Budyń waniliowy – kalorie, skład, przepisy
Budyń waniliowy komponuje się z przetworami, owocami, bakaliami. Można go posypać pestkami granatu, cynamonem, kakao i nie ma potrzeby dosładzania.
Budyń waniliowy – kalorie i właściwości
Niewielkie* porcje budyniu waniliowego*, przygotowane na bazie niskoprocentowego mleka, nie są bardzo kaloryczne. Duża porcja budyniu waniliowego na chudym mleku (1,5 lub 2%), ważąca 200 gramów, zawiera około 200 kalorii. Nawet będąc na diecie odchudzającej można sobie pozwolić na zjedzenie takiej porcji deseru, przykładowo raz na dwa tygodnie.
Warto wymieszać budyń waniliowy chociażby z pokrojonymi owocami. Taki posiłek z powodzeniem zastąpi lekką kolację. Nie wolno go jednak spożywać zbyt często. Jako źródło cukrów prostych budyń podnosi poziom cukru we krwi oraz sprawia, że pojawia się apetyt na niezbyt zdrowe przekąski. Ponadto budyń waniliowy zawiera sporo węglowodanów.
Budyń waniliowy – skład i dodatki
Podstawa domowego budyniu waniliowego to krowie lub roślinne mleko, skrobia ziemniaczana oraz cukier. Wystarczy kilka minut, a pyszny, gęsty budyń serwowany na gorąco będzie gotowy.
Jasny, kremowy budyń waniliowy idealnie komponuje się z czerwonymi i różowymi owocami. Na wierzchu warto ułożyć pokrojone truskawki, wydrylowane czereśnie, wiśnie, maliny, gałązki porzeczek. Miłośników ostrzejszych smaków i eksperymentów kulinarnych z pewnością zaciekawi połączenie budyniu z pestkami granatu bądź cienkimi plasterkami wypestkowanej papryczki chili.
Budyń waniliowy domowej roboty
Budyń waniliowy domowej roboty jest o wiele zdrowszy niż gotowy produkt prosto z torebki. Można samodzielnie panować nad dodatkiem cukru, wybrać rodzaj użytego mleka i ulubione przyprawy. Wbrew pozorom budyń waniliowy nie jest wcale bardzo pracochłonny. Wystarczy jedynie dobrze wymieszać starannie odmierzone składniki i ugotować je w rondelku na niewielkim gazie, często mieszając. Gotowa mieszanka budyniowa zawiera zazwyczaj liczne substancje nieznanego pochodzenia, aromaty, sztuczne barwniki, wzmacniacze smaku.
Waniliowy budyń domowy bez jajek i mleka
Co zastąpi jajka w budyniu waniliowym? W sklepach dla wegetarian i na działach dla alergików dostępne są budynie sojowe, które nie zawierają jajek ani mleka krowiego. Aby ugotować pyszny domowy budyń dodatek jajek jest tak naprawdę zbędny. Dzięki skrobii z mąki ziemniaczanej deser będzie odpowiednio gęsty. Do smaku dodaje się nasiona chia, kakao, migdały, listki bazylii, miód, odrobinę oliwy, suszoną żurawinę lub jagody goji. Mleko krowie z powodzeniem zastępuje się natomiast mlekiem roślinnym, które można przygotować samodzielnie. Z gotowych mlek dostępnych w kartonach najsmaczniejsze są kokosowe, owsiane, sojowe (np. czekoladowe lub waniliowe).