Włoski sos sałatkowy. Zamiast kupować gotowce, zrób samodzielnie
Sos sałatkowy włoski wyróżnia się zapachem bazylii i oregano, jest lekki, robiony na bazie oliwy i idealnie nadaje się do sałatek.
Sos sałatkowy włoski – przygotowanie
Sos sałatkowy włoski możemy kupić w sklepie w saszetkach, gotowy zaraz po rozrobieniu z wodą i oliwą. Jednak łatwo też wykonać go samodzielnie. Wystarczy przygotować wybrane zioła – świeże lub suszone oregano, bazylię, tymianek, natknę pietruszki, czosnek. Te składniki wystarczy posiekać i wymieszać z oliwą oraz wodą, warto też dodać do smaku ocet winny, sól, pieprz i cukier.
Sos sałatkowy włoski – sposoby podania
Sos włoski to idealny dodatek do sałatek, ponieważ wydobywa ich smak i nadaje im przyjemnego ziołowego aromatu i smaku. Ten sos dobrze komponuje się z sałatkami z różnych rodzajów sałat, rukoli czy roszponki, dlatego często sięga się po niego podczas przygotowywania sałatek wiosennych i lekkich. Również inne rośliny zielone mogą być dobrym składnikiem sałatki doprawionej sosem włoskim, należy do nich na przykład cykoria.
Można sięgać po ten sos podczas przygotowywania typowych włoskich sałatek, do których dodaje się anchois, świeże i suszone pomidory, paprykę, ogórki, a także różne rodzaje serów, jak mozzarella, burrata, ricotta czy sery pleśniowe. Smacznym dodatkiem do sałatek z sosem włoskim są również kukurydza, orzechy, awokado i delikatne mięsa, jak pierś z kurczaka czy filet z indyka.
Idealna sałatka na drugie śniadanie
Sos sałatkowy włoski – właściwości
Sos sałatkowy włoski jest świetnym dodatkiem do sałatek, ponieważ przygotowuje się go na bazie oliwy, a w tłuszczach łatwo rozpuszczają się witaminy, dzięki czemu są lepiej przyswajalne po spożyciu.
Witaminy są bardzo ważnymi dla organizmu składnikami, regulującymi wiele procesów i w rezultacie wpływającymi na nasze samopoczucie. Gdy sięgamy po kolorowe sałatki pełne różnorakich składników, wyobrażamy sobie, że sięgamy po talerz zdrowia i witamin. I mamy rację, ale żeby nasz organizm mógł przyswoić wszystkie potrzebne składniki, dobrze jest wiedzieć kilka podstawowych rzeczy, jak choćby to, że część witamin rozpuszcza się w wodzie, a część w tłuszczach. Dlatego właśnie zalecane jest dodawanie niewielkiej ilości oleju czy oliwy do sałatek.
Zaletą włoskiego sosu sałatkowego jest właśnie to, że powstaje na bazie wody i oliwy, a zatem korzystnie wpływa na przyspieszenie wchłaniania witamin. Do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach należą witaminy A, D, E i K.
Witamina A jest związana ze wzrokiem (poprawia widzenie i zapobiega kurzej ślepocie), jest również ważna dla skóry, włosów i paznokci. Witamina D jest istotna dla układu kostnego i odporności, a witamina E wspomaga zwalczanie wolnych rodników i wspomaga funkcjonowanie układu rozrodczego. Równie znacząca jest witamina K, która jest ważnym czynnikiem wpływającym na krzepnięcie krwi, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, a co dla nas istotne, można ją znaleźć głównie w zielonych warzywach (jak natka pietruszki).
Dodatkowym pozytywnym aspektem dodawania do sałatek sosu włoskiego jest to, że zawarte w nim zioła pobudzają pracę żołądka i korzystnie wpływają na przemianę materii. Bazylia naturalnie przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi, oregano ma działanie bakteriobójcze i antyoksydacyjne, a tymianek zachowuje się podobnie do antybiotyku oraz korzystnie wpływa na układ nerwowy i pokarmowy.