Czy można mrozić gołąbki? Tradycyjny obiad w kilka chwil
Gołąbki chyba każdy kocha – to pyszna potrawa z liści kapusty wypełnionych smakowitym farszem, pod kołderką z sosu pomidorowego. Niestety, gołąbki są też pracochłonne. Co zrobić, żeby częściej cieszyć się pysznym daniem? Czy można mrozić gołąbki?
Czy można mrozić gołąbki – pyszna kompozycja smaków
Gołąbki zazwyczaj kojarzymy z potrawą z farszem z mielonej wieprzowiny z dodatkiem ryżu i cebuli. Standardowo skąpanych w pomidorowym sosie.
Te pyszne sakiewki występują jednak w wielu konfiguracjach – również z mięsem drobiowym, kaszą, w formie wegetariańskiej, z farszem ziemniaczanym. Liście białej kapusty to tylko jedna z możliwości wśród mnogości odmian tego warzywa.
A co z sosem? Pomidorowy to klasyka, ale do gołąbków sprawdzą się także sosy: grzybowy lub pieczarkowy, pieczeniowy, śmietanowy czy nawet z zakwasu na żurek.
Jak więc zabezpieczyć gołąbki przed psuciem, gdy już przygotujemy stos smakowitych zawiniątek dla całej rodziny? Jest na to sposób – mrożenie.
Gołąbki inne niż wszystkie
Czy można mrozić gołąbki – patenty na mrożenie gołąbków
Gołąbki, jak większość dań, nawet zup czy deserów, można z powodzeniem mrozić. Zarówno podlegają mrożeniu komponenty tego dania (farsz czy sos), jak i gotowe gołąbki czy nawet gołąbki zanurzone w sosie.
Mrożenie farszu i sosu będzie dobrym wyborem, gdy zostanie nam za dużo jednego i drugiego. By się nie zmarnowały, można je zamrozić – później pozostaje tylko nafaszerować liście kapusty i ugotować potrawę.
Czy istnieje szybszy lub łatwiejszy sposób na przygotowanie na obiad gołąbków? Tak! Można zamrozić gołąbki już ugotowane – wystarczy przełożyć gotowe sakiewki z farszem do woreczków przeznaczonych do mrożenia i zamrozić każdy z osobna. Choć wydaje się, że to zbędny trud, to dzięki temu gołąbki nie posklejają się, a kapusta po rozmrożeniu się nie rozpadnie. Do tego porcje sosu mrożone w niewielkich pojemnikach. Później wystarczy wyjąć odpowiednią liczbę gołąbków i porcji sosu.
Uwaga! Warto w trakcie gotowania wyłowić część gołąbków, które chcemy przeznaczyć do mrożenia, zanim będą miękkie. To zagwarantuje, że podczas podgrzewania rozmrożonych gołąbków, potrawa zachowa swój smak i przede wszystkim – kształt oraz konsystencję. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku gołąbków z farszem jarskim lub kaszą.
Gołąbki można mrozić także bez uprzedniego gotowania sakiewek z kapustą. Należy sparzyć liście i napełnić je farszem, a potem ściśle zawinąć i umieścić w woreczkach przeznaczonych do mrożenia. Po rozmrożeniu gołąbki wymagają ugotowania lub upieczenia, więc warto pamiętać, że ten sposób nie sprawdzi się w sytuacji, gdy mamy chęć na szybki obiad.
Czy można mrozić gołąbki – rozmrażanie
Dla fanów nowych technologii proponujemy rozmrażanie w mikrofalówce – pod warunkiem, że nasz sprzęt ma funkcję rozmrażania. Gołąbki umieszczamy w głębokim talerzu, do połowy zanurzone w wodzie.
Alternatywą, nieco bardziej tradycyjną, jest rozmrażanie w garnku z odrobiną wody lub sosem czy w piekarniku ustawionym do 100 stopni Celsjusza.
A dla tych, którym się nie spieszy, pozostaje umieszczenie zamrożonych gołąbków w lodówce. Po całej nocy gołąbki powinny rozmrozić się i być gotowe do podgrzania w dowolny sposób.
Zobacz także: