Trwa ładowanie...

Szparagi – zdrowie na talerzu nie dla każdego. Kto nie powinien jeść szparagów?

Szparagi to jedno z najsmaczniejszych wiosennych warzyw i większość z nas korzysta z sezonu na nie, jednak mało kto wie, że szparagi nie są przysmakiem dla każdego. Kto nie powinien jeść szparagów? Sprawdźmy

Szparagi są zdrowe, ale nie każdy może je jeśćSzparagi są zdrowe, ale nie każdy może je jeśćŹródło: 123RF
d3f4h79
d3f4h79

Szparagi – właściwości zdrowotne

Szparagi to cenne źródło wielu witamin, w tym bardzo istotnego dla układu nerwowego kwasu foliowego. Mają dużo błonnika i niewiele kalorii, a w dodatku uchodzą za afrodyzjak. Asparaginina korzystnie wpływa na układ moczowy, a wapń, potas i fosfor sprawiają, że szparagi dobrze działają na układ kostny i zęby.

Mogą je jeść zarówno chorzy na nadciśnienie – szparagi zawierają mało sodu – i zdecydowanie do jadłospisu powinni włączyć je ci, którzy borykają się z cholesterolem. 100 g szparagów to zaledwie 20 kCal, więc nawet osoby na diecie mogą je jeść właściwie bez ograniczeń, a przede wszystkim – bez obaw.

Szparagi neutralizują toksyny i usuwają z organizm metale ciężkie, dbają o urodę i mają działanie przeciwnowotworowe. Poleca się je dzieciom, których układ kostny się rozwija, a także ciężarnym i sportowcom.

A przede wszystkim – szparagi są przepyszne. Kruche, jędrne, o delikatnym smaku. Można je dodać do zup, risotto, zapiekanek, w formie przystawki czy jako dodatek do dania głównego. Są niesamowicie wszechstronne i łatwo dostępne – to prawda, kochamy szparagi i jemy je, gdy pierwsze smakowite białe i zielony wiązki pojawią się na straganach i w marketach.

d3f4h79

Ale jak wielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że nie każdy może jeść szparagi, a nawet, że jest grupa osób, które powinny ich zdecydowanie unikać?

Jak rozpoznać świeże szparagi? Nie daj się nabrać w sklepie

Szparagi – kto nie powinien ich jeść?

Choć mówi się o zaletach prozdrowotnych szparagów to warto wiedzieć, że mogą też szkodzić.

Zdecydowanie o szparagach muszą zapomnieć chorzy na dnę moczanową. Dlaczego? Szparagi należy do warzyw bogatych w puryny – powodują więc odkładanie się kwasu moczowego w organizmie. Z tego samego powodu ostrożność powinni zachować borykający się z kamieniami nerkowymi.

d3f4h79

Ponadto szparagi mogą powodować wzdęcia, więc raczej nie są przysmakiem dla tych, którzy nie mogą uporać się z zaparciami i mają spowolnioną perystaltyką jelit.

Zobacz także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3f4h79
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f4h79
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj