Niezbędne przyprawy w twojej świątecznej kuchni
"Tradycyjne świąteczne potrawy i aromatyczne wypieki to nieodłączne elementy świąt Bożego Narodzenia. Co roku z nadzwyczajną starannością przygotowujemy nasze ulubione dania, jednak aby uzyskać pożądany smak i aromat, niezbędne jest użycie właściwych przypraw. Niezwykłe aromaty, takie jak zapach cynamonu lub goździków, szczególnie kojarzą nam się ze świątecznym okresem" – mówi Wiola Lis, specjalistka z internetowego ekobazaru Arkana Smaku. Jakie zatem przyprawy powinny królować podczas Świąt?
Najpopularniejsze świąteczne przyprawy
Wiele osób używa różnych przypraw w swoich świątecznych potrawach, w zależności od tradycji kulinarnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie, a także osobistych preferencji. Świąteczne potrawy urozmaicane są zatem mnóstwem różnych przypraw, z których wiele posiada charakterystyczny, intensywny oraz przyjemny zapach. Wśród najpopularniejszych świątecznych przypraw wyróżniamy:
- cynamon,
- goździki,
- anyż,
- gałkę muszkatołową,
- kardamon,
- szafran.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Świąteczne zapachy w domu. Proste triki na odmienienie wnętrza w grudniu
Cynamon
Cynamon to popularna i niezwykle aromatyczna przyprawa, pochodząca z kory drzewa cynamonowego. Najczęściej używana jest do przyprawiania potraw słodkich, takich jak różnego rodzaju wypieki, pierniki czy ciasteczka. Dodatek cynamonu w świątecznych potrawach nie tylko doda im walorów smakowych, ale korzystnie wpłynie na trawienie, pobudzi zmysły, a także doda nieco apetytu.
Goździki
Goździki mają postać małych, czarnych bądź czerwonych kulek. Pochodzą z kwiatów drzewa goździkowego. Mają charakterystyczny, dość mocny aromat i lekko pieprzny smak. Często stosowane są do przyprawiania słodkich potraw, ale również jako dodatek do kompotów czy rozgrzewających, aromatycznych herbatek lub grzańców. Mogą być także dodawane do dań mięsnych, np. farszów.
Anyż
Kolejną przyprawą równie chętnie stosowaną podczas świąt jest anyż. Pochodzi z nasion anyżu i charakteryzuje się ostrym i słodkim smakiem, przypominającym nieco miętę. Z powodzeniem możemy dodawać anyż do słodkich ciast i ciasteczek, ale równie dobrze sprawdzi się w potrawach mięsnych i warzywnych.
Gałka muszkatołowa
Gałka muszkatołowa dobrze komponuje się z potrawami słodkimi, ale także warzywnymi czy rybnymi. Ma charakterystyczny, ostro-słodki smak i aromat, który przypomina migdały. Pochodzi z nasion drzewa muszkatołowego.
Kardamon
Równie często używaną świąteczną przyprawą jest kardamon, pochodzący z południowo-wschodniej Azji. W rzeczywistości kardamon jest korzeniem rośliny z rodziny waniliowatych. Ma charakterystyczny, ostry i słodkawy zapach. Często używany jest w kuchniach takich krajów jak Indie czy Turcja. Stosowany może być zarówno w formie zmielonej, jak i w całych ziarnach. Dodawać możemy go do różnych potraw, zarówno słodkich, jak i mięsnych czy rybnych. Sprawdzi się również jako dodatek do napojów.
Szafran
Ważną przyprawą podczas świąt może być również szafran. Charakteryzuje się bardzo mocnym i intensywnym smakiem, dlatego należy szczególnie uważać z jego ilością. Przyprawa ta otrzymywana jest z kwiatów krokosza barwierskiego i używana w wielu kuchniach na całym świecie. Szafran dodaje się do wszelkiego rodzaju zup czy sosów, aby nadać im wyjątkowego smaku i koloru.
Właściwości zdrowotne przypraw
Ekspertka z ekologicznego centrum Arkana Smaku zaznacza: "Świąteczne przyprawy to nie tylko piękne aromaty i bogactwo najróżniejszych smaków. Są one cenione również ze względu na swoje właściwości zdrowotne. Wiele przypraw oddziałuje bowiem bardzo korzystnie na nasz układ pokarmowy, a ich stosowanie niesie ze sobą wiele pozytywnych właściwości, gdyż znacząco zwiększają ilość substancji odżywczych w posiłku".
Bardzo dobre właściwości zdrowotne posiada m.in. cynamon. Przyprawa ta jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym i stosowana jest w leczeniu różnych dolegliwości, np. bólów głowy, bólów menstruacyjnych czy zaparć. Cynamon jest również pomocny w walce z chorobami serca i cukrzycą, gdyż pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi.
Dużo pozytywnych właściwości zdrowotnych ma także często używane przez nas goździki. Zawierają dużo witamin i minerałów, takich jak witamina A, witamina C i mangan, które są ważne dla naszego zdrowia. Należy jednak pamiętać, że goździki mogą być trujące w dużych ilościach, dlatego należy stosować je z umiarem.
Świetnie działa również szafran. Uważany jest za środek przeciwdepresyjny i stosowany jest w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak bóle głowy czy zaburzenia układu trawiennego.
Ciekawe właściwości ma również gałka muszkatołowa, gdyż uważana jest za naturalny środek uspokajający. Stosować ją możemy zatem w przypadku zaburzeń snu. Zawiera również dużo witamin i minerałów, takich jak witamina C, potas i mangan.
Wiola Lis z Arkanów Smaku podsumowuje: "Zimowe przyprawy z pewnością są częścią świątecznej atmosfery. Wypełniają dom zapachami, magicznie zmieniają smak naszych dań, a dodatkowo wspierają układ trawienny w radzeniu sobie z wigilijnym przejedzeniem. Korzystajmy z tego!".
Informacje o autorze
Arkana Smaku to ekologiczne centrum odwiedzane każdego miesiąca przez 80 000 użytkowników. To wyjątkowe miejsce inspiracji na temat zdrowego stylu życia, kuchni i odżywiania całego organizmu. Arkana Smaku gromadzą również sprawdzonych dostawców ekologicznej żywności, naturalnych kosmetyków oraz akcesoriów do domu. W katalogu znajduje się już około 20 000 najlepszej jakości produktów! To miejsce, w którym kompleksowo zadbasz o siebie i swoich bliskich.