Trwa ładowanie...

Ile grillować mięso? Zasady zdrowego grillowania

Grillowanie to jedna z najzdrowszych metod obróbki mięsa, ryb czy warzyw. Musimy jednak pamiętać o kilku prostych zasadach. Atutem grillowania jest brak dodatku tłuszczu, a ten obecny w mięsie jest wytapiany. Jednocześnie zarówno produkty mięsne, jak i warzywa czy owoce grilluje się zazwyczaj bardzo krótko, a to sprawia, że pozostaje w nich więcej składników odżywczych.
Share
Sprawdzamy, jak długo należy grillować mięso
Sprawdzamy, jak długo należy grillować mięsoŹródło: Getty Images
d1syb5g

Grillowanie mięsa - jak długo?

W gruncie rzeczy nie ma znaczenia, czy na ruszcie ułożymy udka lub piersi z kurczaka, kotlety cielęce, schab, karkówkę, kiełbasę czy rybę. Trzeba pamiętać tylko o jednej zasadzie - nie wolno grillować mięsa peklowanego ani wędzonego.

Kawałek mięsa powinien mieć grubość ok. 1-2 cm. Pierś z kurczaka grillujemy ok. 5-6 minut z każdej strony. Skrzydełka i udka potrzebują nieco więcej czasu - od 30 do 35 minut. Karkówkę grillujemy ok. 4-6 minut z każdej strony. Z kolei burgery wołowe 5-6 minut na każdą ze stron. Żeberka grillujemy 20-25 minut.

Jak wybrać dobrą kiełbasę na grilla?

Jak grillować mięso?

1. Wybierajmy mięso chude, bo tłuszcz, który się z grillowanych potraw wytapia i spada na rozżarzone węgle - spala się na nich, w efekcie czego powstają bardzo szkodliwe związki chemiczne. Te substancje osiadają na potrawie, a z nią trafiają do naszego organizmu.

2. Do mięsa i tłustych kiełbas należy używać specjalnych aluminiowych, karbowanych i dziurkowanych tacek. Ułatwiają one swobodne krążenie gorącego powietrza i nie pozwalają tłuszczowi skapywać.

d1syb5g

2. Ważne jest też, by palenisko żarzyło się równomiernie, a ruszt był myty przed każdym użyciem. Najlepiej myć kratkę grilla zaraz po zakończeniu pieczenia, używając w tym celu płynu do mycia naczyń. Do szorowania grilla możemy używać także soli, dzięki której usuniemy przypalone pozostałości.

3. Pamiętajmy także, by nie dodawać podpałek w trakcie przygotowywania żywności.

Zobacz też:
Marynata do karkówki. Jak ją zrobić?
Najlepsze dodatki do mięs z grilla. Smakują wyśmienicie
Kaszanka z grilla
Dietetyczne dania z rusztu

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1syb5g

Podziel się opinią

Share
d1syb5g
d1syb5g
Więcej tematów