Trwa ładowanie...

Jogurt naturalny – wartości odżywcze, właściwości, z czym jeść, przepisy

Jogurt naturalny powinien mieć maksymalnie krótki skład. Dodaje się go do zup, sosów, sałatek, muesli, wypieków, używa jako marynaty oraz dressingu.

Jogurt naturalny – wartości odżywcze, właściwości, z czym jeść, przepisyŹródło: Shutterstock.com
d24br0s
d24br0s

Jogurt naturalny – wartości odżywcze, właściwości i kalorie

Określenie jogurt naturalny oznacza, że produkt nie zawiera dodatków smakowych. 100 gramów 2% jogurtu naturalnego ma 61 kalorii. Odpowiada to objętości około 4 dużych łyżek jogurtu naturalnego, porcji idealnej do zrobienia sosu do sałatki lub wymieszania z porannym muesli. Jogurt naturalny zawiera dużą ilość wapnia, wzmacniającego kości i działającego ochronnie na florę bakteryjną jelit.

Jogurt naturalny zmniejsza gazy i wzdęcia, zapobiega zaparciom, pobudza do pracy system odpornościowy. Jogurt naturalny jest bogatym źródłem białka, witamin A i B, fosforu, potasu, cynku, jodu.

Dobry jogurt nie powinien mieć jednolitej, kremowej i aksamitnej konsystencji. Dopiero po otwarciu i wymieszaniu „skrzepu” z wodą uzyskuje się przypominającą śmietanę teksturę. Jeśli jest inaczej, skład jogurtu naturalnego został mocno wzbogacony.

Jogurt naturalny – z czym jeść?

Jogurt naturalny jest zdecydowanie lżej strawny niż mleko. W potrawach, takich jak zupy czy sosy, doskonale zastępuje śmietanę. Z jogurtu naturalnego można robić sosy do sałatek i warzyw, marynaty do drobiu i bakłażana na grilla, placki jarzynowe, np. z tartą marchewką czy cukinią.

d24br0s

Ciasto z jogurtem naturalnym oraz dietetyczne ciasteczka to często przygotowywane słodkie wypieki z dodatkiem jogurtu naturalnego. Warto jeść go codziennie z płatkami śniadaniowymi, muesli, owsianką lub pokrojonymi świeżymi owocami. Można łączyć jogurt naturalny z kolorowymi galaretkami, pokrojonymi w kostkę – taka propozycja podania z pewnością spodoba się dzieciom.

Jogurt naturalny a odchudzanie

Przez zakupem jogurtu naturalnego najlepiej szczegółowo sprawdzić jego skład i unikać dodatku żelatyny, śmietany, substancji pianotwórczych czy emulgatorów. Najbardziej polecane produkty nie zawierają sztucznych barwników i nie są dodatkowo dosładzane, np. aspartamem. Powstają one w wyniku fermentacji mleka, na które bezpośrednio oddziaływują wyselekcjonowane szczepy bakterii.

Jeśli osoba na diecie regularnie je jogurty naturalne, powinna sięgać po te z jak najkrótszym składem. Warto wybierać produkty zawierające 1,5-2% tłuszczu. W przeciwieństwie do* jogurtów naturalnych light* lub bez tłuszczu są one bogate w witaminy D, A i K. Dodatkowo wapń w jogurcie naturalnym 1,5 lub 2% jest lepiej wchłaniany przez organizm.

Jogurt naturalny własnej roboty

Smakowe jogurty sklepowe o pojemności 330 gramów zawierają nawet do 9 łyżeczek cukru w kubeczku. Domowe jogurty naturalne można dosładzać miodem, łączyć je z posiekanymi bakaliami czy suszonymi owocami.

A jak zrobić jogurt naturalny w domu? Wystarczy jogurtownica za kilkadziesiąt złotych, mleko i saszetka z bakteriami jogurtowymi. Składniki podgrzewa i miesza się, a po kilku godzinach można już delektować się jogurtem naturalnym bez sztucznych barwników, zagęszczaczy czy aromatów.

Jogurt naturalny - przepisy

d24br0s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24br0s
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj