzaju mięs, szczególnie wieprzowiny i wołowiny. Największą popularnością cieszy się bacalhau, czyli suszony solony dorsz. Istnieje przekonanie, że Portugalczycy mają 365 przepisów na dania z bacalhau, czyli po jednym na każdy dzień w roku.
W Portugalii pieczywo przygotowuje się głównie z pszenicy, ale np. słynny chleb Broa produkowany jest także z kukurydzy. Do mięsa podaje się najczęściej ziemniaki lub ryż.
Jeśli chodzi o warzywa, to lubiane są przede wszystkim: kapusta, sałata, papryka (np. piri piri), pomidory, czosnek i cebula. Portugalczycy często w swojej kuchni korzystają również z jadalnych kasztanów.
Z owoców preferowane są: figi, melony, gruszki, winogrona. Szczególną popularnością cieszą się również orzechy.
Kuchnia portugalska obfituje w przyprawy, takie jak: liście laurowe, tymianek, kolendra, oregano, mięta, rozmaryn czy też cynamon, anyż, kardamon i wanilia.
Stosunkowo małą popularnością cieszy się za to nabiał, choć sery pojawiają się zarówno w daniach na słodko, jak i na wytrawnie, a najczęściej osobno jako przystawki.
Najpopularniejsze potrawy kuchni portugalskiej
Będąc w Portugalii koniecznie należy spróbować tamtejszej kuchni. W restauracjach i przydrożnych barach można spotkać wiele wartościowych dań, które nie tylko są smaczne, ale również pozwalają na bliższe poznanie tradycji tego kraju.
Do najpopularniejszych potraw, po które warto sięgnąć w Portugalii, należą:
- bolinhos bacalhau, czyli smażone kulki z suszonego i solonego dorsza oraz ziemniaków,
- caldeirada – gulasz przygotowany na bazie małży i różnych gatunków ryb,
- bife – smażona wołowina lub wieprzowina podawana w winnym sosie z dodatkiem ziemniaków, ryżu lub sałatki,
- alheira – przystawka w postaci kiełbasy, ale z mięsa drobiowego, cielęcego lub króliczego (nie może to być wieprzowina) wymieszanego z chlebem, oliwą z oliwek, czosnkiem, papryką i smalcem,
- sardinhas assadas, czyli grillowane sardynki z solą,
- caldo verde – zupa krem z ziemniaków, kapusty galicyjskiej, cebuli, oliwy i czosnku podawana z kiełbasą chorizo oraz kukurydzianym chlebem,
- franceshina lub bifana – franceshina to kanapka z kilkoma rodzajami mięs zapiekana pod grubą warstwą sera i polana sosem pomidorowo-piwnym, a czasami z dodatkiem jajka sadzonego na wierzchu – jest to kaloryczne portugalskie danie typu fast food. Bifane jest nieco lżejszą wersją tejże kanapki z bułki i wieprzowiny.
Na uwagę zasługują również portugalskie desery, takie jak:
- pasteis de nata – ciastka przygotowane z ciasta francuskiego z nadzieniem budyniowym,
- ovos moles – ciasto opłatkowe z masą z żółtek i cukru,
- queijada – ciasteczka z twarogu,
- bola de berlim – pączki z budyniową masą,
- arroz doce – ryżowy budyń gotowany na mleku,
- travesseiro – ciastko z kremem migdałowo-jajecznym.
Kuchnia portugalska uważana jest za przykład kuchni śródziemnomorskiej, która uznawana jest za jedną z najzdrowszych. Jednocześnie nie wszystkie jej aspekty są tak samo zdrowe. Portugalczycy lubują się w słodkich deserach i spożywają sporo tłuszczów, co nie jest zalecane przez dietetyków. Warto jednak sięgać po ryby i owoce morza, które stanowią podstawę kuchni portugalskiej. Dokonując właściwych wyborów, możemy bezpiecznie czerpać z tradycji kulinarnych tego kraju.