Dziczyzna. Zapomniany przysmak szlachty
Chociaż w czasach I Rzeczpospolitej dziczyzna była jednym z podstawowych produktów na szlacheckich stołach, dziś to jedno z najmniej popularnych mięs w Polsce. Statystycznie mieszkaniec kraju na Wisłą zjada zaledwie 80 g tego mięsa rocznie.
Co właściwie kryje się pod słowem "dziczyzna"? - Dziczyzną nazywamy mięso zwierzyny łownej, a więc dzików, saren, danieli, jeleni (tzw. dziczyzny grubej) oraz zajęcy, dzikich królików (tzw. dziczyzny drobnej) i dzikiego ptactwa – bażantów, kuropatw, przepiórek, dzikich kaczek, cyranek i cyraneczek. Produkt ten ma w polskiej kuchni bogatą tradycję. Odpowiednio przygotowany może być wartościowych elementem zdrowej diety – mówi w rozmowie z WP Kuchnia dietetyk Anna Wieczorek.
Czy wyróżnia się dziczyzna wśród innych mięs? Jest bogata w żelazo i białko. Jest niskokaloryczna. Wydaje się też, że w porównaniu z mięsem hodowlanym jest zdrowsza. - Dziko żyjące zwierzęta żywią się naturalnym pożywieniem i nie mają kontaktu z lekami (takimi jak np. antybiotyki) – tłumaczy nam dietetyk.
Dziczyzna w kuchni znajdzie wiele zastosowań. Jak podkreśla Anna Wieczorek, to chude i dosyć twarde mięso. W związku z tym najlepiej dodać do nich marynatę, wodę i tłuszcz, aby było miękkie i soczyste. Dziczyzna świetnie sprawdzi się jako główny składnik pasztetu lub gulaszu. Wielu miłośników ma też soczysta pieczeń z dzika z aromatycznymi przyprawami i sosami. Potrawa ta została kilka lat temu umieszczona na Liście Produktów Tradycyjnych prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jako klasyka województwa lubuskiego. Obecnie szynkę z dzika możemy kupić w sieci sklepów Lidl w cenie 19,99 złotych za opakowanie (500 g).
Przepis na pieczoną szynkę z dzika
Składniki:
- 1 kg szynki z dzika
- 5 ząbków czosnku
- ziarna jałowca
- rozmaryn
- ziele angielskie
- kolendra
- smalec
- sól
- pieprz
Przygotowanie: mięso dokładnie myjemy i osuszamy. Zioła mieszamy razem z przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Nacieramy nimi szynkę i wkładamy do lodówki na noc. Wnętrze brytfanki smarujemy smalcem i wkładamy do niej szynkę z dodatkiem soli i pieprzu. Pieczemy przez ok. 70 minut w temperaturze 200 stopni, co jakiś czas podlewając mięso wodą.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl