Fistaszki – kalorie, właściwości, zastosowanie w kuchni, przepisy
O fistaszkach często mówi się, mając na myśli specyficzny komiks. W sensie dosłownym są to jednak orzechy ziemne o charakterystycznej skorupce i niepowtarzalnym smaku. Fistaszki stanowią źródło aminokwasów, nienasyconych tłuszczów i wielu substancji poprawiających pamięć i koncentrację. Nie bez powodu są więc ulubieńcami studentów. Fistaszki sprawdzą się też świetnie w roli przekąski podjadanej w trakcie filmu i do piwa podczas imprezy.
Fistaszki – pochodzenie
Fistaszki pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie znane były człowiekowi już od czasów prehistorycznych. Do Europy, Stanów Zjednoczonych i Afryki dotarły, dzięki konkwistadorom, a dziś uprawia się głównie w Chinach, Indiach i Nigerii. Co ciekawe fistaszki tak naprawdę nie są orzechami. Zalicza się je do roślin strączkowych, a ponieważ rosną pod ziemią, przyjęła się zwyczajowa nazwa – orzeszki zimne.
Fistaszki – wartości odżywcze
Te małe orzeszki ziemne są dla wielu z nas ulubioną przekąską do podjadania przy różnych okazjach. Według niektórych fistaszki uchodzą także za sposób na długowieczność, ponieważ zawierają resweratrol, czyli substancję, która opóźnia procesy starzenia i pozwala komórkom zachować młodość.
Z cała pewnością jedzenie fistaszków pomoże nam też uchronić się przed miażdżycą i cukrzycą. Mimo że fistaszki, jak większość orzechów ziemnych, są dość tłuste, to zawarte w nich tłuszcze są nienasycone, a ich obecność w pokarmach korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Ponadto fistaszki zawierają błonnik, który zmniejsza wchłanianie się glukozy i poprawia pracę układu pokarmowego.
Nie bez powodu lubią je podjadać osoby podejmujące aktywność umysłową. Fistaszki bowiem mają korzystny wpływ na pracę mózgu i zawierają wiele cennych składników, jak choćby niacyna (witamina PP), która poprawia nastrój i koncentrację. Fistaszki są także źródłem łatwo przyswajalnego białka. Mają go ok. 25%, czyli najwięcej spośród wszystkich orzechów.
Zawarte w nich kwasy tłuszczowe (linolenowy i arachidowy) pozwalają obniżyć poziom złego cholesterolu w organizmie. Fistaszki mogą jeść także kobiety w ciąży, chociaż wtedy należy postępować z nimi ostrożnie. Organizm jest wówczas bowiem wrażliwszy na rozmaite substancje mogące wywołać reakcję alergiczną.
Fistaszki – kalorie
Fistaszki, podobnie jak inne orzechy, są dosyć kaloryczne. W garści, czyli ok. 25 g, znajdziemy aż 140 kcal. Jednak wysoka zawartość białka i nienasyconych tłuszczów w fistaszkach sprawia, że trawią się długo i dają przyjemne uczucie sytości. Możemy je więc dodawać do śniadania, np. w postaci masła orzechowego, żeby dostarczyć organizmowi energii i poskromić apetyt.
Fistaszki – zastosowanie w kuchni
Najbardziej znanym daniem przygotowywanym z użyciem fistaszków jest masło orzechowe. Znamy je także z popularnych, dostępnych w sklepach puszek z solonymi orzeszkami ziemnymi. Jednak fistaszki mają także potencjał cukierniczy, a ich specyficzny, łagodny smak świetnie komponuje się z deserami. Dlatego z fistaszkami można robić ciasteczka, muffinki czy tarty.