Weronika Lewandowska zdradza kulinarne trendy 2017
Jesiotr w pustym pierniku, zupa krem z raków, mus ze szczupaka… – to tylko kilka z potraw, które wybitni szefowie kuchni przygotowali w ramach ekskluzywnej "Trendy Kolacji". Pierwsze tego typu spotkanie z organizowanego przez sieć hurtowni MAKRO cyklu "Szef dla Szefów" odbyło się 24 kwietnia w restauracji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Warszawie. Potrawy, które podano skomentowała Weronika Lewandowska, współodpowiedzialna za sukces takich lokalów jak "AIOLI", "MOMU" czy "Banjaluka".
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
- Trendy są jak kręgi na wodzie – najpierw silne, potem z biegiem czasu coraz słabsze. Dlatego tak ważne jest, żeby je obserwować i czerpać z nich, kiedy są nowe i mają największą moc oddziaływania. A jak przewidzieć, co będzie trendy w przyszłości? Musimy znać przeszłość. Warto tradycję i doświadczenia poprzednich pokoleń tłumaczyć na język współczesnej gastronomii - wyjaśniała strateg marketingowy oraz specjalistka w dziedzinie trendologii Weronika Lewandowska na "Trendy Kolacji".
Jako pierwsze na stołach pojawiła się Amuse bouche autorstwa Macieja Nowickiego szefa kuchni Muzeum Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Był to jesiotr w pustym pierniku. Następnie kolejno podano przystawkę, zupę, danie główne i deser.
PRZYSTAWKA
W ramach przystawki szefowie kuchni Cezary Powała i Michał Grzywacz, kucharze Makro, podali łososia jurajskiego z pigwówką, palona czarnuszką, burakiem i kwaśną śmietaną.
- Wykorzystaliśmy łososia jurajskiego pochodzącego ze śródlądowych hodowli w jurze krakowsko-częstochowskiej, gdzie hodowany jest w wodach geotermalnych. Zamarynowany dociśnięty z góry łosoś przeleżał 48 godzin w marynacie. Następnie pokrojony został w drobną kostkę. Tak przygotowany tatar podaliśmy na talerzu udekorowanym sosami i świeżymi ziołami – mówi Michał Grzywacz.
Trend: Przystawka pojawiła się na jednym naczyniu, jest to związane z uwydatnieniem prospołecznych funkcji restauracji. Ludzie nie płacą jedynie za jedzenie, a przede wszystkim za czas spędzony w restauracji. Czas ten powinien być pełen bliskości z rodziną, przyjaciółmi, ważnymi ludźmi. Spotkania przy stole tradycyjnie służyły ku temu, by budować więzi między grupami.
ZUPA
Za przygotowanie zupy odpowiadał Jerzy Pasikowski, kulinarny doraca Nestle. Gościom podano zupę krem z raków, z dodatkiem sandacza parzonego w białym winie, zacierki z młodym szczawiem i jarmużem.
*Trend: Z pola i łąki *
Sezonowość i lokalność to już wytarte i dość stare pojęcia. Prawdziwą sezonowością i lokalnością jest to, co jest zebrane na krótki czas przed podaniem posiłku i było po prostu obok. Żyjące także w miastach dzikie rośliny nadają do jedzenia i niejednokrotnie wkładały je do garnka nasze matki i babcie. Zapomniany został smak jarzębiny, szczawiu, czy pędów sosny. Popularna niegdyś, skromna kuchnia wraca obecnie do łask dzięki swojej autentyczności i bezkompromisowości
DANIE GŁÓWNE
To wspólne dzieło dwóch szefów kuchni. Cezary Powała i Michał Grzywacz podali kurczaka zagrodowy z macierzanką, pęczakiem, bryndzą i warzywami baby.
Trend: Przekorne zdrowie
Popularne superfoods to tylko wysokomarżowe produkty z atrakcyjnym marketingiem. Z każdego składnika z łatwością można stworzyć superfood wyciągając jego podstawowe wartości odżywcze i porównując do innych warzyw. Prawdziwe zdrowie objawia się w przyjemności, którą daje jedzenie. Zdrowie psychiczne i fizyczne są połączone, w związku z czym czerpanie radości ze smaku, wspomnienia, które za nim idą, poczucie bezpieczeństwa są ważniejsze.
Z kolei Jerzy Pasikowski zaproponował mus ze szczupaka w skórze, sos chrzanowy z jajkiem i koperkiem, smażone jabłka, pieczony ziemniak.
Trend: Prostota podania
Jedzenie przestało być zabawnym gadżetem, a powróciło do swojej funkcji karmienia i sprawiania przyjemności kubkom smakowym. Im naturalniejsze podanie, tym mniejsze wrażenie fasadowości i podejrzenie ukrywania ewentualnych mankamentów kuchni.
DESER
Za deser odpowiadał Maciej Nowicki. Na stołach pojawiła się kasza smażona na rynce z potaziem rabarbarowym.
Trend: Narracyjności jedzenia
W dobie ogromnej konkurencji wśród restauracji, gość oczekuje od nich także rozrywki i edukacji. Serwowane dania powinny reprezentować jednocześnie walory smakowe, jak i opowiadać barwną historię lub piękną, ulotną opowieść wykreowaną na talerzu.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.