Mówią o nim "grzyb nieśmiertelności". Zaparz jak herbatę, a obniżysz poziom cukru i zbijesz cholesterol
Ostatnio dużo się mówi o właściwościach odżywczych grzybów. Niektóre z nich dodawane są do produktów spożywczych, na przykład do kawy. Są też takie, z których można przygotowywać napary. Należy do nich chaga.
Chaga, czyli błyskoporek podkorowy, to grzyb pasożytniczy. Jego liczne właściwości zdrowotne znane są od wieków. Co warto o nim wiedzieć?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dodaj grzyby do chlebka. Nie zostaną nawet okruszki
Chaga - co to za grzyb?
Błyskoporek, który wykorzystuje się do celów leczniczych, rośnie na brzozach. Może bytować na pniu drzewa nawet przez 80 lat. Jego prozdrowotne działanie zauważono już w starożytności. Często był wykorzystywany w medycynie chińskiej. Międzynarodowe Towarzystwo Nauk o Grzybach uznało chagę za cenny suplement diety. W jej składzie znajdują się polifenole, fitosterole i mnóstwo minerałów oraz witamin.
Kiedy pomaga chaga?
Chaga ma wszechstronne działanie, zyskała nawet miano "grzyba nieśmiertelności" czy "grzyba witalności". Ma właściwości przeciwzapalne, oczyszczające i wzmacniające.
Jak działa chaga:
- wzmacnia odporność i ułatwia zwalczanie wszelkiego rodzaju patogenów,
- stabilizuje poziom cukru we krwi,
- wspiera układ sercowo-naczyniowy,
- ma wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu,
- ma potencjał antyrakowy,
- opóźnia starzenie,
- łagodzi dolegliwości żołądkowe.
Jak przygotować napar z chagi?
Chaga jest dostępna w formie sproszkowanej lub w większych kawałkach. Służą one do przygotowywania naparu, według wskazówek zalecanych przez producenta. Dostępne są też ekstrakty chagi w kapsułkach. To idealne rozwiązanie dla osób, które poszukują alternatywnych metod wspierania zdrowia. Jednak warto najpierw skonsultować się z lekarzem, dotyczy to przede wszystkim osób chorujących na cukrzycę i przyjmujących leki przeciwzakrzepowe. Tego grzyba nie powinny stosować kobiety w ciąży, karmiące oraz dzieci.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.