Mak nie tylko od święta. Na słodko i wytrawnie
Z maku przygotowujemy nie tylko tradycyjne świąteczne dania, takie jak kluski z makiem czy łamańce. Maku używamy także do zrobienia smakowitych ciast, czyli makowców. Nasiona te możemy wykorzystać też w wielu innych przepisach, nie tylko na słodkie potrawy. Oto pięć naszych propozycji.
Ślimaczki z makiem
Te małe, przyjemnie wyglądające ciasteczka możemy przygotować z użyciem gotowej masy makowej, albo - poświęcając trochę więcej czasu - przygotować ją samodzielnie. Zacznijmy właśnie od tego. Potrzebujemy: szklankę maku, pół szklanki cukru, kilka orzechów włoskich, kilka łyżek miodu, rodzynki, masło, łyżkę cynamonu, trzy białka z jajek. Mak zalewamy wrzątkiem, zostawiamy do ostudzenia. Odsączamy go na sicie i mielimy dwa razy. Dodajemy posiekane orzechy, rodzynki i pozostałe składniki. Mieszamy dokładnie. A teraz czas na ciasto. Wyrabiamy je z dwóch szklanek mąki, kostki masła, połowy szklanki cukru i szczypty soli. Ciasto wyrabiamy szybko, formujemy kulę i wkładamy do lodówki na pół godziny. Wyjmujemy, rozwałkowujemy na grubość centymetra, wycinamy paski szerokości dwóch centymetrów. Każdy pasek smarujemy masą makową, zwijamy i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 170 stopni C 20-25 minut.
Paluchy z makiem
Wytrawne paluchy z makiem są nie tylko świetną przekąską, ale mogą również zmienić się w "łyżkę" do nabierania dipów. Zrobienie paluchów jest proste. Potrzebujemy: dwie szklanki mąki pszennej, szklanka ciepłej wody, łyżkę oliwy, opakowanie suchych drożdży, łyżeczkę soli, łyżeczkę cukru, jajko i pół szklanki maku. Do miski wlewamy wodę, dodajemy drożdże i cukier. Gdy drożdże wyrosną, dodajemy mąkę, sól i połowę maku. Wyrabiamy ciasto, pozostawiamy do wyrośnięcia. Gdy powiększy masę dwa razy, wycinamy kawałki i formujemy je w długie paluchy. Układamy na blasze, smarujemy jajkiem i posypujemy makiem. Pieczemy w temperaturze 200 stopni 10 minut.
Zobacz też: Cytrynowy kurczak pieczony w całości
Naleśniki z makiem
Wytrawna masa makowa idealnie nadaje się do pierogów czy naleśników. My dziś proponujemy przepis na naleśniki. Składniki masy makowej: szklanka maku, dwie szklanki mleka, szklanka białego wytrawnego wina, łyżeczka cukru, łyżeczka cynamonu. Mak gotujemy w mleku pół godziny i mielimy dwa razy. Wkładamy go z powrotem do rondla, wlewamy wino i dodajemy cukier oraz cynamon. Gotujemy wszystko kilka minut, aż mak wchłonie wino. Studzimy. Przygotowujemy placki: do miski wrzucamy dwie szklanki mąki, dodajemy jajko, łyżeczkę soli, łyżeczkę cukru, szklankę mleka i mieszamy dodając powoli zimną wodę. Gdy ciasto będzie miało konsystencję gęstej śmietany, jest gotowe. Smażymy naleśniki na rumiano, smarujemy masą makową i zwijamy w rulonik. Podajemy polane śmietaną.
Wytrawne muffiny z makiem
Makowe muffinki wyglądają bardzo ładnie, są smaczne i nadają się na każde przyjęcie - zwłaszcza świąteczne. Wytrawny smak podkreśli nam cebula. Składniki: dwie szklanki mąki, pół kostki masła, dwa jajka, łyżeczka proszku do pieczenia, szklanka mleka, łyżeczka soli, dwie białe cebule, kilka łyżek maku. Masło roztapiamy w rondelku, lekko studzimy. W misce łączymy mąkę z proszkiem do pieczenia, solą i makiem. Cebulę kroimy w drobną kostkę, dodajemy do mąki. Jajka mieszamy z mlekiem i płyn dodajemy do mąki. Masę wylewamy do foremek i pieczemy 25 minut w piekarniku nagrzanym do 190 stopni.
Sałatka z jajek i maku
I na koniec - mak w sałatce. Potrzebujemy: kilka ugotowanych na twardo jajek, dwa pomidory, sałatę rzymską, kilka korniszonów, musztardę, chrzan, jogurt naturalny, sól i pieprz, kilka łyżek maku. Sałatę dzielimy na listki i kroimy w duże kawałki. Jajka i pomidory kroimy na ćwiartki. Korniszony drobno siekamy. Warzywa i jajka wkładamy do miski, dodajemy mak i mieszamy. Z jogurtu, musztardy, chrzanu, soli i pieprzu robimy sos, polewamy nim sałatkę.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl