Do czego przyda się ocet ryżowy
est łagodniejszy w smaku od używanego powszechnie w Polsce octu spirytusowego. Stanowi obowiązkowy produkt w każdej japońskiej czy chińskiej kuchni. Kojarzymy go głównie z przyprawą do ryżu, z którego później powstaje sushi, jednak ma znacznie szersze zastosowanie - znakomicie wzbogaca aromat potraw ze smażonych warzyw, ryb, owoców morza oraz sałatek i rozmaitych dań słodko-kwaśnych.
Jest łagodniejszy w smaku od używanego powszechnie w Polsce octu spirytusowego. Stanowi obowiązkowy produkt w każdej japońskiej czy chińskiej kuchni. Kojarzymy go głównie z przyprawą do ryżu, z którego później powstaje sushi, jednak ma znacznie szersze zastosowanie - znakomicie wzbogaca aromat potraw ze smażonych warzyw, ryb, owoców morza oraz sałatek i rozmaitych dań słodko-kwaśnych.
Jeden z ulubionych produktów kuchni azjatyckiej powstaje w drodze fermentacji ziaren ryżu lub produktów na bazie ryżu, zwykle wina ryżowego czy sake. W składzie niektórych odmian octu znajdziemy również kukurydzę, pszenicę albo jednokomórkowe grzyby, czyli drożdże.
W każdym regionie wschodniej i południowo-wschodniej Azji ocet ryżowy ma trochę innych smak. Chińskie produkty są z reguły kwaśniejsze oraz bardziej cierpkie, a japońskie słodkawe i łagodne. Bywają aromatyzowane sosem sojowym, owocami cytrusowymi, suszonymi płatkami rybnymi, imbirem, papryczką chili, goździkami lub sezamem.
Ocet może mieć różny kolor, generalnie wyróżnia się trzy główne barwy produktu. Najpopularniejsza - biała, najbardziej przypomina ocet spirytusowy, choć jest od niego łagodniejsza.
Czarny ocet szczególnie cenią Chińczycy. Wytwarza się go ze specjalnej, kleistej odmiany ryżu, a długi proces starzenia nadaje mu bardzo ciemną barwę i słodkawy, lekko "zadymiony" posmak.
Za rarytas uchodzi ocet czerwony, uzyskiwany z rzadkiego gatunku ryżu, którego procesy fermentacji przyspiesza dodatek pleśniowych mikroorganizmów - koji. To im produkt zawdzięcza unikalny kolor i specyficzny aromat.
Uwaga na dodatki
W Polsce bez trudu kupimy dziś każdy rodzaj octu ryżowego. Jednak wcześniej warto sprawdzić skład produktu, który powinien być jak najkrótszy i ograniczać się do ryżu, wody, cukru, soli, ewentualnie naturalnych dodatków aromatyzujących czy ułatwiających fermentację grzybów koji.
Niestety, coraz częściej producenci octu wzbogacają go sztucznymi barwnikami i "polepszaczami", na czele z glutaminianem sodu, podejrzewanym o wywoływanie astmy, nadpobudliwości, zmian nastroju, problemów z nerkami, a nawet uszkadzanie komórek mózgowych i sprzyjanie rozwojowi choroby Alzheimera czy Parkinsona.
Powszechną praktyką staje się także sztuczne przedłużanie terminu przydatności do spożycia octu ryżowego, do czego bywa wykorzystywany np. sorbinian potasu, który może wywoływać reakcje alergiczne.
Dlatego lepiej unikać kupowania produktów z takimi substancjami w składzie. Oryginalny i wolny od konserwantów ocet ryżowy wykazuje sporo właściwości odżywczych. Jest ceniony przede wszystkim za zdolność oczyszczania organizmu ze szkodliwych toksyn. Warto pamiętać, że ich nadmiar odkłada się nie tylko wątrobie, jelitach, tkance tłuszczowej, ale nawet skórze i włosach. Stąd biorą się problemy z nadwagą, permanentnym zmęczeniem, brakiem energii czy skłonnością do przeziębień.
Badania naukowe wykazały również, że ocet ryżowy skutecznie obniża poziom "złego" cholesterolu, co m.in. pomaga zapobiegać poważnym schorzeniom układu krążenia.
Z czym to jeść?
Należy pamiętać, aby po otwarciu ocet ryżowy przechowywać w lodówce. Nie traci wówczas swojego aromatu. Z tego samego powodu powinniśmy dodawać go do już ugotowanych lub usmażonych dań, ponieważ produkt nie lubi wysokiej temperatury.
Dzięki delikatnemu smakowi uzupełnia, ale nie dominuje w potrawach. Czarny ocet ryżowy jest idealnym dodatkiem do wszelkich przysmaków na zimno (np. sałatek, dipów i dressingów), ale także dań duszonych, sosów czy zup. Warto wykorzystać go również do marynowania jarzyn, ryb, delikatnego białego mięsa i owoców morza.
Ocet czerwony, w którym ścierają się smaki cierpkie i słodkie, to smakowita przyprawa do różnego rodzaju potraw orientalnych, w których chcemy uzyskać efekt słodko-kwaśny.
Biały ocet ryżowy jest niezastąpionym produktem dla miłośników sushi, ponieważ służy do przyprawiania i zakwaszania ryżu – podstawowego składnika tej popularnej przekąski. Z octu należy przygotować wówczas specjalną zalewę: przyjmuje się, że na 100 g ryżu potrzeba łyżkę stołową octu, płaską łyżeczkę cukru oraz szczyptę soli. Całość podgrzewamy (nie doprowadzając jednak do zagotowania) aż cukier i sól rozpuszczą się całkowicie. Odstawiamy do wystygnięcia, a później polewamy zalewą ugotowany wcześniej ryż, mieszając delikatnie drewnianą łyżką.
RAF/mp/WP Kuchnia