Ile kalorii ma pączek?
W czasach, gdy niemal cały świat jest na permanentnej diecie, obchodzenie tłustego czwartku wydaje się niemal grzechem. Z drugiej jednak strony to prawdziwe święto łasuchowania. Wiadomo, że winy zostaną odpuszczone i jeśli na szaleństwo opychania się słodkościami pozwolimy sobie tylko raz w roku, z pewnością nic złego się nie stanie. Warto więc wybrać się w tym dniu do kulinarnego raju. W końcu przed nami Wielki Post - nadchodzi 40 (a tak naprawdę 46) dni chudych.
Tłusty czwartek to święto słodkości i choć jest ich całe mnóstwo, to tylko pączki i faworki stanowią jego symbole. Zjedzenie przynajmniej jednego pączka to wręcz obowiązek. W końcu o zachowanie tradycji trzeba dbać. Zresztą - jak można odmówić sobie takiej przyjemności? Łasuchów zapewne nie wystraszy też ogromna liczba kalorii, dostarczana przy okazji kultywowania tłustoczwartkowych obyczajów. By mieć pełną świadomość tego, czy możesz tego dnia pozwolić sobie jeszcze na obiad czy kolację, sprawdź, ile kalorii mają te smakołyki.
Pączkowe szaleństwo
Mówi się, że pączki dzielą się na te z nadzieniem różanym (choć niektórzy wstawiają tu marmoladę) i na te... „beznadziejne”. Jednak wbrew tej opinii rodzajów pączków jest znacznie więcej. Zanim wrzucimy je do worka z napisem „beznadziejne”, warto sprawdzić, czy przypadkiem nie przegapiliśmy czegoś smakowitego. Choć polskie pączki podbiły znaczną część świata, nie są jedyne. W Europie najbardziej popularne są pączki berlińskie (berlinki) z charakterystycznym białym paskiem, dzielącym połówki wypieku.
Doughnuts, czyli nasze donaty to słynne pączki z Ameryki. Mają kształt opony, polane są słodkim lukrem i zazwyczaj obsypane kolorowymi dekoracjami do ciast. Do rodziny pączków można też zaliczyć holenderski oliebol - słodką kulkę z ciasta drożdżowego, podawaną bez nadzienia, za to z rodzynkami, kawałkami jabłka, porzeczkami lub kandyzowanymi owocami.
Na uwagę zasługują też gniazdka - inaczej zwane pączkami hiszpańskimi lub wiedeńskimi. Wyglądem przypominają ptasie gniazda, a zrobione są z ciasta parzonego. Z Nowego Orleanu pochodzą inne sławne pączki - beignets. Serwowane w znanej tamtejszej cukierni Café du Monde zadziwiają kształtem - są bowiem kwadratowe. Do tłustoczwartkowej tradycji warto też włączyć tureckie lokma (w Grecji znane jako loukoumas) - mini pączki nasiąknięte syropem cukrowym lub miodem, z dodatkiem przypraw - najczęściej cynamonu.
Jak widać wybór jest ogromny. Jeśli dołożymy do tego jeszcze sposób obróbki cieplnej (smażenie, pieczenie) i rodzaj nadzienia, okaże się, że sposobów na zrobienie pączka jest nieskończenie wiele. Jedynym ograniczeniem jest nasza własna kulinarna wyobraźnia. Żeby jednak w ten dzień nikt nie obszedł się smakiem, podajemy kilka przepisów na oryginalne wypieki.
Beignets
Składniki:
- 2 szklanki ciepłej wody (opcjonalnie pół na pół z mlekiem)
- 2,5 łyżeczki suchych drożdży
- 150 g cukru
- 1 łyżeczka soli
- 2 duże jajka
- 1 szklanka mleka skondensowanego niesłodzonego
- 1 kilogram pszennej mąki
- 70 g roślinnego tłuszczu (2 łyżki)
- olej do smażenia
- cukier puder do posypania
Wodę, drożdże i odrobinę cukru zmieszać i zostawić na kilka minut, by drożdże "ruszyły". Dodać resztę cukru, sól, jaja, zagęszczone mleko i wszystko połączyć. Dosypać połowę mąki i wyrobić ciasto, aż masa będzie gładka. Następnie dodać tłuszcz roślinny i dosypać resztę mąki (powinno trochę zostać do posypania blatu). Znów wyrobić. Ciasto zostawić na kilka godzin do wyrośnięcia (lub włożyć na noc do lodówki). Gdy po nocy w lodówce ciasto osiągnie temperaturę pokojową, położyć je na oprószonym mąką blacie i rozwałkować na grubość około 1 cm. Pokroić w kwadraty o boku 5 - 6 cm. Pączki smażyć w oleju rozgrzanym do 180 st. C. Gdy olej jest dobrze rozgrzany, ciasto natychmiast wypłynie i zacznie się rumienić. Smażyć z dwóch stron, aż ciasto będzie złocisto-brązowe. Przełożyć na papier, by odsączyć nadmiar tłuszczu. Pączki można podawać na zimno i na ciepło – najlepiej oprószyć je cukrem pudrem.
Donaty
Składniki do ciasta:
- 2 torebki suszonych drożdży
- 1/2 szklanki ciepłej wody
- 1,5 szklanki mleka
- 1/2 szklanki cukru
- 2 jajka
- 2 - 3 łyżki masła
- 5 szklanek mąki
- 1 łyżeczka soli
- olej do smażenia
Składniki do polewy:
- 2 - 3 łyżki masła
- 2 szklanki cukru pudru
- 1,5 łyżeczki wanilii
- 1/2 szklanki gorącej wody
Drożdże i odrobinę cukru rozpuścić w wodzie i zostawić na kilka minut. Dodać mleko, cukier, sól, jaja, masło i 2 szklanki mąki. Wymieszać. Cały czas mieszając dodawać mąki. Zagnieść ciasto, aż będzie sprężyste i gładkie. Pozostawić pod przykryciem w ciepłym miejscu, by wyrosło. Gotowe ciasto położyć na oprószonym mąką blacie i rozwałkować na grubość ok. 1 - 1,5 cm. Wyciąć koła o średnicy 6 - 8 cm. W środku - wyciąć mniejsze kółka (np. kieliszkiem). Wycięte krążki należy przykryć i poczekać, aż wyrosną. W tym czasie trzeba przygotować polewę. Rozpuścić masło, dodać do niego cukier puder i wanilię. Dokładnie wymieszać i zdjąć z ognia. Po łyżeczce dodawać wody, aż lukier będzie miał konsystencję rzadkiej śmietanki.
Pączki smażyć w głębokim oleju (około 6 - 8 cm) rozgrzanym do temperatury 180 st. C, z dwóch stron, aż osiągną złoto-brązowy kolor. Po odtłuszczeniu na papierze, gorące donaty zanurzać w lukrze i odłożyć do wystygnięcia.
Gniazdka
Składniki do ciasta:
- 1 szklanka wody
- 200 g mąki
- 100 g masła
- 4 jajka
- szczypta soli
Składniki do polewy:
- 1/4 szklanki wody
- 1 szklanka cukru pudru
- 3 - 4 łyżeczki soku z cytryny
Wodę z masłem i cukrem zagotować, zmniejszyć ogień pod garnkiem. Dodać mąkę. Wymieszać (lub zmiksować) do uzyskania gładkiej masy. Po ostudzeniu miksując, dodać jajka. Gdy dodamy wszystkie - dokładnie wymieszać ciasto łyżką (najlepiej drewnianą).
Przygotować kwadraty (o boku ok. 10 cm) z papieru pergaminowego. Ciasto przełożyć do szprycy i wycisnąć na papier. Gniazdka smażyć na głębokim oleju rozgrzanym do 180 st. C – ok. 4 minuty z każdej strony. Najpierw papierem do góry (usuwamy go po ok. minucie).
Gdy gniazdka wystygną, polać je lukrem (cukrem pudrem utartym z ciepłą wodą i sokiem z cytryny).
href="http://finanse.wp.pl/kat,104128,title,Paczki-na-piatke-czyli-jakosc-zazwyczaj-kosztuje,wid,14256198,wiadomosc.html">rel="nofollow">Sprawdź, gdzie kupisz najlepsze pączkiJednak pączki to nie wszystko. Nieograniczone wariacje możemy też wykonać przygotowując faworki. Łasuchom prezentujemy przepisy na dwa rodzaje chrustów - drożdżowe i piwne.
Faworki drożdżowe
Składniki:
- 1 (niepełna) szklanka mleka
- 0,5 kg mąki
- 4 żółtka
- 50 g drożdży
- 50 g masła
- szczypta soli
- łyżeczka cukru
- 1/2 torebki cukru waniliowego
- olej do smażenia
- cukier puder do posypania
Drożdże z łyżeczką cukru rozpuścić w mleku. Po kilku minutach dodać cukier waniliowy. Roztopić masło, a gdy ostygnie - dodać mąkę, żółtka i sól. Połączyć z drożdżami. Całość wyrabiać do uzyskania jednolitej, gładkiej, elastycznej masy. Ciasto pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Gotowe ciasto rozwałkować na grubość do 0,5 cm, wyciąć paski i uformować dowolne kształty. Smażyć z dwóch stron na głębokim oleju rozgrzanym do temp. 180 st. C, aż faworki nabiorą złocistej barwy. Po odsączeniu z tłuszczu i wystudzeniu, posypać cukrem pudrem.
Piwne faworki
Składniki:
- 0,5 kg mąki
- 4 żółtka
- 0,5 litra piwa
- 50 g masła
- szczypta soli
- łyżeczka cukru
- olej do smażenia
- cukier puder do posypania
Wszystkie składniki połączyć w gładkie, elastyczne ciasto. Wstawić je na godzinę do lodówki (zawinięte w folię spożywczą). Po wystudzeniu ciasto cienko rozwałkować, wkroić paski i nadać im dowolny kształt. Smażyć na głębokim oleju w temp. 180 st. C, po obu stronach. Pod odsączeniu tłuszczu, posypać cukrem pudrem.
AD/mmch