Grzybobranie czas zacząć!
W tym roku lato wyjątkowo sprzyja grzybiarzom! Polany pełne złocących się kurek, brązowiejące gdzieniegdzie kapelusze maślaków, podgrzybków i koźlarzy. Do lasu ruszyć czas!
W tym roku lato wyjątkowo sprzyja grzybiarzom! Polany pełne złocących się kurek, brązowiejące gdzieniegdzie kapelusze maślaków, podgrzybków i koźlarzy. Do lasu ruszyć czas!
Grzybobranie to nie tylko sposób na uzupełnienie zapasów w domowej spiżarni, ale też świetny sposób na wypoczynek wraz z rodziną. Warto mieć ze sobą koszyk lub wiaderko (żeby grzyby nie niszczyły się w siatce) oraz ostry nożyk (grzyba nie należy wyrywać wraz z grzybnią, aby jej nie zniszczyć).
Sezon na grzyby zaczyna się zwykle wczesnym latem. Wtedy to w lesie pojawiają się kurki, a także pierwsze maślaki, podgrzybki i koźlarze (przy okazji zebrać można również jagody, które owocują w tym samym czasie). A kończy się późną jesienią. To najlepszy czas dla grzybowych koneserów. Wówczas w lesie królują prawdziwki.
Wybierając się na grzyby warto zabrać ze sobą podręczny atlas. Umówmy się, większość z nas jest w stanie z nazwy wymienić kilka podstawowych rodzajów grzybów (nie wszystkie rozpoznalibyśmy w lesie). Zbieramy tylko i wyłącznie te grzyby, co do których mamy absolutną pewność, że nie są trujące!!!
Grzyby w domu należy oczyścić i umyć. Należy zrobić to delikatnie i najlepiej jeszcze tego samego dnia, kiedy przynieśliśmy je z lasu. Zwłaszcza, jeśli naszym leśnym łupem padły maślaki!
Nikt z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie kuchni polskiej bez grzybów. Dodajemy je do sosów, faszerujemy nimi mięsa, a pierożki z kapustą i grzybami uznajemy za dumę narodową. Jednak grzyby, poza walorami zapachowo- smakowymi nie przedstawiają większej wartości odżywczej. Są za to ciężkostrawne i nie wszyscy możemy uczynić je częścią swojej diety...
Jeśli jednak nasze żołądki funkcjonują jak należy, warto wykorzystać sezon na grzybobranie i spróbować grzybowych smakołyków!
Oto lista dań, które polecamy wszystkim smakoszom: