Trwa ładowanie...
d2cnfso

Pietruszka

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Pietruszka zwyczajna, a w zasadzie jej korzeń to przez wielu z nas niedoceniane warzywo. Jego właściwości lecznicze i odżywcze są wyjątkowo pokaźne.

Biały korzeń o zwartym, twardym miąższu to jeden z elementów włoszczyzny. Pietruszka zwykle wykorzystywana jest do przyrządzania zup i wywarów. Może stanowić dodatek do twarożków, warzywno-makaronowych zapiekanek, potrawek, a nawet do owoców morza.

Pietruszka to roślina o wielkich wartościach leczniczych. Zarówno korzenie, jak owoce pietruszki i ich przetwory zwiększają przesączanie w kłębkach nerkowych, a jednocześnie zwalnia zwrotną resorpcję w cewkach, dzięki czemu zwiększa ilość wydalanego moczu. Ma także własności antyseptyczne oraz zmniejsza napięcie mięśni gładkich jelit i dróg moczowych. Jest to tzw. działanie moczopędne. Ponadto pobudza w niewielkim stopniu wydzielanie śliny i soku żołądkowego, co ułatwia trawienie i przyswajanie pokarmów.

Korzeń pietruszki pomaga w dolegliwościach układu pokarmowego i wielu innych. Innego zdania są nasi wschodni sąsiedzi, Rosjanie, którzy twierdzą, że pietruszka działa jak narkotyk. Z tego powodu znalazła się na czarnej liście warzyw w tym kraju.

W 100 g warzywa znajduje się 48 kcal. Głównie składa się z wody, zawiera sporo węglowodanów i niewielki ilości białka.

Korzeń w porównaniu do natki jest zdecydowanie niedoceniany, chociaż jego prozdrowotne działanie od wieków było wykorzystywane w medycynie ludowej. Do celów leczniczych zbiera się go jesienią lub wczesną wiosną i suszy. Warto wiedzieć, że wyróżnia się dwa rodzaje pietruszki - naciową, z której pozyskuje się natkę pietruszki, a jej twardy korzeń jest bezużyteczny oraz odmianę korzeniową, z której zbiera się korzenie i liście.

Olej pietruszkowy znalazł zastosowanie w kuchni i kosmetyce. Można go stosować na zimno do potraw lub jako środek pielęgnacyjny skóry zniszczonej, dojrzałej, trądzikowej, a także w celu pozbycia się blizn, rozstępów i przebarwień.

Korzeń pietruszki po umyciu i obraniu może być spożywany na surowo, jednak zdecydowanie częściej poddawany jest obróbce termicznej.

d2cnfso
d2cnfso
d2cnfso
Więcej tematów
d2cnfso

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj