Zdrowo i lekko po świętach. Co jeść aby zregenerować organizm?
Wiadomo, że święta to czas, kiedy przygotowujemy nasze ulubione potrawy i desery. Często czekamy na nie cały rok. Poza tym na pewno rodzice obdarzą nas koszem świątecznych smakołyków. Te kilka dni obfitego jedzenia często są dużym obciążeniem dla naszego organizmu. Nasza wątroba, jelita i żołądek reagują źle na takie ekstremalne doznania. Czujemy się ciężko i brak nam ochoty na aktywność.
Dobrym wyjściem jest przestawienie się po świętach na dietę oczyszczającą, która pozwoli naszemu organizmowi wrócić do dawnej kondycji.
W tym celu należy zastosować dietę, która oczyści nasz organizm z toksyn i złogów, które powstały w naszych jelitach.
Dieta warzywno-owocowa - zasady
Najbardziej popularną i mało inwazyjną dietą, jest jedzenie oparte na warzywach i owocach, ponieważ to one zawierają najwięcej witamin, minerałów i antyoksydantów, które wytwarzają ochronę dla komórek naszego ciała.
Zielony koktajl. Jak przygotować, aby zawsze się udał?
Dieta warzywno-owocowa ma dwa etapy. Pierwszy, który nie powinien trwać dłużej, niż trzy dni to spożywanie nie więcej niż 1000 kcal dziennie. Oparty jest głównie na warzywach i owocach w postaci surowej lub gotowanych na parze. Druga faza natomiast oparta jest na spożywaniu razowych produktów zbożowych, chudym mięsie, rybach i niskotłuszczowych produktach mlecznych. Możemy jeść także kasze, brązowy ryż, płatki owsiane.
Podczas całej diety zdecydowanie należy zrezygnować z jakichkolwiek słodyczy. W ich miejsce możemy wprowadzić orzechy i suszone owoce.
Dobrym wspomagaczem będą napary z mięty, dziurawca, karczocha i kopru włoskiego. Ta faza może trwać dwa do trzech tygodni.
Dodatkowo jedzmy pięć mniejszych posiłków w ciągu dnia w regularnych odstępach czasu i pijmy duże ilości wody, która oczyszcza organizm i dobrze wpływa na krążenie krwi. Dobrym nawykiem jest koktajl na początek dnia, z suszonymi owocami i pestkami. Świetne będą także owsianki z dodatkiem owoców i nasion.
Pamiętajmy o wspomaganiu się aktywnością na świeżym powietrzu. Spacery, wyjazdy poza miasto. Ponadto regenerujmy cały organizm dłuższym snem.
Z pewnością wkrótce wrócimy do kondycji sprzed świątecznych kulinarnych szaleństw, a może zdrowsze i lżejsze jedzenie wejdzie na stałe do naszego jadłospisu?
Przykładowe lekkostrawne przepisy po świątecznej obfitości.
Oczyszczający koktajl - przepis
Składniki:
- 1 jogurt naturalny o niskiej zawartości tłuszczu
- 1 banan
- 1 jabłko
- 1 łyżka siemienia lnianego
- 5 suszonych śliwek
- garść suszonej żurawiny
Przygotowanie:
- Śliwki, jabłko i banana kroimy na kawałki i wkładamy do kielicha blendera. Dodajemy żurawinę, wlewamy jogurt i miksujemy.
- Potem dodajemy siemię lniane i ponownie miksujemy. Od razu wypijamy.
Kompot z suszu - przepis
Składniki:
- 100 g suszonych jabłek
- 100 g suszonych śliwek
- 100 g suszonych gruszek
- 1 laska cynamonu
- 1 gwiazdka anyżu
- 3 goździki
Przygotowanie:
- Suszone owoce płuczemy na sicie, przekładamy do dużego garnka i zalewamy 1,5 l wody. Zostawiamy pod przykryciem na noc.
- Następnego dnia stawiamy na średnim ogniu, dodajemy przyprawy i gotujemy 30 minut.
- Po wystudzeniu pijemy codziennie szklankę kompotu. Przechowujemy go w chłodnym miejscu. Owoce zjadamy.
Warzywa gotowane na parze - przepis
Składniki:
- 1 cukinia
- 1 batat
- 1 czerwona papryka
Sos:
- 3 łyżki oliwy
- 1 łyżka soku cytrynowego
- 1 ząbek czosnku
- 1 łyżka ziół prowansalskich
Przygotowanie:
- Warzywa myjemy, obieramy i kroimy na kawałki. Umieszczamy na sicie na garnku do gotowania na parze i gotujemy je 15-20 minut.
- W tym czasie robimy sos. Łączymy wszystkie składniki w słoiku, potrząsamy i odstawiamy.
- Warzywa umieszczamy na półmisku i polewamy sosem. Jemy je z kromka pełnoziarnistego pieczywa.
Zobacz też: