Ryba po grecku czy po hawajsku? Którą wybierzesz?
Ryba po grecku należy do tradycyjnych wigilijnych potraw, choć idealnie pasuje również na inne uroczystości. Często możemy ją spotkać np. na weselach lub chrzcinach. Z kolei ryba po hawajsku dopiero od kilku lat gości na naszych stołach, zaskarbiając sobie coraz więcej zwolenników. Jak przygotować te potrawy i czy mogą one w ogóle ze sobą konkurować?
Ryba po grecku
Ryba po grecku jest w naszym kraju bardzo popularnym daniem wigilijnym. Wbrew swojej nazwie – wcale nie pochodzi z Grecji. Wręcz przeciwnie – Grecy usłyszeli o niej dopiero od Polaków. Najprawdopodobniej nazwa tej potrawy powstała ze względu na typowo greckie połączenie warzyw duszonych na oleju i ryb. Ryba po grecku świetnie smakuje jako przystawka na zimno oraz na gorąco jako danie obiadowe z ziemniakami albo ryżem.
Składniki:
- 3-4 średnie płaty mintaja albo morszczuka bez lodu,
- 50 dag marchewki,
- 20 dag selera,
- 20 dag pietruszki,
- 1 duży por albo 1 duża cebula,
- mały słoiczek koncentratu pomidorowego,
- ½ szkl. oleju,
- 3-4 łyżki mąki,
- sok z cytryny,
- sól, pieprz, ostra papryka, cukier – do smaku.
Przygotowanie:
- Marchew, pietruszkę oraz seler ścieramy na tarce jarzynowej o dużych oczkach. Zielone liście pora odcinamy, a pozostałą jego część kroimy w talarki.
- W garnku rozgrzewamy 3-4 łyżki oleju. Wrzucamy do niego wszystkie warzywa i smażymy przez ok. 3-4 minuty.
- Następnie warzywa podlewamy szklanką wody i dodajemy koncentrat pomidorowy. Przyprawiamy i dusimy na małym ogniu, aż do miękkości warzyw.
- W międzyczasie kilka razy mieszamy, a jeśli woda wyparuje, dolewamy jej trochę tak, by całość ciągle się dusiła i nie przywierała do dna.
- W tym czasie przygotowujemy rybę. Osuszamy ją i kroimy na mniejsze cząstki. Każdą z nich nacieramy solą, pieprzem oraz sokiem z cytryny. Następnie obtaczamy je w mące i smażymy z obu stron na złocisty kolor.
- Gdy warzywa i ryba są gotowe, układamy je w salaterce warstwami: 1/3 warzyw, ciasno ułożona ryba, reszta warzyw.
Ryby wędzone. Czy są zdrowe?
Ryba po hawajsku
Jeśli lubimy połączenia słodko-pikantne i chcemy nieco odejść od tradycji, świetną alternatywą dla ryby po grecku będzie ryba po hawajsku z ananasem. Również doskonale smakuje zarówno na zimno, jak i na ciepło, np. z ryżem jako danie obiadowe. W wersji na zimno dobrze jest przygotować ją na ok. 2 dni przed podaniem.
Składniki:
- 3-4 płaty morszczuka lub mintaja bez lodu,
- mąka do panierowania,
- olej do smażenia,
- sok z cytryny,
- sól, pieprz, chili w proszku i cukier do smaku,
- 2 cebule,
- 1 duża lub 2 niewielkie czerwone papryki,
- 1 puszka ananasa,
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego,
- 2 łyżki pikantnego ketchupu.
Przygotowanie:
- Rybę osuszamy i kroimy na mniejsze części. Podobnie jak w przypadku ryby po grecku nacieramy je solą, pieprzem i sokiem z cytryny, a potem obtaczamy w mące i smażymy z obu stron na złoty kolor.
- Rybę zdejmujemy z patelni, a wrzucamy na nią cebule pokrojone w półplastry. Gdy cebula jest już szklista, dodajemy do niej pokrojoną w paski paprykę. W momencie, kiedy papryka staje się miękka, dorzucamy pokrojonego w trójkąty ananasa.
- Gdy wszystko razem chwilę się poddusi, zalewamy całość sokiem z ananasa z puszki. Doprawiamy i dodajemy koncentrat pomidorowy oraz ketchup. Dokładnie mieszamy do połączenia składników. Możemy nieco odparować, jeśli sos wyszedł zbyt rzadki.
- Gdy sos z ananasem oraz ryba są już gotowe, wkładamy je warstwami do salaterki. Najpierw ciasno układamy rybę, wykładamy połowę sosu, znów dajemy rybę i ponownie sos.
Ryba po grecku oraz ryba po hawajsku to dwie potrawy, które doskonale smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno. Jedna i druga opiera się na sosie pomidorowym połączonym ze smażoną rybą. Jednocześnie są one zupełnie różne w smaku ze względu na obecność różnych składników. Nie muszą więc ze sobą konkurować. Równie dobrze mogą stać obok siebie i ciekawie się uzupełniać.