Uchodzi za najmocniejszy afrodyzjak. Podnosi libido, poprawia potencję
Przed nami walentynki, ale o sprawność warto dbać przez cały rok. Pomogą w tym naturalne przyprawy, których badania potwierdzili naukowcy.
Afrodyzjaki to substancje, które rzekomo zwiększają popęd seksualny i poprawiają sprawność seksualną. Wiele kultur na całym świecie wierzy w moc naturalnych afrodyzjaków, takich jak zioła, przyprawy, a nawet niektóre potrawy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Cebula faszerowana mięsem mielonym. Świetna alternatywa dla gołąbków
Naukowcy z University of Guelph w Kanadzie przeprowadzili badania nad skutecznością różnych afrodyzjaków, analizując substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego pod kątem ich wpływu na ludzkie libido. Z badań wynika, że wśród tych substancji na czoło wysuwają się żeń-szeń koreański i szafran. Te dwie substancje, według publikacji w "Food Research International", zostały uznane za najskuteczniejsze afrodyzjaki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Robi się je szybko, znikną jeszcze szybciej. Pizzowe przekąski to hit każdej imprezy
Naturalne afrodyzjaki
Szafran to jedna z najzdrowszych przypraw na świecie, która dość rzadko pojawia się na naszych talerzach. Badania na zwierzętach wykazały, że szafran może mieć pozytywny wpływ na męską potencję, ale jego działanie jest słabsze niż w przypadku leków takich jak viagra.
Drugim produktem, który korzystnie może wpłynąć na sprawność seksualną, jest żeń-szeń. Zwiększa libido zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, pomaga także leczyć zaburzenia erekcji.
W badaniach uwzględniono także inne przyprawy, takie jak goździk, gałka muszkatołowa, imbir i czosnek, które również pobudzają libido, ale w mniejszym stopniu niż szafran czy żeń szeń.. Johimbina, alkaloid z afrykańskiego drzewa, zwiększa ukrwienie narządów płciowych, ale może powodować groźne skutki uboczne.
Wsparcie dla potencji
Na trzecim miejscu wśród przebadanych przez naukowców afrodyzjaków znalazła się johimbina. Johimbina, pozyskiwana z drzew rosnących w Afryce, może zwiększać ukrwienie narządów płciowych. Należy jednak pamiętać, że jej stosowanie wiąże się z ryzykiem poważnych skutków ubocznych, takich jak wzrost ciśnienia krwi, niepokój i bezsenność.
Skuteczność naturalnych afrodyzjaków jest często kwestionowana. Wiele z nich ma działanie placebo. Wiele innych substancji, takich jak goździk, gałka muszkatołowa, imbir, czosnek, rogi nosorożca, penisy tygrysa i hiszpańska mucha, było badanych pod kątem właściwości afrodyzjakalnych, ale ich skuteczność nie została potwierdzona.
Pamiętaj: afrodyzjaki to nie leki. Nie zastąpią one leczenia zaburzeń seksualnych. W przypadku problemów z potencją lub libido najlepiej skonsultować się z lekarzem urologiem lub seksuologiem.