Jak rozpoznać świeże jajko? 4 sposoby na sprawdzenie świeżości jaj
Nie ma nic gorszego niż nieświeże jajko – może zepsuć całą potrawę lub być źródłem poważnych problemów zdrowotnych. Nieświeże jajka sprawią, że suflet lub biszkopt nie urośnie, a jajecznica będzie niesmaczna. Ale jak rozpoznać świeże jajko? Oto kilka sposobów.
Jak rozpoznać świeże jajko – sprawdzone sposoby
Sięgając po jajka na sklepowej półce, sprawdzajmy datę ważności – z pewnością jest to cenna informacja, która pozwala na ustalenie, kiedy jajko zostało zniesione.
Data ważności podawana przez producenta wynosi 30 dni od momentu złożenia jajka przez kurę. Niekiedy jednak samo sprawdzenie daty to za mało, a w dodatku – po upływie 30 dni dobrze przechowywane jajka wciąż powinny być zdatne do spożycia.
Sposób na przechowywanie jajek. Dobre rady od dietetyczki
Jak zatem rozpoznać świeże jajko? Oto 4 proste sposoby.
- Zanurz jajko w wodzie. Im starsze jajko, tym większa komora powietrzna, znajdująca się pod powierzchnią. To sprawia, że nieświeże jajka będą unosić się blisko powierzchni wody, a te świeże – dryfować bliżej dna.
- Powąchaj jajko – jeśli jajko nie jest zepsute, zapach będzie neutralny, w przeciwnym wypadku silny odór siarkowodoru nie pozostawi żadnych złudzeń.
- Zwróć uwagę na białko – w świeżym jajku białko powinno być zwarte, gęste, ściśle przylegające do żółtka. Im starsze jajko tym konsystencja białka będzie coraz rzadsza lub wręcz wodnista.
- Potrząśnij jajkiem – to również pozwoli ci na ustalenie konsystencji białka i to bez rozbijania skorupki. Jeśli usłyszysz charakterystyczne chlupotanie, jajko na pewno nie jest świeże.
Zobacz także: