Pyszne i zdrowe ciasta z warzyw. 5 najlepszych przepisów, jakie znajdziesz w Internecie
Warzywa stanowią podstawę piramidy żywieniowej, dlatego warto po nie sięgać jak najczęściej. Tym bardziej że są niezwykle uniwersalnymi produktami spożywczymi, które można wykorzystać w kuchni na wiele sposobów, choćby przyrządzając pyszne ciasta.
Ciasto marchewkowe
W polskiej kuchni gości od dawna, w różnych odsłonach. Na liście produktów tradycyjnych znajdziemy m.in. kaszubski kuch marchewny, który początkowo nazywano "biednym ciastem", gdyż przygotowywano je tylko z podstawowych i łatwo dostępnych składników: marchewki, mąki i wody. Nasza wersja jest znacznie "bogatsza",
Potrzebujemy około 60 dag marchewki (świeżej i soczystej), którą dokładnie myjemy, obieramy i ścieramy na tarce o średnich oczkach. 50 dag mąki pszennej mieszamy z dwoma łyżeczkami proszku do pieczenia i dwoma łyżeczkami sody oczyszczonej, przesiewamy, a na koniec dodajemy łyżeczkę cynamonu oraz po szczypcie zmielonych goździków, gałki muszkatołowej i ziela angielskiego.
Sześć jajek ubijamy z drobnym cukrem do wypieków (30 dag) i cukrem waniliowym na puszystą masę, następnie zmniejszamy obroty miksera i partiami dodajemy mąkę z przyprawami, na przemian z olejem rzepakowym (1,5 szklanki). Dodajemy grubo posiekane orzechy (szklankę), kilka posiekanych plasterków ananasa (może być z puszki) i 100 g rodzynek, a na koniec startą marchewkę. Wszystko dokładnie mieszamy.
Prosty przepis na ciasto z jabłkami. Tak pyszne, że zniknie do końca
Masę przekładamy do prostokątnej formy i pieczemy około 45-50 minut w piekarniku nagrzanym do 180 st. Po wystudzeniu, ciasto możemy przełożyć kremem z serka śmietankowego utartego z masłem, cukrem pudrem i pastą waniliową. Świetnie smakuje również polane lukrem i posypane orzechami włoskimi.
Tarta z pieczonymi warzywami
Tartę, bardzo popularną potrawę kuchni francuskiej, zwykle jadamy na słodko, choć równie ciekawym pomysłem jest przygotowanie jej w wersji wytrawnej, którą możemy zaserwować na obiad lub kolację. To danie, które zachwyca aromatem, a po skosztowaniu – również smakiem.
Na początku przygotowujemy kruche ciasto. Do przesianej mąki krupczatki (20 dag) dodajemy rozdrobnione, dobrze schłodzone masło (10 dag) i siekamy nożem, aż oba składniki się połączą. Następnie formujemy kopczyk, a pośrodku niego wgłębienie, do którego wbijamy żółtko. Dolewamy śmietanę (dwie łyżki), dosypujemy szczyptę soli i zagniatamy na gładką masę, w razie konieczności dodając trochę lodowatej wody. Ciasto formujemy w kulę, owijamy w folię i schładzamy w lodówce, minimum pół godziny.
Po tym czasie ciasto rozwałkowujemy na oprószonej mąką stolnicy i wykładamy nim kwadratową formę (o boku długości 25 cm). Obciążamy dno (np. grochem), przykrywamy folią aluminiową i pieczemy przez kwadrans w 200 st. Następnie pozbywamy się folii i obciążenia, zrumieniamy ciasto jeszcze 5-10 minut.
Teraz czas na warzywa. Obraną i pokrojoną w plastry dynię (35 dag) oraz połowę pokrojonej w plasterki czerwonej cebuli wrzucamy do miski, mieszamy z oliwą i solą, układamy na blasze do pieczenia. Na drugiej umieszczamy pokrojoną w plasterki cukinię (dwie sztuki) oraz drugą połówkę cebuli. Pieczemy, aż warzywa zmiękną – cukinię około 10-12 minut, dynię 5-10 minut dłużej.
Upieczone ciasto posypujemy tartym parmezanem i układamy na nim warstwę cukinii z cebulą, a później znów parmezan i posiekaną, świeżą bazylię. Drugą warstwę powinna stanowić dynia z cebulą, którą też posypujemy parmezanem i bazylią. Na wierzchu układamy upieczoną, obraną ze skórki i pokrojoną w paski paprykę.
Całość skrapiamy oliwą, posypujemy parmezanem i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 120-130 st., na około 10 minut. Przed podaniem dekorujemy listkami świeżej bazylii.
Ciasto z czerwoną papryką i zielonym chili
Szukasz smacznej i oryginalnej przekąski? Oto prosty pomysł w meksykańskim stylu.
W rondelku zagotowujemy wodę (1,5 szklanki) wymieszaną z mąką kukurydzianą (szklanka). Gotujemy na małym ogniu przez 3-4 minuty, często mieszając, po czym przelewamy do dużej miski. Dodajemy mleko (szklankę), masło (łyżkę), opłukane zielone papryczki chili z puszki (125 g), odsączoną kukurydzę z puszki (150 g) oraz czerwoną paprykę pokrojoną w kostkę. Doprawiamy solą. Gdy masło się rozpuści, a masa trochę wystudzi, dodajemy rozmącone trzy żółtka, a później pianę ubitą z trzech białek. Delikatnie mieszamy i przekładamy do nasmarowanej tłuszczem formy keksowej.
Pieczemy ok. 50 minut w temperaturze 190 st., aż ciasto będzie ładnie przyrumienione. Najlepiej smakuje na ciepło.
Brownie z fasoli
To ciasto skradło serca milionów osób na całym świecie. Brownie z fasoli to doskonała propozycja dla osób na diecie, alergików czy diabetyków.
Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową. Czerwoną fasolę (zawartość dwóch puszek) dokładnie opłukujemy i odstawimy do odsączenia. Następnie przekładamy do miski i dodajemy pokrojonego w plasterki banana (powinien być mocno dojrzały), kilka posiekanych daktyli (oczywiście bez pestek), trzy jajka, syrop klonowy (4-5 łyżek), kakao (3 czubate łyżki), olej kokosowy (4 łyżki) oraz szczyptę soli.
Wszystkie składniki miksujemy na gładką masę, którą przelewamy do foremki wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy przez ok. 45 minut (do "suchego patyczka"). Po wystudzeniu polewamy roztopioną w kąpieli wodnej gorzką czekoladą (100 g).
Muffiny z batatów
Ulubiona przekąska Jamiego Olivera, jednego z najsłynniejszych telewizyjnych kucharzy. Jak przygotować pyszne muffiny?
Potrzebujemy 600 g startych batatów, drobno pokrojonego szczypiorku, posiekanej papryczki chili, 6 jajek, 3 łyżek serka wiejskiego, 250 g mąki razowej, 2 łyżeczek proszku do pieczenia oraz 50 g startego parmezanu.
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, uzyskaną masą wypełniamy formę na muffinki wyłożoną papilotkami, zaś wierzch posypujemy parmezanem, pestkami słonecznika i makiem. Babeczki pieczemy przez ok. 45-50 minut w temperaturze 180 st., aż staną się rumiane.