Nie ma mleka ani jajek? Zrób bajeczne wegańskie naleśniki
Naleśniki bez mleka i jaj? To możliwe! Do przygotowania idealnego wegańskiego naleśnika w zasadzie wystarczą… dwa składniki. Ale bardziej urozmaicone przepisy również warto wziąć pod uwagę.
Naleśniki to jedno z najprostszych i najsmaczniejszych dań świata. Do przygotowania w parę minut z łatwo dostępnych, tanich składników, a przy tym smaczne i lubiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Podstawowy przepis na naleśniki wszyscy znamy: mleko + mąka + jajko. Sęk w tym, że wśród tych trzech składników aż dwa pochodzącą od zwierząt – mleko i jajko, zwłaszcza jeśli naleśniki smażone są na maśle. Czy więc oznacza to, że weganie muszą z naleśników zrezygnować? Absolutnie nie.
Wegańskie naleśniki: przepis podstawowy
Najprostsze wegańskie naleśniki można zrobić już z dwóch składników. Do ich przygotowania potrzebna jest tylko mąka pszenna (może być pełnoziarnista lub orkiszowa) oraz mleko roślinne, zwane napojem roślinnym, kokosowe, owsiane, ryżowe, sojowe, migdałowe, słonecznikowe itp.
Podstawowe proporcje:
- 0,5 szklanki mąki
- 3/4 szklanki mleka/napoju roślinnego
- tłuszcz do nasmarowania patelni Wykonanie: W misce umieścić mąkę, zalać mlekiem i dokładnie wymieszać (najlepiej rózgą kuchenną albo mikserem, ale można też łyżką lub widelcem). Gdyby masa okazała się zbyt gęsta, dolać jeszcze odrobinę mleka.
Rozgrzać patelnię i nasmarować tłuszczem. Można np. rozgrzać na początku odrobinę oleju kokosowego bądź rzepakowego albo posmarować patelnię pędzelkiem / ręcznikiem papierowym zamoczonymi w płynnym tłuszczu roślinnym.
Cienką warstwę ciasta wylać na patelnię i smażyć na niewielkim ogniu po kilka minut z każdej strony. Nie przewracać naleśników zbyt szybko, żeby się nie rozpadły. Uwaga! W czasie smażenia należy kontrolować stopień natłuszczenia patelni. Nie trzeba rozgrzewać tłuszczu przed każdym naleśnikiem, ale po kilku – już tak. W przeciwnym razie nasze naleśniki zaczną przywierać do patelni i się rozpadać.
Modyfikacje przepisu podstawowego
Dwuskładnikowy przepis na wegańskie naleśniki można wzbogacić, np. poprzez dodanie do masy płynnego słodu – syropu klonowego, syropu z agawy albo z daktyli, melasy, miodu. Jeśli ciasto zrobi się za rzadkie, należy dosypać więcej mąki. Część mleka można zastąpić wodą gazowaną – naleśniki będą wtedy bardziej puszyste. Podobny efekt uzyskamy, dodając do masy odrobinę sody oczyszczonej. Do ciasta można również wsypać trochę cynamonu albo cukru waniliowego.
W przepisie podstawowym na wegańskie naleśniki dodatek mąki pszennej jest niezbędny, ale część można zamienić na inną mąkę, np. bezglutenową, w proporcji 50:50. W wersji bezglutenowej godna polecenia jest mąka ryżowa, owsiana, jaglana, gryczana albo zmiksowane na mąkę: ryż, płatki owsiane, jaglane, gryczane, a nawet kasza gryczana (niepalona).
Osoby, które nie spożywają produktów pochodzenia zwierzęcego, w przypadku naleśników najczęściej skarżą się na brak jajka. Faktycznie to ono sprawia, że masa naleśnikowa staje się sprężysta, a naleśniki się nie rozpadają. Zawierający dwa składniki przepis podstawowy pokazuje, że jajko nie jest konieczne, jeśli jednak wolimy mieć pewność, że naleśniki na pewno się udadzą, można poszukać zamiennika.
W wegańskich naleśnikach zamiast jajka sprawdzą się:
- rozgnieciona połówka banana (im banan dojrzalszy, tym naleśniki słodsze)
- zmielone siemię lniane albo mąka lniana
- zmielone płatki owsiane
- "jajko chia" (1 łyżka nasion chia namoczonych w 3 łyżkach gorącej wody) W wersji wytrawnej dobrym pomysłem jest dodanie do ciasta szczypty soli. Optymalną konsystencję można osiągnąć, ciasto naleśnikowe odstawiając przed smażeniem na ok. 15–30 minut.
Wegańskie nleśniki najlepiej smakują na słodko. Można je podać z:
- dżemem, posypane płatkami migdałowymi albo ulubionymi drobno posiekanymi orzechami
- domowym kremem czekoladowym (dojrzały banan + awokado + kakao zblendowane na jednolitą masę)
- owocami (można zmiażdżyć widelcem, by puściły sok) i jogurtem kokosowym lub sojowym
- wegańskim twarożkiem (przygotowanym z orzechów) Wegańskie pankejki Bez problemu można również zrobić niezawierające składników zwierzęcych puchate naleśniki, czyli tzw. pankejki (pancakes). Do ich przygotowania wykorzystuje się mąkę, proszek do pieczenia, odrobinę soli, płynne słodzidło, olej roślinny, mleko roślinne. Dodatek wegańskiego zamiennika jajka nie jest konieczny, ale można się na niego zdecydować. W jednej misce należy wymieszać suche składniki (mąkę, proszek, sól), a w drugiej – składniki mokre (płynny słód, olej roślinny, mleko). Zawartość obu misek połączyć. Smażyć na dobrze rozgrzanej patelni po kilka minut za każdej strony, do zrumienienia. Jeśli pankejki przywierają, powłokę patelni cienko posmarować tłuszczem. Smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno.