Dom pachnący cynamonem
Cynamon znany jest od dawna, jednak nic w tym dziwnego. Naprawdę trudno jest przeoczyć tak wspaniałą przyprawę. Kuszący zapach i zniewalający smak powoduje, że w kuchni po prostu trudno się bez niego obejść.
Cynamon znany jest od dawna, jednak nic w tym dziwnego. Naprawdę trudno jest przeoczyć tak wspaniałą przyprawę. Kuszący zapach i zniewalający smak powoduje, że w kuchni po prostu trudno się bez niego obejść.
Jeden z cesarzy Chin wspomina o stosowaniu cynamonu w swoich księgach z... 2800 roku przed naszą erą! Biblia określa tę przyprawę jako jedną z „najstarszych wonności" wchodzących w skład oleju do namaszczenia. Kwestią czasu było, by cynamon podbił serca mieszkańców Europy, co stało się już w średniowieczu. Handlowali nim wówczas Holendrzy, Portugalczycy i Anglicy. Obecnie przyprawa uprawiana jest na obszarze tropikalnej Azji, wyspach Indonezji i w Brazylii.
Zapach wspomnień
Zastanawialiście się kiedyś, czym tak naprawdę jest przyprawa o słodkawo-korzennym, lekko piekącym smaku i charakterystycznym, intensywnym zapachu? Przygotowywana jest z wysuszonej kory, pochodzącej z kilku gatunków drzewa cynamonowego. Nieważne, czy występować będzie w postaci proszku, czy zwiniętych kawałków kory - zawsze ma ten sam niezmienny, rdzawy kolor.
Jednak cynamon gwarantuje nie tylko wrażenia smakowe. W domu, w którym się go używa, dosłownie poczuć można rodzinne ciepło. Zapach gorącej jeszcze szarlotki posypanej tą cudowną przyprawą przywołuje same miłe wspomnienia z dzieciństwa i działa niezwykle kojąco. Czasami możemy poczuć ten zapach, przechodząc koło pięknej kobiety lub przystojniaka w garniturze, ponieważ cynamon używany jest także do produkcji perfum i kosmetyków pielęgnacyjnych.
My skupimy się jednak na jego kulinarnym zastosowaniu. Szczególnie ważnym podczas tak rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.
Pyszne ozdoby
Cynamonowe ciasteczka, którymi zachwycają się dzieci, wieszając je na choince, wyglądają i pachną idealnie. By przygotować takie pyszne ozdoby, potrzebujemy: 2,5 szklanki mąki, łyżeczkę proszku do pieczenia, pół łyżeczki soli, 20 dag masła, szklankę cukru, 1-2 jajka, laskę wanilii, łyżeczkę cynamonu, po ćwierć łyżeczki gałki muszkatołowej, mielonych goździków oraz sproszkowanego imbiru, 5 dag zmielonych migdałów, 5 dag płatków migdałowych.
Zaczynamy od wymieszania mąki, przypraw korzennych, mielonych migdałów i proszku do pieczenia z dodatkiem soli. Następnym krokiem będzie utarcie masła z cukrem. Najlepiej użyć miksera (wystarczą 3 minuty). Następnie dodajemy jajko, startą na tarce wanilię i wszystkie sypkie składniki. Ciasto wyrabiamy do czasu, aż stanie się gładkie.
Teraz formujemy wałek o średnicy 5 cm lub rozwałkowujemy całość na placek o grubości 5 mm. Tak powstałą masę owijamy folią i wstawiamy do lodówki na jakieś 4 godziny. Po tym czasie z wałka odcinamy krążki nie grubsze niż 5 mm (z rozwałkowanego ciasta możemy wycinać przeróżne wzory używając np. foremek).
Pozostaje jeszcze dekoracja płatkami migdałowymi i już możemy brać się do pieczenia. Wystarczy 10-15 minut w temperaturze 200 stopni Celsjusza. Gotowe! Dla większego efektu nasze ciasteczka można jeszcze ozdobić nitkami stopionej czekolady, polewą dowolnego smaku i koloru oraz wszystkim innym, co przyjdzie nam do głowy. Liczy się wyobraźnia.
Nie tylko do ciast
Cynamon pasuje również do potraw mięsnych. I wcale nie musi być to kurczak! Spróbujcie dodać przyprawę do baraniny. Potrzebne będzie umyte mięso (około 70-80 dag), jedna cytryna, a do smaku sól, pieprz i cynamon.
Umytą baraninę kroimy w plastry, mięso wykładamy na dużą patelnię, na rozgrzany tłuszcz (do brytfanny można w jednym kawałku). Kiedy już z każdej strony się zarumieni, dodajemy wodę, posypujemy solą, pieprzem i cynamonem (można też dorzucić odrobinę szafranu)
. To nie koniec. Obieramy ze skórki jedną cytrynę i kroimy w plastry, którymi obkładamy mięso. Dusimy pod przykryciem do miękkości.
Podajemy na gorąco, pokrojone w plastry, z ryżem ugotowanym na sypko. Sos powstały po duszeniu można zmącić odrobiną mąki ziemniaczanej i polać nim plastry baraniny.
qk