Trwa ładowanie...

Smak potrawy zależy od garnka

Pozwalają na uzyskanie wspaniałego smaku każdego dania. Pod warunkiem, że odpowiednio je dobierzemy. W przeciwnym razie czeka nas kuchenna klęska. Czy wiesz, że smak potrawy w dużym stopniu zależy od garnka jakiego użyjesz?

Smak potrawy zależy od garnkaŹródło: archiwum, fot: archiwum
d322i7d
d322i7d

Miedziane, żeliwne, stalowe, emaliowane, aluminiowe − wybór garnka czy patelni dostarcza wielu wątpliwości. W nieodpowiednim naczyniu łatwo bowiem zmarnować wyszukane danie i w dodatku zrujnować zdrowie.

Danie z żelazem

Masywne garnki żeliwne mają wielu zwolenników. Dobrze sprawdzają się w przypadku potraw wymagających długiego gotowania na niewielkim ogniu. Są nieodzowne w kuchni chińskiej. Nie każdy jednak wie, że w trakcie gotowania w takich naczyniach, do jedzenia przechodzą związki żelaza zwłaszcza, jeśli przygotowujemy dania o odczynie kwaśnym.

Badania naukowe potwierdziły, że np. zawartość żelaza w sosie pomidorowym podskoczyła z mniej niż 1 mg, w porcji gotowanej w zwykłym garnku, aż do 6 mg w porcji z garnka żeliwnego. Przecier jabłkowy wykazał jeszcze większą różnicę (z 0,35 mg do 7,3 mg), a jajecznica, smażona na żeliwnej patelni, zawierała 5 mg żelaza zamiast 1,5 mg. Zawartość żelaza w oczywisty sposób musi odbić się na smaku potraw. Naczynia te sprawiają, że przygotowane w nich dania nabierają lekko metalicznego smaku, mogą też zmieniać kolor na nieco ciemniejszy. Tym bardziej nie należy w nich przechowywać kwaśnych potraw. Szczególnie dotyczy to garnków z „surowego” żeliwa.

Mimo tego, według specjalistów właśnie te naczynia powinny wrócić do łask, bo można w nich przyrządzać jedzenie praktycznie bez użycia tłuszczu. Podczas zakupu zwracajmy jednak uwagę na te czernione, czyli fabrycznie wypalone z użyciem tłuszczu. Tylko takie nie będą pokrywały się niebezpieczną rdzą.

d322i7d

Aluminium od święta

Aluminiowe garnki królują na naszym rynku. Niestety, nie nadają się do wszystkiego. Lepiej korzystać z nich od święta. Ugotowany w nich kompot często ma metaliczny posmak. Nie można w nich przygotowywać potraw kwaśnych (kapuśniaku czy bigosu), ponieważ do jedzenia może przedostawać się glin, który ma związek z chorobami neurologicznymi (m.in. chorobą Alzheimera).

Garnek dla alergika

Szczególną uwagę na naczynia powinni zwracać uczuleni na nikiel. W gotowanych w metalowych garnkach zupach jarzynowych (które mają niskie pH, co ułatwia wyługowywanie niklu z metalu), może znajdować się zagrażająca alergikowi ilość tego związku. Szczególnie szkodliwa bywa kwaśna zupa szczawiowa. Osoby uczulone na nikiel powinny gotować w garnkach ze stali pokrytej wypalaną w wysokich temperaturach emalią ceramiczną. Pamiętajmy jednak - uszkodzona emalia w garnku naraża na dodatkowy kontakt z niklem. Nie ma sentymentów - taki garnek trzeba wyrzucić

Teflon, który wyparował

Teflonowe naczynia już dawno stały się niezwykle popularne. Patelnię z tą powłoką znajdziemy niemal w każdym domu. Tymczasem teflon może być niebezpieczny. Przed szkodliwym działaniem teflonu ostrzega m.in. organizacja ekologiczna WWF. Gdy pokrywająca patelnie i garnki powłoka jest porysowana, cząsteczki tej substancji przedostają się do żywności. Naukowcy podejrzewają, że uwalniane substancje mogą być rakotwórcze. Lepiej więc kupić nową patelnię.

Badania wykazały także, że chemikalia, uwalniające się z powłok zapobiegających przywieraniu smażonych potraw, mogą w dużych dawkach podnosić poziom cholesterolu u dzieci. Stosowane tam związki, takie jak kwas perfluorooctowy (PFOA) czy sulfoniany perfluorooktanu (PFOS), mogą przedostawać się do organizmu i wędrować do wątroby - narządu odpowiedzialnego m.in. za gospodarowanie tłuszczami i wytwarzanie cholesterolu.

d322i7d

Bigos na cenzurowanym

Jedna z polskich firm wyprodukowała specjalny garnek do bigosu. Jak to? Zapytają doświadczone gospodynie. Okazuje się, żeby tradycyjny bigos zachował idealny smak, potrzebne jest odpowiednie naczynie. Nasz kuchenny bohater posiada wewnątrz brązową emalię, która zapobiega przywieraniu potrawy do dna. Sprzedawany jest z dopasowaną pokrywą emaliowaną, która nie przepuszcza promieni UV, co pozwala zachować dłużej świeżość ulubionej przez Polaków potrawy.

ml/mmch

d322i7d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d322i7d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj