ycipk-n71zbu

Boćwina czy botwina? Czym się różnią według lingwistów i zwykłych użytkowników języka

Dzisiaj powszechne, choć jeszcze niepotwierdzone w słownikach, a więc nieoficjalne, jest rozróżnianie tych dwóch słów: "botwina" i "boćwina".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Boćwiny można używać zamiennie z botwiną
Boćwiny można używać zamiennie z botwiną (iStock.com)
ycipk-n71zbu

Boćwina występuje w dwóch odmianach: zwyczajnej, którą można gotować jak szpinak lub jarmuż, oraz szerokoogonkowej, o grubych, mięsistych ogonkach liściowych, które w trakcie obróbki cieplnej zachowują się trochę jak szparagi. Botwiną nazywamy młode liście i korzenie odmiany ćwikłowej buraka zwyczajnego.

Boćwiny, tylko gdy jest młoda, można w zasadzie używać zamiennie z botwiną, ale warto poczekać, aż dojrzeje i nabierze właściwego tylko sobie charakteru: można wtedy zawijać w nią mięso czy warzywa, piec, dusić, smażyć, grillować lub jeść na surowo w sałatce. Będzie pięknie wyglądać, bo występuje w wielu kolorach: różowym, żółtym, pomarańczowym, białym, czerwonym. Nie jest powszechnie dostępna w sprzedaży, ale w naszym klimacie rośnie doskonale, warto więc posiać ją w ogródku lub na działce.

Botwina, boćwina i botwinka to według słowników równoważne nazwy zupy gotowanej na młodych liściach i korzeniach buraka zwykłego z odmiany ćwikłowej.

ycipk-n71zbu

Zobacz też: Chłodnik chlebowy. Najlepsza zupa na upały

Z punktu widzenia językoznawców pomiędzy botwiną i boćwiną różnica jest tylko w formie, a nie w znaczeniu – to warianty.

Słowniki nigdy nie nadążają za zwyczajem językowym, który jest żywy i ciągle się zmienia. Powszechnie używane słowa, żeby mogły zostać oficjalnie uznane przez językoznawstwo, muszą nieco poczekać.

ycipk-n71zbu

W języku jednak można zaobserwować dążenie do precyzji i wyrazistości. Jak pisze lingwista Mirosław Bańko, użytkownicy z podejrzliwością patrzą na warianty, z którymi nie jest związana różnica w znaczeniu, i dążą do jakiegoś racjonalnego ich zagospodarowania – stąd opisane wyżej rozróżnienie, którego oficjalne uznanie w niedalekiej przyszłości jest zapewne nieuniknione.

Przepis na śniadanie z botwinką - Jajka zapiekane w bułce z ricottą i botwinką

Ciesz się truskawkami również zimą. Jak zatrzymać smak sezonowych owoców i warzyw?
Mroczna strona pięknych warzyw

ycipk-n71zbu

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Kuchnia
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-n71zbu

ycipk-n71zbu
ycipk-n71zbu