Pomysły na posiłki idealne do lunchboxa
Rozsądne planowanie posiłków na cały dzień to klucz do zdrowia. Koniecznie zaopatrz się w pudełko, czyli tzw. lunchbox, i przygotuj pyszne dania na wynos, żeby móc zapanować nad swoją dietą bez względu na okoliczności.
Lunchbox to kapitalne w swojej prostocie rozwiązanie. Posiłki planujesz i przygotowujesz w domu, a potem je ze sobą zabierasz – do pracy, szkoły, w podróż. I to nie jest tylko kwestia mody. Coraz więcej osób zmaga się z różnego typu nietolerancjami oraz alergiami pokarmowymi, więc nie mogą sobie pozwolić na lekkomyślne stołowanie się poza domem. Pudełko z posiłkiem takim osobom nie bez przesady ratuje życie! A co umieścić w lunchboxie? Poniżej garść inspiracji dla każdego.
Warzywa i owoce przede wszystkim
Najwygodniejsze są pudełka z przegródkami, do których można powkładać mnóstwo zdrowych i smacznych produktów. Koniecznie zadbaj o to, żeby w pudełku nie zabrakło warzyw i owoców. Ogórek, oliwki, marchew, listki szpinaku i różnych odmian sałat, seler naciowy, pomidorki koktajlowe, rzodkiewkę, paprykę można jeść na surowo; większe okazy pokrój w plasterki, ćwiartki albo słupki.
Zobacz też: Sałatka z łososiem i rukolą
Brokuły, kalafiora, fasolkę szparagową, brukselkę, cukinię przed umieszczeniem w pudełku zblanszuj. Pamiętaj o kiszonkach. Jeśli natomiast chodzi o owoce, przed umieszczeniem w pudełku umyj je i osusz. Cząstki jabłka po przekrojeniu skrop cytryną. Pomarańczę obierz ze skórki i wyfiletuj.
Sałatka z dodatkami
Sałatki wprost idealnie nadają się do lunchboxów. Szczególnie godne polecenia są pudełka z przegródkami na główny posiłek, dodatki i – zamykana przegródka – na sos. Przygotuj swoją ulubioną sałatkę, wrzuć do lunchboxa ziarna (pestki dyni, pestki słonecznika, sezam), dodaj kiełki, świeże zioła, przygotuj smaczny i zdrowy dressing (zwykle wystarczy sama dobrej jakości oliwa albo wymieszana z sokiem z cytryny, solą, pieprzem i przyprawami; może to też być jogurt naturalny lub sos tzatziki)
.
Kilka prostych przepisów sałatkowych:
- kasza jaglana + zblanszowana fasolka szparagowa + kukurydza
- szpinak + pomidorki koktajlowe + komosa ryżowa + feta
- ryż + tuńczyk + rzodkiewka + zblanszowana cukinia
- aromatyczny kurczak + miks sałat + cząstki papryki + oliwki
- zielony groszek + kasza kuskus + żółta papryka + pestki granatu
Dania z jajek
Możesz po prostu ugotować jajko na twardo i pokroić je w plasterki albo ćwiartki. Jajko na twardo może być też smacznym i sycącym dodatkiem do sałatki. Ale również inne dania z wykorzystaniem jajek będą pasować do lunchboxa. To m.in. wszelkie placuszki (wytrawne albo słodkie), rollsy (zawijasy z cieniutkich omletów z dodatkiem drobno pokrojonych warzyw), domowe gofry, kawałek zapiekanki z jajek i warzyw, może być z dodatkiem kaszy i/lub boczku albo kurczaka. Odradzamy natomiast jajko w koszulce czy sadzone – zimne nie będą smaczne.
Porcja węglowodanów złożonych
Pamiętaj, aby zawsze mieć przy sobie widelec/łyżkę; często są one sprzedawane razem z pudełkiem w zestawie. Dobrą propozycją do lunchboxa są ugotowane wcześniej węglowodany złożone – brązowy ryż, komosa ryżowa, kasze, makaron pełnoziarnisty, a także ciemne pieczywo. Ryż, komosę, kaszę czy makaron wymieszaj z dodatkami, np. oliwą, świeżymi ziołami, dobrej jakości serem, tuńczykiem, zblanszowanymi warzywami. Węglowodanów złożonych oraz białka dostarczą ci nasiona roślin strączkowych. Ugotowana fasola czy ciecierzyca będą smacznym dodatkiem do innych produktów w twoim pudełku. Mogą stanowić samodzielną przekąskę albo składnik sałatki.
Zdrowe słodycze
Wszyscy od czasu do czasu lubimy zjeść coś słodkiego. W twoim pudełku może znaleźć się miejsce na słodką przekąskę, ale raczej nie batonika ze sklepu czy kilka kupnych wafelków. Postaraj się, żeby do lunchboxa trafiły domowe, zdrowe wersje słodkości: kawałek ciasta marchewkowego, drożdżowego albo brownie, kulki mocy, domowe batoniki zbożowe, owoce w gorzkiej czekoladzie, zdrowe babeczki (również warzywne), ciasteczka w wersji fit itp. Świadomość, że masz przy sobie coś słodkiego, powstrzyma cię przed rzuceniem się na niezdrowe słodkości ze sklepu. Z deserem uważaj jednak podczas upałów – np. kulki mocy mogłyby w wysokiej temperaturze zmięknąć. Podobnie rzecz ma się z czekoladą.
Zupa albo owsianka
Lubisz w ciągu dnia zjeść coś na ciepło? Nic nie zastąpi aromatycznej, przygotowanej ze zdrowych składników zupy. Zrób ją w domu, a potem przelej do specjalnego pudełka na zupę (taki lunchbox ma formę kubka albo termosu). Najważniejsze, żeby naczynie było szczelne! Upewnij się tylko, że będziesz potem mieć gdzie podgrzać zupę, choć np. chłodnik można śmiało w ciepłe dni zjeść na zimno. Do takiego pudełka może również trafić porcja twojej ulubionej owsianki.
Niektóre takie naczynia można umieścić bezpośrednio w kuchence mikrofalowej. To bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które rano nie mają czasu na zjedzenie śniadania.
Gotowe kompozycje
Wciąż główkujesz, jak zdrowo i pomysłowo, a przede wszystkim smacznie skomponować swój lunchbox? Poniżej garść podpowiedzi:
- rollsy z jajek z warzywami + świeże owoce + kawałek domowego ciasta
- zapiekanka z warzyw z kaszą + świeże owoce + placuszki + pomidorki koktajlowe
- babeczka warzywna + mały jogurt naturalny + świeże owoce + porcja orzechów
- dowolna sałatka + plasterki jajka ugotowanego na twardo + kulki mocy
- makaron pełnoziarnisty z ziołami i tuńczykiem + warzywa pokrojone w słupki + zdrowe ciasteczka
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl