Trwa ładowanie...
02-12-2008 17:53

Wiecznie zielony przysmak

Kto z nas nie zna drobnych, czerwonych i cierpkich owoców żurawiny - wiecznie zielonej krzewinki. Kiedyś rosła ona powszechnie na torfowiskach i w bagiennych lasach Europy północnej i wschodniej, a także na Syberii, w Kanadzie i na północy Stanów Zjednoczonych. Niestety, na skutek osuszania bagien i torfowisk obecnie w Europie występuje coraz rzadziej.

Wiecznie zielony przysmakŹródło: archiwum, fot: archiwum
d1yyrhp
d1yyrhp

Kto z nas nie zna drobnych, czerwonych i cierpkich owoców żurawiny - wiecznie zielonej krzewinki. Kiedyś rosła ona powszechnie na torfowiskach i w bagiennych lasach Europy północnej i wschodniej, a także na Syberii, w Kanadzie i na północy Stanów Zjednoczonych. Niestety, na skutek osuszania bagien i torfowisk obecnie w Europie występuje coraz rzadziej.

Żurawina od dawna stosowana były przez zielarzy do leczenia zapaleń dróg moczowych, kamicy nerkowej i stosowana jako środek wzmacniający odporność organizmu. Jest także cennym źródłem naturalnych witamin i soli mineralnych. Posiada bogate zasoby witaminy C. Z tego właśnie powodu zalecano sok z żurawin na leczenie przeziębienia.

To jednak nie wszystko. Jest również bogatym źródłem naturalnych antyoksydantów o sile działania porównywalnej z czerwonym winem. Powoduje to, że wskazania do stosowania żurawin są naprawdę szerokie.

Mogą być mrożone

Na targowiskach, zwłaszcza w okresie jesiennym, można znaleźć świeże owoce żurawiny. Aby smakowały, trzeba je odpowiednio przetworzyć. Świeże owoce mają bardzo cierpki smak. Polecić można jednak świeżo wyciśnięty sok z dodatkiem cukru lub miodu.

Owoce żurawiny można również zamrozić i przechowywać przez kilka miesięcy. Prawdę mówiąc, sok z zamrożonych owoców niewiele traci ze swych odżywczych i leczniczych właściwości. Niektórzy suszą żurawinę i dodają ją potem do deserów lub ciast.

d1yyrhp

Na świeży chleb można przygotować marmoladę z żurawiny. Wystarczy kilogram tego owocu i kilogram cukru. Żurawinę należy wcześniej zagotować na małym ogniu, a następnie odstawić na 24 godziny. Następnego dnia ponownie doprowadzić do wrzenia - jeśli marmolada ma już zwartą konsystencję, można ją już przelać do wyparzonych słoików. Napełnione słoiki należy zakręcić wygotowanymi pokrywkami, a następnie odwrócić do góry dnem i pozostawić do wystygnięcia. Przyrządzanie różnego rodzaju konfitur z żurawiną stało się ostatnio bardzo modne.

Ciekawym pomysłem jest podsmażenie razem z żurawiną i cukrem odrobiny skórki z cytryny, połowy laski cynamonu, 4 łyżek rodzynek, szczypty startego imbiru i kilku łyżek octu winnego. Wszystko podsmażamy aż do uzyskania klarownej masy. I ciekawa konfitura gotowa!

Świetny dodatek

Prawdziwym rarytasem, i dobrym sposobem na szybki smaczny posiłek, jest ser w panierce. Potrzebny jest ser w kostce, który kroimy na plastry o grubości 1 centymetra i obtaczamy w jajku i bułce tartej. Smażymy na rozgrzanym ogniu. Takie kotleciki układamy na liściach sałaty i podajemy z żurawiną.

Mięso, a szczególnie pieczony schab, również świetnie komponuje się z żurawiną. Można ją wcześniej przygotować w słoiczkach. Potrzebny jest zagotowany wywar z trzech czwartych szklanki wody i 40 dag cukru. Do syropu dodajemy pokrojone 75 dag gruszek lub jabłek i gotujemy do momentu, aż owoce staną się szkliste. Wtedy dodajemy zmielone żurawiny i zostawiamy na małym ogniu przez 25 min. Doskonałe do mięs. Smak wyśmienity, a widok talerza udekorowanego żurawiną jest urzekający.

Reasumując: owoc może niepozorny, ale bardzo przydatny w każdej kuchni. Jeśli nie mamy czasu na zrobienie konfitur z żurawiny, to warto mieć gdzieś w zanadrzu owoce suszone lub zamrożone. Naprawdę można w szybki sposób zachwycić ciekawą potrawą gości.

qk

d1yyrhp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yyrhp
Więcej tematów