Ciasta i desery z sezonowymi owocami. Trudno się im oprzeć
Lato lubimy nie tylko za słońce, dobrą pogodę i wakacyjne wyjazdy. Lubimy także letnie sezonowe smaki, na które czekamy przez długie jesienne i zimowe miesiące. Mając do wyboru truskawki z marketu i "plastikowe" winogrona, tęsknimy za owocami dojrzewającymi w słońcu. I kiedy wreszcie pojawiają się w pierwszych letnich tygodniach, przygarniamy je zachłannie, częstując nimi nasze kubki smakowe.
Letnie wypieki z owocami
Letnie wypieki z owocami to właśnie desery, po które sięgamy najczęściej w upalne i ciepłe dni. W czasie wakacyjnych miesięcy właśnie drzewa i krzewy owocowe uginają się pod ciężarem sezonowych owoców, stragany kuszą owocową obfitością i wreszcie sięgamy po słuszne porcje naturalnych witamin i minerałów.
Pomimo wysokich temperatur, właśnie lato to najlepszy czas na przygotowanie lekkich ciast i deserów z dodatkiem owoców, które są w tym czasie najsmaczniejsze, stosunkowo tanie i łatwo dostępne.
Letnie owoce zaliczane są do superfoods. Są cennym źródłem witamin C, B, A, K, E, a także manganu, folianu, miedzi, cynku, wapnia, potasu. Posiadają właściwości antyoksydacyjne, ułatwiają trawienie , zmniejszają ryzyko występowania stanów zapalnych w organizmie, sprzyjają odchudzaniu i korzystnie wpływają na układ sercowo - naczyniowy.
Niezawodny przepis na ciasto bez pieczenia. Idealny deser na letnie upały
Sernik na zimno z borówkami
Składniki na tortownicę o średnicy 18 cm:
- 1 opakowanie biszkoptów Savoiardi
- 500 g mascarpone E´PIU
- 600 g serka homogenizowanego z wanilią Rolmlecz (nie zawiera chemicznych polepszaczy)
- 1 galaretka cytrynowa bio
- 1 kg borówek amerykańskich
Przygotowanie:
- Borówki płuczemy na sicie i zostawiamy do odsączenia. Połowę przesypujemy do torebki i wkładamy do zamrażalnika.
- Galaretkę rozpuszczamy w 150 ml gorącej wody. Dno tortownicy wykładamy folią spożywczą i zamykamy obręcz. Boki delikatnie smarujemy olejem ryżowym ( lub innym o neutralnym smaku) i ustawiamy pionowo biszkopty.
- Mascarpone i serki homo przekładamy do miski. Mieszamy je łyżką, aby się połączyły, wlewamy ostudzoną galaretkę i mieszamy do połączenia. Dodajemy borówki i delikatnie mieszamy z masą serową. Przelewamy do tortownicy, uważając, aby biszkopty nie zostały poruszone.
- Przykrywamy szczelnie folią spożywczą i wstawiamy na noc do lodówki ( deser jest już gotowy po 3 godzinach).
- Wyjmujemy sernik z lodówki i na wierzch wysypujemy zamrożone borówki. Zdejmujemy obręcz z tortownicy. Sernik cudownie smakuje w letni dzień w ogrodzie lub na tarasie. Zresztą idealnie pasuje do każdych okoliczności.
Gofry z malinami i bazylią
Składniki:
- 1 szklanka mąki orkiszowej tortowej (szklanka o pojemności 250 ml)
- 1/2 szklanki mąki kokosowej
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
- 1 łyżka cukru z prawdziwą wanilią
- 2 ekologiczne jaja
- 1/2 szklanki roztopionego masła
- 1,5 szklanki mleka
- maliny, cukier puder, bazylia, melisa cytrynowa
Przygotowanie:
- Wsypujemy mąki do miski, dodaj proszek do pieczenia, sól i cukier wanilinowy. Wszystko mieszamy, dodajemy jajka, masło i mleko.
- Miksujemy tylko do połączenia się składników. Odstawiamy ciasto na 20 minut.
- Rozgrzewamy gofrownicę. Gofry pieczemy przez około 3 do 3,5 minut albo według czasu podanego w instrukcji gofrownicy).
- Nakładamy ciasto łyżką i rozprowadzamy dokładnie po całej powierzchni gofrownicy.
- Kiedy gofry będą upieczone, odkładamy je na metalową kratkę. Podajemy z malinami, posypujemy cukrem pudrem i dekorujemy bazylią i melisą cytrynową.
Placek z mąką kokosową, czarną porzeczką i kruszonką
Ciasto:
- 3 duże wiejskie jaja
- 2 łyżki cukru trzcinowego bio
- 100 g mąki pszennej bio
- 100 g mąki kokosowej
- 100 g zimnego masła
- szczypta soli
Kruszonka:
- 60 g mąki kokosowej
- 2 łyżki cukru trzcinowego bio
- 50 g masła
- 500 g czarnych porzeczek
- 2 kopiaste łyżki mąki ziemniaczanej
- 3 łyżki cukru trzcinowego bio
Przygotowanie:
- Porzeczki obieramy z szypułek i myjemy. Odsączamy na sicie. W pojemniku mieszamy składniki kruszonki. Zamykamy pojemnik i wstawiamy go do lodówki.
- Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 180 st. C z funkcją grzania góra-dół.
- Formę o wymiarach 25 x 25 cm wykładamy papierem do pieczenia. Masło kroimy na kawałki. Mąki wysypujemy na blat, dodajemy sól, roztrzepane jajka i cukier.
- Łączymy składniki i dodajemy masło. Energicznie zagniatamy gładkie ciasto i wstawiamy je do lodówki na 30 minut. Ciastem wylepiamy formę i podpiekamy je przez 20 minut. Wyjmujemy z piekarnika i odstawiamy.
- Porzeczki mieszamy z cukrem i mąką ziemniaczaną. Wykładamy na ciasto. Posypujemy kruszonką i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy 20-30 minut do zrumienienia kruszonki. Wyjmujemy, studzimy i kroimy na porcje.