Trwa ładowanie...
27-11-2008 13:28

Czas na dziczyznę

Ilekroć pojawia się temat polowań czy w ogóle łowiectwa, zawsze wywołuje to żywą dyskusję i budzi wiele kontrowersji. Nie ulega jednak wątpliwości, że dania z dziczyzny to źródło zdrowia i prawdziwy rarytas.

Czas na dziczyznęŹródło: archiwum, fot: archiwum
d2na2mb
d2na2mb

fot. Piotr Sepetowski

Ilekroć pojawia się temat polowań czy w ogóle łowiectwa, zawsze wywołuje to żywą dyskusję i budzi wiele kontrowersji. Nie ulega jednak wątpliwości, że dania z dziczyzny to źródło zdrowia i prawdziwy rarytas.

Dziczyzna zawiera mało tłuszczu i cholesterolu, dużo łatwo przyswajalnego białka, a przy tym jest mięsem pozbawionym chemii i lekarstw, którymi faszerowane są zwierzęta hodowlane. Fakt, że zwierzęta dziko żyjące odżywiają się tylko w sposób naturalny, sprawia również, że ten rodzaj mięsa docenia i poleca coraz więcej lekarzy.

Jeśli dziczyzna, to jesienią

Okazuje się, że jesień i zima to najlepszy czas, by przekonać się o walorach smakowych dziczyzny. W tym okresie myśliwi polują właściwie na każdy rodzaj zwierzyny grubej (dziki, jelenie, sarny) oraz zwierzyny drobnej (zające, ptactwo). Drugi powód, dla którego warto spróbować dziczyzny właśnie teraz, jest banalnie prosty - mięso zwierzyny pozyskiwanej jesienią i wczesną zimą jest najsmaczniejsze.

Nie wszyscy jednak są w tak komfortowej sytuacji i nie wszyscy mogą liczyć na to, że znajomy myśliwy zaprosi na uroczystą kolację, gdzie serwowana będzie pieczeń z dzika czy pasztet z gęsi. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia - mrożoną dziczyznę można bez problemu kupić w dużych sklepach. Tu jednak „schody" dla zainteresowanych się nie kończą.

d2na2mb

Dziczyzna, charakteryzująca się specyficznym smakiem i aromatem, wymaga odpowiedniego przygotowania i użycia właściwie dobranych przypraw. Warto jednak podjąć pewien wysiłek, by spróbować tego właśnie rodzaju mięsa, który przecież gościł na królewskich stołach, a obecnie jest szczególnie ceniony przez społeczeństwa Europy Zachodniej.

W prostocie siła

To dobra wieść dla tych, którzy z dziczyzną zechcą poeksperymentować po raz pierwszy. Faktem jest, że mięso to, przyrządzone według staropolskich przepisów, nabiera właściwego smaku, ale współcześnie nie wszyscy mają czas na takie zabiegi.

Wypróbuj przepis:
Zając po staropolsku

Jednym z ulubionych dań wielu myśliwych są kotlety schabowe z dzika.

d2na2mb

- Dziczyzna to taki rodzaj mięsa, z którym należy się obchodzić w szczególny sposób, ale schabowe z dzika to prosta i smaczna potrawa: można ją szybko przygotować, a jednocześnie poznać smak dziczyzny i go polubić - mówi Mariusz Dwórznik, myśliwy z wieloletnim stażem. - Tajemnicą takich kotletów jest to, by panierować je w bułce tartej razowej, która doskonale podkreśla smak tego szlachetnego mięsa, i dobrze doprawić solą, czarnym pieprzem oraz natrzeć czosnkiem.

Równie prostym i niewymagającym szczególnych zabiegów daniem są smażone piersi z dzikiej kaczki, które wystarczy natrzeć solą, pieprzem i słodką, mieloną papryką, zawinąć w plaster boczku, spiąć wykałaczkami i usmażyć na rumiano.

Dania dla zaawansowanych

Znacznie bardziej wyszukaną potrawą jest pasztet z zająca, który cieszy się zasłużoną sławą. Pracochłonność tego dania wiąże się z tym, że mięso musi przynajmniej dobę poleżeć w specjalnie przygotowanej marynacie, której skład jest następujący: woda, wino wytrawne, olej, cebula, czosnek, marchewka, liście laurowe, jałowiec, kolendra, ziele angielskie oraz oczywiście kilka ziaren pieprzu i sól.

d2na2mb

Do przyrządzenia pasztetu potrzebne będą ponadto: boczek lub słonina, jajka, bułki kajzerki, włoszczyzna, czosnek. Marynatę trzeba zagotować i włożyć do niej mięso . Po upływie doby mięso z zająca i wieprzowinę należy ugotować w wodzie z dodatkiem soli i warzyw. Mięso i boczek zmielić, dodać rozmoczone bułki, jajka, czosnek, doprawić solą i pieprzem. Całość przełożyć do formy i upiec.

Po dziczyznę z pewnością warto sięgnąć, spróbować prostych potraw spożywanych często w domach myśliwych, jak i tych bardziej wykwintnych, przynajmniej po to, by poznać jej wytrawny smak, tak bardzo przecież popularny wieki temu wśród polskiej szlachty.

Aleksandra Dwórznik

d2na2mb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2na2mb
Więcej tematów