Czy można jeść jajka po upływie terminu? Jajka i ich okres przydatności do spożycia
Przyzwyczailiśmy się do skrupulatnego sprawdzania daty spożycia każdego produktu, który przynosimy ze sklepu. Nie inaczej jest z jajkami – każda partia jajek ma określoną datę przydatności do spożycia. Co to oznacza?
Jaki jest okres przydatności do spożycia jajek?
Jajka mają swój termin przydatności do spożycia, ponieważ już od momentu zniesienia jaja przez kurę zaczyna się ono starzeć. Z każdym kolejnym dniem procesy zachodzące pod skorupką sprawiają, że właściwości biochemiczne jajka się zmieniają. Co za tym idzie? Oczywiście zmianie ulega wartość odżywcza i smak jajka.
Właściwie przechowywane – to jest w niskiej temperaturze, w warunkach chłodniczych – jajka są zdatne do spożycia przez 28 dni od momentu ich zniesienia przez kurę. Jajka przechowywane w temperaturze pokojowej znacznie tracą na trwałości – trzeba je spożyć przed upływem 14 dni.
Czy po upływie terminu wskazanego na opakowaniu jajka należy wyrzucić?
Test jajek. Jak sprawdzić które są świeże?
Czy jajka można spożywać po terminie?
Termin wyznaczony przez producenta to termin gwarantujący świeżość jajek. Ale to nie znaczy, że po jego upływie jajka należy wyrzucić. Po tej dacie jajka wciąż mogą być zdatne do spożycia i bezpieczne dla naszego zdrowia, choć takiej gwarancji producent już nie daje.
Jesteśmy więc zdani na siebie i własną wiedzę. W tym przypadku zatem należy zachować ostrożność i bardzo dokładnie sprawdzać jajka przed spożyciem, pamiętając, by wykorzystać je jak najszybciej.
Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże?
Najważniejszym zmysłem jest zmysł węchu – świeże jajko w postaci surowej właściwie nie pachnie w żaden charakterystyczny sposób, podczas gdy jajko psujące się będzie miało nieprzyjemny, łatwo wyczuwalny zapach.
Jak jeszcze rozpoznać, czy jajko jest świeże? Wystarczy wziąć je w dłoń i potrząsnąć – jeśli rozlegnie się delikatne chlupotanie to oznaka, że jajko jest nieświeże. By mieć całkowitą pewność, można włożyć jajko do szklanki z wodą – opadające na dno lub znajdujące się blisko niego jajko jest świeże, podczas gdy stare wypłynie na powierzchnię.
Zobacz także: