Trwa ładowanie...

Sezon na dziczyznę. Mięso, które gościło na królewskich stołach

Dziczyzna to podstawa kuchni staropolskiej. Dziś nie gości jednak na naszych stołach tak często jak kiedyś. Jeśli jednak znajdziemy na stoisku z mięsem sarninę, karkówkę z dzika czy bażanta, wykorzystajmy okazję, by spróbować tego wybornego mięsa.

Sezon na dziczyznę. Mięso, które gościło na królewskich stołachŹródło: 123RF
d2y13dw
d2y13dw

Niewiele osób, które nie zajmują się gotowaniem profesjonalnie, decyduje się na zakup dziczyzny, w obawie czy będą potrafili dobrze ją przyrządzić. To prawda, dziczyzna jest wymagająca, ale można sobie z nią poradzić. Oto nasz przewodnik po świecie dziczyzny.

Sarnina

Sarnina to jedno z najbardziej soczystych mięs. Ma delikatny, lekko słodkawy smak. Zapach sarniny zależy od pory roku i od tego, co sarna w konkretnym okresie je. W dodatku to bezpieczne mięso. Saren nie atakują włośnie czy inne pasożyty, których sporo może być w niebadanym mięsie dzików. Sarninę możemy wykorzystać na wiele sposobów. Znakomite są szybko smażone steki, świetny jest gulasz z mięsa z udźca z dodatkiem warzyw i grzybów, ale najlepsza jest chyba pieczeń. Do jej przygotowania nadaje się zwłaszcza udziec, choć i karkówka się sprawdzi. Sarnina, jak już wspomnieliśmy, jest delikatna, więc nie należy stłumić jej smaku mocnymi przyprawami. Mięso przed pieczeniem, najlepiej jest zamarynować w czerwonym winie lub occie winnym z dodatkiem czosnku, liści laurowych, pieprzu i ziela angielskiego.

Mięso z dzika

Wśród dziczyzny, najbardziej popularne jest mięso z dzika. Przede wszystkim dlatego, że tych zwierząt jest w polskich lasach najwięcej. Kupując takie mięso zwróćmy uwagę, by było ono przebadane. Dziki bardzo często roznoszą bowiem pasożyty, w tym włośnie, wywołujące bardzo groźną włośnicę. Jeśli jednak znamy pewne źródło, warto od czasu do czasu zastąpić wieprzowinę bardziej ostrym w smaku mięsem dzika. Wykorzystujemy je na przeróżne sposoby. Możemy dziczyznę piec, dusić, grillować lub smażyć. Do pieczenia najlepiej nadaje się udziec. Karkówka świetnie sprawdzi się w gulaszu, a ze schabu czy szybki przygotujemy smaczne steki.

Zobacz też: Pasta jajeczna. Sposób na szybkie śniadanie

Do dzika doskonale pasują przyprawy o "leśnym" pochodzeniu. Smaku naszej potrawie nada jałowiec, ale również suszone borówki czy żurawina. Obowiązkowo mięso musi spędzić pewien czas w marynacie, najlepiej z mocnego octu z dodatkiem sporej ilości cebuli, gałązek rozmarynu, jałowca, pieprzu i soli. Dzięki temu dziczyzna będzie bardziej krucha.

d2y13dw

Mięso z jelenia

Najbardziej szlachetne jest mięso z jelenia. Rzadko możemy je spotkać w sklepach, do tego jest bardzo wymagające. Mięso jest dość twarde, ale soczyste i bardzo aromatyczne. Aby zachować jego właściwości, najlepiej jest je po prostu usmażyć na maśle z dodatkiem niewielkiej ilości przypraw: tymianku, soli, pieprzu czy jałowca. Szkoda marnować mięso z jelenia na gulasz czy zupę. Smażone lub pieczone duże kawałki idealnie smakują z odpowiednimi sosami. Sos koperkowy jest najbardziej popularny, ale mięso z jelenia świetnie komponuje się również z sosem chrzanowym czy słodkimi sosami na bazie borówek czy pigwy.

Zając

Dzikie zające są dziś rarytasem, a kiedyś wykorzystywano je w kuchni praktycznie codziennie. Mięso jest bardzo twarde, dlatego też przygotowanie trwa długo. Najlepiej kupić cała tuszkę zająca, pozostawić go na kilka dni w zimnym miejscu by skruszało i dopiero wtedy zabrać się do jego przyrządzania. Najbardziej popularne są dania duszone, na przykład zając po myśliwsku, obsmażony na smalcu i upieczony z ziołami i warzywami w bulionie albo zając po polsku, duszony z warzywami w gęstej, kwaśnej śmietanie. Mięso z zająca idealnie nadaje się również na pasztet, musimy jednak dodać do niego sporo słoniny, bo zając zazwyczaj jest bardzo chudy.

Bażanty

I na koniec bażanty. Na polskich stołach przed wojną można było znaleźć wiele dań z dzikich ptaków. Jedzono cietrzewie, słonki, dzikie kaczki, bekasy czy nawet skowronki. Dziś wszystkie te ptaki są pod ochroną, pozostały nam więc jedynie bażanty, często hodowane. Mięso bażantów jest chude i ma ostry smak oraz zapach. Najlepiej je piec, ale by było soczyste trzeba je owinąć paskami słoniny. Ptaki możemy nadziewać kaszą, warzywami czy wątróbką drobiową. Bażanta możemy również dusić w śmietanie czy w winie.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2y13dw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y13dw
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj