Makowiec, piernik czy keks? Czas na przegląd bożonarodzeniowych słodkości
Boże Narodzenie to zapach pomarańczy i goździków, to ryba na stole i gorący barszcz z uszkami. W czasie Bożego Narodzenia dajemy sobie dyspensę od diet, skupiamy się na radosnej atmosferze i pozwalamy swojemu podniebieniu na wiele wzniosłych chwil. Ten czas nie może być pozbawiony słodkich wypieków. Bez jakich słodkości nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia?
Makowiec najlepiej w postaci strucli
Pierwszym ciastem, z którym kojarzą się Święta Bożego Narodzenia, jest makowiec. Zapach drożdżowego ciasta zmieszany z makiem, miodem i bakaliami to znak rozpoznawczy tego, że przygotowania do Wigilii ruszyły pełną parą.
Najbardziej wykwintną formą makowca jest strucla. Aby jednak dojść do wprawy i zrobić idealną, potrzeba zazwyczaj wielu lat praktyki i jeszcze więcej nieudanych prób pieczenia. Ciasto albo wychodzi zbyt rzadkie, albo wierzchnia jego warstwa odstaje, albo się nie dopieka, albo przypieka za mocno.
Masę makową można kupić gotową, ale nic nie przebije tej przygotowywanej za dawnych lat, kiedy to mak trzeba było namoczyć, ugotować, a potem jeszcze zmielić – najlepiej trzykrotnie. Jeśli poświęcimy odpowiednio dużo czasu na ćwiczenie i dojdziemy do perfekcji w robieniu strucli makowej, z pewnością zyskamy ogromny szacunek wszystkich domowników i gości.
Świąteczne zapachy w domu. Proste triki na odmienienie wnętrza w grudniu
Stary piernik to pyszny piernik
Piernik to tradycyjne ciasto bożonarodzeniowe, które pojawiło się w Polsce już w XII wieku. Prawdziwy staropolski piernik, aby był smaczny, musi dojrzeć.
Ciasto to pachnie miodem, cynamonem, goździkami i gałką muszkatołową. Masa z mąki, miodu i przypraw korzennych musi być przygotowana na 3-4 tygodnie przed Świętami i odstawiona. Dopiero po tym czasie na jakieś 4 dni przed podaniem należy upiec z ciasta placki, przełożyć je powidłami i polać czekoladową polewą.
Również pierniczki robi się znacznie wcześniej, by do Świąt zdążyły nieco zmięknąć. Są za to bardzo wytrzymałe i można je z powodzeniem przechowywać nawet przez kilka miesięcy.
Oczywiście znajdziemy też przepisy na pierniki, które nie wymagają wcześniejszego przygotowania. To, którą wersję ciasta wybierzemy, zależy tylko od nas, naszego czasu i chęci.
Ser… ser… serniczek!
Serniki goszczą na naszych stołach nie tylko w czasie Bożego Narodzenia, ale też podczas innych ważnych uroczystości rodzinnych. Wiedeński, królewski, sernik z rosą, gotowany albo na zimno – sernik zachwyca nas praktycznie pod każdą postacią i zawsze znajdziemy jeszcze miejsce w żołądku na ten ostatni kawałeczek serniczka.
Samo przygotowanie ciasta nie jest bardzo skomplikowane, ale sen z powiek spędza wszystkim gospodyniom pytanie, co zrobić, by sernik nie opadł po upieczeniu. W piekarniku zawsze jest piękny, rumiany i pięknie wyrośnięty, a po wyjęciu i ostudzeniu zazwyczaj opada. Jednak ser taką ma właśnie tendencję i wcale nie musimy się tym martwić. Zapewne i tak naszemu sernikowi nikt nie odmówi.
Keks wypełniony po brzegi bakaliami
Zgodnie z tradycją i ludowymi wierzeniami świąteczne ciasta powinny zawierać mnóstwo bakalii, które symbolizują bogactwo i szczęście, a także chronią przed złymi duchami. Tym sposobem do masy makowej dodajemy orzechy i rodzynki, do sernika rodzynki, a keksy są wprost najeżone bakaliami.
W keksie znajdziemy orzechy, rodzynki, kandyzowaną skórkę pomarańczową, suszone owoce, migdały. Ciasto biszkoptowe wymieszane z bakaliami pieczemy w specjalnej formie zwanej keksówką. Po upieczeniu najlepiej polać je samodzielnie przygotowanym gęstym lukrem.
Ciasta niespodzianki z masami
Poza tradycyjnymi ciastami w okresie Bożego Narodzenia pojawiają się również bardziej wyszukane propozycje. Niejednokrotnie córki i synowe chcą pochwalić się niespotykanym przepisem, który wyszukały w czeluściach internetu.
Na naszych stołach możemy więc znaleźć ciasta inspirowane batonikami, np. kinder bueno, maxi king, lion, 3bit. Pojawiają się też ciasta z orzechami, karmelem, masami budyniowymi, śmietanowymi i z mascarpone. Szukamy inspiracji owocowych, które w zimie przypomną nam smaki lata i tu króluje np. malinowa chmurka albo pszczółka z brzoskwiniami.
Boże Narodzenie daje nam możliwość przygotowania i jedzenia tradycyjnych i wykwintnych ciast bez większych wyrzutów sumienia, bo przecież od Nowego Roku przechodzimy na dietę i oczyścimy organizm z tych wszystkich kalorii, które pochłonęliśmy w czasie Świąt.