Trwa ładowanie...

Pestki słonecznika - jak je wykorzystać w kuchni. Chrupko, smacznie i zdrowo

Pełne pysznych delikatnych ziaren główki słoneczników, zaczynają właśnie pojawiać się na straganach. Wielu z nas z zapałem łuska zdrowe nasiona, ciesząc się smakiem ukrytych wewnątrz białych pestek i korzystając z ich właściwości prozdrowotnych.

Pestki słonecznika - jak je wykorzystać w kuchni. Chrupko, smacznie i zdrowoŹródło: iStock.com
d1jz0wn
d1jz0wn

Słonecznik jest bardzo bogaty w witaminy – A, D i E, a dodatkowo zawiera mnóstwo minerałów, takich jak cynk, żelazo, potas, wapń oraz fosfor. To znakomita przekąska dla osób, które są na diecie, ale nie tylko. Witamina E obniża poziom złego cholesterolu, a zawarty w ziarnach błonnik zbawiennie wpływa na układ trawienny.

Choć skubanie nasion dostarcza nam zdrowej przekąski i do tego uspokaja, warto pomyśleć o pestkach słonecznika w szerszej perspektywie. Te smaczne nasiona możemy bowiem jeść nie tylko na surowo, prosto z łupinki, ale włączyć do codziennego menu. Sposobów na to jest bardzo wiele.

Najprostszym sposobem na korzystanie z dobroczynnych właściwości słonecznika jest dodawanie go do owsianek. Najlepsze musli to te, które są przygotowywane samodzielnie. Słonecznik, łuskany, ale koniecznie niesolony, nadaje się do każdej mieszanki. Przed dodaniem do owsianki możemy go lekko przypiec na suchej patelni – zyska dodatkowy, orzechowy smak. Słonecznik idealnie komponuje się z suszoną żurawiną, rodzynkami, bananami czy wiórkami kokosowymi. Świetnie smakuje również z płatkami owsianymi czy jęczmiennymi.

Zobacz też: Przepisy Joli polecają prostą sałatkę z gruszką i boczkiem

Ziarna słonecznika doskonale sprawdzą się także w sałatkach. Nie tylko dodadzą warzywnym daniom aromatu, ale też przyjemnej chrupkości. Prażony słonecznik pasuje zarówno do sałaty (rukola, roszponka czy rzeżucha są idealne), jak i do takich warzyw jak pomidory czy ogórki. Również sałatki z gotowanym czy pieczonym drobiem zyskają po dodaniu ziaren słonecznika.

d1jz0wn

Przygotowując smażone potrawy w panierce najczęściej wykorzystujemy bułkę tartą. Warto jednak zastąpić ją właśnie ziarnami słonecznika – albo w całości, albo dość grubo zmielonymi. Kotlety panierowane w słoneczniku smażymy krócej, żeby ziarna się nie przypaliły. Nasze danie zyska fantastyczny smak i konsystencję. Możemy również wymieszać nasiona z bułką tartą lub mielonymi płatkami zbożowymi – taka panierka nie tylko będzie zdrowsza niż sama bułka, a także zupełnie zaskoczy swoim nietypowym smakiem.

Do tradycyjnego włoskiego pesto używa się, oczywiście oprócz bazylii, nasion pinii, sosny rosnącej w regionie śródziemnomorskim. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by przygotować pesto ze słonecznika. Warto go wcześniej uprażyć, zmiksować z bazylią lub, jeśli chcemy zrobić "polskie" pesto, z natką pietruszki, oliwą, czosnkiem, solą i pieprzem i gotowe. Takim sosem możemy smarować kanapki lub użyć go do przyprawienia makaronu.

Wszyscy znamy pieczywo, w którym znajdują się nasiona słonecznika. Taki chleb, bułki czy nawet placki możemy zrobić w domu. Najprostsze będzie przygotowanie naleśników. Do zwykłego ciasta naleśnikowego (mąka, jajko, mleko, szczypta soli) na koniec wrzucamy sporą garść nasion słonecznika. Placki będą smaczne i chrupiące.

d1jz0wn

Chleb to już wyższa szkoła jazdy, więc jeśli nie mamy doświadczenia, zacznijmy od prostych bułeczek drożdżowych. Świeże drożdże rozpuszczamy w ciepłym mleku, lekko słodzimy, a gdy podrosną dodajemy mąkę, prażony słonecznik i ugniatamy gładkie ciasto. Odstawiamy na godzinę do wyrośnięcia, dzielimy na porcje, formujemy bułki i pieczemy pół godziny w piekarniku nagrzanym do 170 stopni C.

I na koniec najmniej oczywisty pomysł na słonecznik w kuchni: nadaje się on idealnie do przygotowywania różnego rodzaju farszów. Kurczak nadziany mieloną wątróbką z nasionami słonecznika i zieloną pietruszką na pewno zaskoczy nawet największych smakoszy. Nasionami możemy również nadziewać pierogi z serem, czy z kaszą gryczaną. Wszystko zależy od naszej pomysłowości.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1jz0wn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jz0wn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj