Trwa ładowanie...

Jak upiec chleb w domu? Przepis na domowy chleb i garść porad

Pieczenie chleba w domu nie jest trudne. Pierwszy bochenek może nie będzie idealny, ale po kilku próbach dojdziemy do wprawy. Podpowiadamy, jak upiec chleb.

Jak upiec chleb w domu? Przepis na domowy chleb i garść poradŹródło: Pixabay
d47p1ze
d47p1ze

Nawyki żywieniowe po epidemii

Pandemia koronawirusa wymusza na nas zmiany. Musieliśmy już zmienić nasze życie, pracę, a także nawyki żywieniowe. Pracę wykonujemy najczęściej posługując się komputerem. Tak samo część naszych aktywności - kultura, zakupy, kontakty z bliskimi i przyjaciółmi. Realizujemy to wszystko on-line. Badacze kultury jedzenia twierdzą, że nasze nawyki żywieniowe także zmienią się po pandemii. A właściwie jesteśmy już w trakcie tych zmian. Zdecydowanie ograniczyliśmy zakupy w sklepach - zarówno marketach, jak i w tych mniejszych.

Coraz częściej kupujemy w sieci z dowozem do domu. Korzystamy z gotowego jedzenia, zamawiając je w restauracjach i barach, ale jest to tylko mały wycinek tego, co robiliśmy wcześniej, tłumnie odwiedzając restauracje. Spędzając dużo czasu w domu, zaczynamy przede wszystkim wracać do smaków zapomnianych.

Pieczenie chleba w domu

Coraz więcej gotujemy sami, odkurzając znane kiedyś przepisy, wertujemy kajety mamy i babci, posiłkujemy się książkami kulinarnymi i sięgamy po receptury w sieci. Pytanie, które stawiamy sobie w zaciszu własnej kuchni brzmi, jak upiec chleb? Tak się składa, że wszystkie składniki potrzebne do jego upieczenia mamy w domu. Niektórzy zgromadzili już wcześniej zapasy mąki, drożdży, cukru. Okazuje się, że nauka pieczenia chleba przynosi niespodziewany spokój i odrywa od myślenia.

Zobacz też: Jak upiec chleb w domu

Przekonaliśmy się, że pieczenie chleba wcale nie jest takie trudne. Zdobywamy więc drożdże, uczymy się prowadzenia zakwasu i wertujemy przepisy na domowe pieczywo! W naszych domach pachnie chlebem. Może wyrabiamy w sobie nowe nawyki i czas po pandemii będzie wyglądał inaczej niż przed? Może porzucimy agresywny konsumpcjonizm i wrócimy do korzeni? Może pieczenie chleba będzie tym pierwszym krokiem...

Prosty chleb pszenny na drożdżach

Składniki:

  • 500 g mąki pszennej typ 550
  • 1,5 łyżeczki suchych drożdży (lub 20 g świeżych)
  • 300 ml ciepłej wody
  • 1,5 łyżki oliwy
  • 1 5 łyżeczki soli
  • 1,5 łyżeczki cukru lub miodu
d47p1ze

Przygotowanie: w misie miksera umieszczamy wszystkie składniki i wyrabiamy je na średnich obrotach 10 minut - powinno powstać gładkie i elastyczne ciasto. Przykryj je folią spożywczą i zostaw w ciepłym miejscu na 60 minut. Można wcześniej nagrzać piekarnik do 30 st. C, wyłączyć go i wstawić misę z ciastem.

Jeżeli ciasto podwoi objętość, jest gotowe. Jeżeli nie do końca, zostaw je jeszcze na 30 minut. Blat posyp mąką, wyłóż ciasto chlebowe i uformuj z niego kulę. Naczynie, w którym będzie się piekł chleb, wysmaruj oliwą i posyp mąką.

Przełóż kulę ciasta, przykryj folią i zostaw na 30 minut do ponownego wyrośnięcia. Piekarnik nagrzej do 250 st. C. Formę z chlebem wstaw na środkową półkę. Po 15 minutach możesz spryskać chleb wodą - będzie miał chrupiącą skórkę. Piecz chleb jeszcze 15-20 minut. Kiedy będzie brązowy, wyjmij formę z piekarnika i wyjmij chleb z formy na kratkę. Ostudź. Tutaj wklej własny tekst. Nasz słownik dokona jego analizy.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d47p1ze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47p1ze
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj