Patison - co w nim siedzi i jak go podawać?
To przypominające kosmiczny statek warzywo jest kuzynem dobrze znanej dyni. Należy do grona roślin jednorocznych. Pierwsze uprawy zanotowano w Ameryce Północnej, a do Europy okaz ten został sprowadzony przez Hiszpanów. Nie tylko ciekawie wygląda, ale ma wyjątkowy skład oraz smak. Oto co warto wiedzieć o patisonie.
Kup na straganie lub uprawiaj samodzielnie
Nie czekając na sezon dyniowatych, patisony można łatwo uprawiać z nasion. Pierwsze owoce zbiera się około miesiąca od wysiewu (zazwyczaj jednak po 5-6 tygodniach). Warto wiedzieć, że owocuje aż do pierwszych przymrozków i jest odporny na choroby czy szkodniki. W sklepach często można spotkać patisony konserwowe - w takiej postaci mogą z powodzeniem zastąpić kiszonego ogórka.
Cenny skład
To warzywa lekkostrawne i niskokaloryczne - 100 g zawiera zaledwie 20 kcal. W ich składzie znajdziemy spore dawki witaminy C (silny antyoksydant, korzystnie wpływający m.in. na układ immunologiczny, a także witaminę B1, czyli tiaminę (odpowiada przede wszystkim za prawidłową pracę mięśni) j oraz witaminę B2 - ryboflawinę (niezbędna do procesów przemiany materii, uczestniczy w tworzeniu czerwonych płytek krwi i produkcji antyciał). Produkty te to również smaczne źródło niezbędnych dla organizmu minerałów, w tym wapnia, magnezu, fosforu i żelaza. Podobnie jak inne rośliny dyniowate, patisony dostarczają także beta-karotenu, którego właściwości przydadzą się w profilaktyce raka. Najwięcej cennych składników jest w młodych egzemplarzach, których nawet nie trzeba obierać.
Jak wykorzystać je w kuchni?
Patisony charakteryzuje delikatny smak, dlatego dodając je do dania mamy pewność, że nie zdominują potrawy. Młode, wraz ze skórką, doskonale pasują do orzeźwiających surówek z dodatkiem soku z cytryny, oliwy i czosnku. Z kolei starsze należy cienko obrać i można użyć ich jako składnik mięsnego gulaszu. Podobnie, jak cukinie nadają się do faszerowania np. ryżem, mięsem mielonym i grzybami. Można je też smażyć i zrobić oryginalne frytki.
Wybierając patisony należy wybierać okazy bez uszkodzeń - obite mogą się szybciej zepsuć i być gorzkie. Oto kilka prostych propozycji, jak można zaserwować te produkty.
Faszerowane patisony
Potrzebne będą 4 średnie patisony, 1 cukinia, 1 puszka pomidorów pokrojonych w kostkę, 1 cebula, 2 ząbki czosnku, 2 szklanki ugotowanej kaszy kus kus, 2 łyżki oliwy z oliwek, oregano, sól i pieprz do smaku. Na oliwie z oliwek zeszklić pokrojoną w drobną kostkę cebulę, dodać pomidory, obraną, pokrojoną w kostkę cukinię i rozgnieciony czosnek. Dusić na małym ogniu, a gdy cukinia nieco zmięknie dodać kus kus, doprawić do smaku i wymieszać. Patisony umyć, odkroić górną część, usunąć miąższ i pestki, a następnie gotować przez 10-15 minut. Jeszcze ciepłe wypełnić farszem i podawać.
Potrawka z patisonami
Należy przygotować 2 dorodne patisony, 200 g kiełbasy, 1 średnią cebulą, 100 g masła, 1 łyżkę śmietany, 125 ml bulionu drobiowego. Zacząć od umycia i przygotowania warzyw - usunąć gniazdo nasienne, a następnie zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Pokrojoną w kostkę cebulę zeszklić na maśle. Wszystkie składniki umieścić w garnku i gotować pół godziny na średnim ogniu. Doprawić do smaku i wlać ciepły bulion zahartowany ze śmietaną z dodatkiem mąki. Gotować jeszcze 10 minut na wolnym ogniu.
Marynowane patisony
Potrzebne będą: 600 g małych patisonów (wygodnie będzie umieścić je w naczyniach), 2 listki laurowe, 4 kulki ziela angielskiego, 2 ząbki czosnku, 750 ml wody, 200 ml octu, 3 łyżki cukru i 2,5 łyżki soli. W słoikach umieścić warzywa i dodatki. Wodę zagotować wraz z octem, cukrem i solą. Płynem zalać patisony, zakręcić i pasteryzować 15 minut.
Frytki z patisonów
Umyte patisony pokroić w słupki (jak ziemniaki lub bataty), posolić i zostawić na kwadrans na sitku (lub na talerzu, ale wtedy należy delikatnie odsączyć soki). Następnie rozgrzewamy tłuszcz i smażymy frytki, aż nabiorą ładnego złocistego koloru.