Śledź idealny? Dzięki tym prostym trikom to możliwe!
Śledzie zawierają wiele bogatych składników odżywczych. Jak sprawić, by podczas wigilijnej kolacji smakowały możliwie najlepiej? To prostsze niż ci się wydaje.
Śledzie to ryby, które wielu kojarzą się ze Świętami Bożego Narodzenia. Często są też doskonałą zakąską do mocnych trunków. Śledź jako dodatek do kanapek, a nawet sałatek komponuje się znakomicie. Poza tym istnieją tysiące sposobów na przyrządzenie ukochanej przez Polaków ryby: po grecku, libańsku, żydowsku, kujawsku, śląsku... To tylko część z wielu opcji przyrządzenia tego przysmaku.
Przygotowanie
Aby śledź smakował możliwie jak najlepiej, warto pozbyć się z niego nadmiaru soli. Jak to osiągnąć? Według specjalistów najskuteczniejszą metodą jest namaczanie ich nie w wodzie, a w mleku! Nabiał pochłania sól dużo efektywniej. Co więcej, neutralizuje zbyt słony posmak potrawy. Dzięki tej metodzie śledzie są w smaku znacznie delikatniejsze.
Wiele osób zastanawia się również, jak długo można je przechowywać w lodówce. Odpowiedź brzmi: to zależy. Śledzie w occie mają najdłuższy termin spożycia, który wynosi nawet cztery tygodnie. Warto jednak pamiętać o tym, że im dłużej nasączone są octem, tym ich smak nabiera intensywniejszego smaku. Z kolei śledzie w oleju należy przechowywać minimalnie przez miesiąc w temperaturze około trzech stopni Celsjusza.
Składniki odżywcze
Warto wspomnieć, że śledzie zawierają wiele bogatych składników odżywczych. Nienasycone kwasy tłuszczowe jako kluczowy składnik tej smacznej ryby poprawiają ciśnienie oraz obniżają poziom cholesterolu w organizmie. W rybach tych zawarte są również spore dawki witaminy A, która odpowiada za dobry stan skóry, włosów i paznokci. Należy zaznaczyć też występowanie witaminy B, bo to właśnie ona korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego.