Świeże grzyby w daniach. Praktyczne porady Janka Kuronia
Które grzyby warto dusić, smażyć, a które wędzić? Sprawdź i zrób je już dziś.
Sezon na świeże grzyby trwa. Oczywiście warto zrobić z nich zapasy na zimę - susząc je, ale także marynując czy kisząc. Jednak skarby lasu, na które czekaliśmy kilka miesięcy, warto od razu zagospodarować i wykorzystać do przygotowania aromatycznych dań. Jan Kuroń, doświadczony kucharz i miłośnik grzybów, podpowiedział specjalnie dla nas, jak obchodzić się z tymi produktami.
Grzyby duszone - które gatunki najlepiej nadają się do takiej obróbki, jak najprościej przygotować grzyby w ten sposób?
Z grzybami jest trochę jak z rybami - niektóre szkoda dusić. Świetnie do duszenia nadają się podgrzybki, zajączki czy maślaki. Wydaje mi się, że z grzybami nie ma co kombinować, świetnie pasują do nich takie przyprawy jak: liść laurowy, ziele angielskie, rozmaryn czy tymianek. Warto dodać kminku, bowiem ułatwia on trawienie. Gatunki takie jak prawdziwek czy kania stworzone są do "wyższych" celów.
Grzyby prosto z patelni, czyli smażone kapelusze - jak je przygotować do takiej obróbki i czego unikać?
Grzyby smażone nie powinny być myte pod wodą. Mają one taką budowę, że są w stanie pochłonąć jej znaczne ilości, a kto choć raz smażył nieosuszoną wątróbkę, ten wie jakie to wyzwanie... Oczywiście powinniśmy je najpierw doprawić, następnie lekko obtoczyć w mące. Prawdziwek jest zdecydowanie bardziej tolerancyjny, jeżeli chodzi o dodatki, kanie uwielbiam tylko z solą i pieprzem.
Czy grzyby nadają się do wędzenia?
Właściwie każdy gatunek grzyba nadaje się do wędzenia. Ba, właściwie wszystko do wędzenia się nadaje. Sam jestem właścicielem wędzarni (własnoręcznie wybudowanej) i temu procesowi poddaję niemalże wszystko - czosnek, sól, owoce morza, a nawet owoce. Dlatego grzyby jak najbardziej mogą być wędzone. Najlepiej wędzić te, które później lądują w daniach, gdzie aromat dymu jest pożądany. Moim zdaniem najlepiej wychodzą te wędzone zimnym dymem.