Kilka pomysłów na wiśnie
Wiśnie w tym roku obrodziły. I choć często mówi się, że od przybytku głowa nie boli to wiele osób nie ma pojęcia, co zrobić z nadmiarem owoców.
Wiśnie w tym roku obrodziły. I choć często mówi się, że od przybytku głowa nie boli to wiele osób nie ma pojęcia, co zrobić z nadmiarem owoców.
Są pełne szlachetnego smaku. Zawierają dużo beta karotenu, sporą porcję witaminy C, cukry, kwasy organiczne i pektyny. Są pyszne zarówno świeże, jak i mrożone. Mają wiele zalet i mogą być składnikiem wielu ciekawych potraw.
Pierogi z wiśniami
Do ich przygotowania potrzebować będziemy: 2 szklanki mąki, 1 łyżeczkę soli, 1 łyżeczkę masła, 1 jajko, 3/4 szklanki ciepłej wody, a także wiśnie bez pestek, śmietana i cukier puder. Zaczynamy od przygotowania ciasta. Mąkę przesiewamy na stolnicę i robimy w niej wgłębienie. Dodajemy sól, masło i jajko. Teraz dodając ciepłą wodę wyrabiamy ciasto. Gdy będzie miękkie i elastyczne przykrywamy je ściereczką do wyrośnięcia. Gdy będzie gotowe dzielimy je na dwie części i wałkujemy na dwa placki. Szklanką wycinamy kółka, w środek wkładamy wiśnie i zalepiamy brzegi. Pierożki wrzucamy do wrzącej, lekko osolonej wody i gotujemy przez 5 minut. Podawać ze śmietaną.
Wiśnie w cieście
Nasze składniki to: 450 dag wiśni, 175 ml mleka, 100 g cukru, 100 g mąki, 4 łyżki śmietanki kremówki, 2 duże jaja, 1 żółtko, 1 łyżeczka olejku waniliowy, tłuszcz do wysmarowania blaszki. Z wiśni usuwamy pestki i kładziemy na wysmarowanej tłuszczem, okrągłej formie. Teraz miksujemy na gładką masę jajka z cukrem stopniowo dolewając mleko, śmietanę i dosypując mąkę, a na koniec - olejek waniliowy. Masę możemy już wlać do formy i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez 45 minut w temperaturze 200 st. C.
Zupa z wiśni
Bardzo prosta. Wystarczy: 100 dag wiśni, 3 goździki, 1 szklanka cukru, 1 szklanka gęstej śmietany, 1 duże jabłko, 1 cukier waniliowy, 1 płaska łyżka mąki ziemniaczanej, 1 łyżeczka soku z cytryny, szczypta cynamonu. Umyte wiśnie bez pestek zasypujemy cukrem i zostawiamy na jakieś 60 minut. Po tym czasie możemy zagotować jakieś 1,5 litra wody, wrzucić wiśnie (dobrze trochę zostawić do dekoracji) i pokrojone na małe kawałeczki jabłko. Zostaje jeszcze przyprawić do smaku i gotować, aż owoce będą miękkie. Na koniec musimy je przecedzić i przetrzeć przez sito. Mus ponownie dodajemy do wywaru i przez chwilę jeszcze gotujemy. Na koniec dodajemy śmietanę wymieszaną z mąką ziemniaczaną. Gotowe! Można podawać z grzankami lub z groszkiem ptysiowym. Doskonała na ciepło i zimno.
Wiśniówka
Na koniec szlachetny trunek, który zrobimy z 500 dag wiśni, 1 szklanki miodu, 0,5 litra spirytusu, 0,5 litra wódki, garści suszonych śliwek bez pestek i kilku goździków. Połowę wiśni drylujemy i razem z drugą połową wrzucamy do dużego słoja. Teraz zalewamy wszystko szklanką miodu i zostawiamy na 24 godziny. Po tym czasie wiśnie puszczą sok i będziemy mogli dodać pokrojone suszone śliwki, goździki, spirytus i wódkę. Słój szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 14 dni. Po tym czasie całość musimy przefiltrować kilka razy, rozlać do butelek, szczelnie zamknąć i odstawić na rok. Jeśli nie masz tyle cierpliwości, możesz spróbować jej wcześniej.
qk
Zobacz w innych serwisach: