Łosoś wędzony
Wędzone ryby to gratka dla niejednego smakosza. Charakterystyczny zapach i konsystencja sprawiają, że ryba rozpływa się w ustach. Jedną z wielu ryb poddawanych wędzeniu jest łosoś.
Łosoś wędzony może być produkowany w dwojaki sposób: na zimno lub na gorąco. Wędzenie na zimno przebiega w temperaturze nie wyższej niż 30 stopni C, natomiast na gorąco wykorzystuje temperatury przekraczające 80, stąd łososie wędzone na gorąco charakteryzują się większą czystością mikrobiologiczną w porównaniu do tych wędzonych na zimno. Co za tym idzie posiadają krótszy termin przydatności do spożycia.
Łosoś wędzony dostarcza cennego i pełnowartościowego białka. Zawarte są w nim również nienasycone kwasy tłuszczowe, których ilość w porównaniu ze świeżą rybą jest znacznie niższa, co również obniża wartość energetyczną przetworzonej ryby. Łosoś wędzony ma ponad 2 razy mniej kalorii niż świeży.
Łosoś wędzony, podobnie jak inne ryby morskie, jest doskonałym żywieniowym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczu A, D i E oraz rozpuszczalnych w wodzie witamin z grup B. Na wyróżnienie zasługuje szczególnie wysoka zawartości witaminy D, której niedobory są powszechne wśród Polaków. Na niekorzyść wędzonej ryby, przemawia bardzo wysoka zawartość sodu, którego dodatek jest jednocześnie niezbędnym elementem procesu przetwórczego. Niestety tym samym wyklucza ten produkt z diety osób ze stwierdzonym nadciśnieniem oraz z chorobami nerek.
Łososia wędzonego podaje się na ciepło lub zimno. Do sałatki lub roladek z tortilli używa się ryby w plastrach. Łososia smaży się krótko, doprawiając go pieprzem oraz sokiem z cytryny. Do ryby pasuje też tymianek, bazylia, pietruszka, rozmaryn oraz mięta.
Wędzonego łososia można wykorzystać w różnych sałatkach. Do ryby pasują: pomidorki koktajlowe, zielony ogórek, suszone pomidory, czerwona cebula, brokuły, oliwki. Wędzonego łososia można podawać z jajkiem, sezamem, rukolą lub szpinakiem. Ryba dobrze smakuje zawinięta w roladki z tortilli lub podana w postaci sushi z dodatkiem awokado.