Trwa ładowanie...

Werbena cytrynowa – zastosowanie w kuchni, napoje, właściwości lecznicze

Werbena cytrynowa robi furorę w Ameryce Południowej. W innych miejscach nie jest popularna, choć właściwości werbeny cytrynowej poprawiają smak potraw i napojów oraz nasze zdrowie.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Werbena cytrynowa – zastosowanie w kuchni, napoje, właściwości leczniczeŹródło: Shutterstock.com
d2cnfso
d2cnfso

Werbena cytrynowa, zwana też lippią trójlistną, to wieloletni krzew liściasty należący do rodziny werbenowatych i pochodzący z Argentyny. W Europie znalazła się w XVII wieku, gdzie szybko poznano się na jej wszechstronnych właściwościach.

Werbena cytrynowa – zastosowanie w kuchni

Ze względu na intensywny zapach jej liści, werbena cytrynowa świetnie sprawdza się w kuchni jako przyprawa. Wysoka temperatura nie działa negatywnie na smak werbeny cytrynowej, więc można dodawać ją do posiłku już w trakcie gotowania. Ma łagodzące działanie na smak potraw, w których się znajduje. Werbenę cytrynową można dodawać w postaci całych liści, lecz w takim przypadku należy wyjąć je z dania przed podaniem. Oczywiście werbenę można rozdrobnić i oszczędzić sobie tego problemu.

Werbena cytrynowa bardzo często jest dodawana do sałatek, najlepiej zaś pasuje do sałatki owocowej. Warto dołączać ją także do sosów, gdyż werbena świetnie podkreśla ich smak. Lippia trójlistna pasuje również do ryb, zup rybnych i dań z owoców morza. Z drugiej strony, doskonale komponuje się ze słodszymi smakami, takimi jak pudding, wanilia.

Werbena cytrynowa – napoje

Osobną kwestią są napoje, które dzięki werbenie cytrynowej świetnie smakują. Werbenę można znaleźć w brytyjskiej lemoniadzie, razem z cytrusami oraz skórkami pomarańczy. Jest ona niekiedy stosowana jako zamiennik skórki pomarańczy.

d2cnfso

W różnych sklepach zielarskich liście werbeny cytrynowej sprzedawane są jako herbata do zaparzenia. Po zalaniu wrzątkiem werbena nie traci swojego cytrynowego smaku, jest przy tym dość ostra i orzeźwiająca. Należy ją jednak parzyć nieco dłużej niż zwykłą zieloną herbatę ze sklepu, gdyż werbena cytrynowa nadaje się do picia po około 6-7 minutach. Jeśli nie do końca odpowiada nam smak samej werbeny, możemy ją mieszać z liśćmi innych herbat i traktować jako przyjemny dodatek.

Werbena cytrynowa – właściwości lecznicze

Przydatność werbeny cytrynowej nie kończy się na gotowaniu i przyrządzaniu napojów. Werbena cytrynowa działa bowiem prozdrowotnie na ludzki organizm. Napar z werbeny pomaga nawet przy drobnych przeziębieniach czy zapaleniach górnych dróg oddechowych. Werbena cytrynowa to także doskonały środek moczopędny. Jej stosowanie pomaga przy stanach zapalnych śledziony i wątroby.

Werbena cytrynowa działa też niezwykle korzystnie na nasz nastrój. Do tego stopnia, że pomaga w walce z depresją, choć oczywiście nie ma decydującego wpływu na leczenie tej choroby. Generalnie jednak lippia trójlistna ma właściwości relaksacyjne, pomaga zwalczyć migrenę i nerwobóle.

d2cnfso

Dzięki werbenie cytrynowej lepiej zacznie pracować nasz żołądek. Jeśli często odczuwamy mdłości, ta roślina jest również jak najbardziej zalecana. Jej stosowanie powinno przypaść do gustu osobom zmagającym się z wiecznie nieprzyjemnym oddechem z ust – werbena cytrynowa skutecznie go bowiem odświeży.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2cnfso
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cnfso
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj