Praktyczne porady, jak wykorzystać cydr w kuchni
W tym roku polskie firmy wyprodukują blisko 10 milionów litrów tego trunku - blisko pięć razy więcej niż w 2013 roku. Cydr bez wątpienia zasługuje na miano jednego z największych przebojów spożywczych ostatnich miesięcy. Warto wiedzieć, że "jabłecznik" nie tylko skutecznie gasi pragnienie, ale może być także świetnym dodatkiem do wielu potraw.
Cydr to trunek o bardzo długiej tradycji. Pierwsze zapiski na jego temat pochodzą jeszcze sprzed naszej ery, z czasów podboju Brytanii przez rzymskich legionistów, którzy z zainteresowaniem obserwowali miejscowych wieśniaków raczących się przefermentowanym sokiem z jabłek.
Na Wyspach Brytyjskich i we Francji cydr wciąż cieszy się wielką popularnością, natomiast w Polsce był przez ostatnie dziesięciolecia praktycznie zapomniany, choć nasi przodkowie delektowali się tym napojem już w XVII wieku. W czasopiśmie "Rolnik Szląski" z 1885 r. możemy przeczytać apel:
- Sadźmy jabłonie w ogrodach, po miedzach, koło dróg, wyrabiajmy jabłecznik, a będziemy bogatsi, zdrowsi, szczęśliwsi i przyczynimy się do wyniszczenia pijaństwa.
Cydr przegrywał jednak rywalizację z wódką i piwem. Przełom nastąpił w ostatnich miesiącach, zwłaszcza po nałożeniu rosyjskiego embarga na polskie jabłka. Znów zaczęliśmy doceniać te pyszne i zdrowe owoce, a także wytwarzane z nich produkty. Efekt? Produkcja cydru zwiększyła się niemal pięciokrotnie - do końca roku ma przekroczyć 10 mln litrów. Polska Rada Winiarstwa szacuje, że w ciągu pięciu lat sprzedaż tego trunku może sięgnąć nawet 90 mln litrów.
Zdrowy trunek
Polski cydr jest nie tylko smaczny, ale również zdrowy. Nasze prawo bardzo restrykcyjnie podchodzi bowiem do zawartości soku lub moszczu jabłkowego w mieszance poddanej fermentacji - nie może być go mniej niż 60 proc. (w znanym angielskim lub francuskim cydrze te normy są znacznie bardziej liberalnie).
Trunek, powstający w wyniku długotrwałej fermentacji soku jabłkowego w niewysokiej temperaturze, zawiera zwykle 5-7 proc. alkoholu. Wykazuje się również cennymi właściwościami odżywczymi, cenionymi już przed wiekami. Słynny podróżnik i żeglarz, James Cook, zabierał na wyprawy beczki z cydrem, który uchodził za znakomite remedium na zmorę ówczesnych marynarzy, czyli szkorbut.
Powstający z jabłek trunek zachowuje wiele walorów tych owoców. Dzięki temu jest m.in. skarbnicą potasu, czyli pierwiastka, który pomaga utrzymać ciśnienie krwi na właściwym poziomie, a także dba o regulację gospodarki wodnej organizmu, wpływając na pracę nerek oraz serca.
Cydr dostarcza też pokaźniej dawki cennych przeciwutleniaczy, zwiększających naszą odporność i chroniących przed wolnymi rodnikami, które niszczą komórki oraz przyspieszają procesy starzenia. Duża zawartość związków fenolowych pozwala zapobiegać chorobom układu krążenia, a nawet niektórym nowotworom.
Kuchenne pomysły na cydr
Cydr charakteryzuje się wyjątkowym słodko-kwaśnym smakiem, dzięki czemu znakomicie gasi pragnienie. Jednak jego walory docenimy nie tylko w upalne dni. W sezonie jesienno-zimowym trunek możemy wykorzystać do przygotowania domowego grzańca. Wystarczy przelać napój do rondelka, doprawić gwiazdkami anyżu, goździkami, cynamonem, skórką z cytryny lub pomarańczy i miodem, a później podgrzać przez kilka minut (nie doprowadzając do zagotowania!).
Cydr świetnie sprawdzi się również jako dodatek do zup, zwłaszcza tradycyjnej francuskiej cebulowej. Doda aromatu bulionowi warzywnemu (ale także przyrządzanemu na mięsie drobiowym czy jagnięcym), a także zupie rybnej.
Jabłkowy trunek świetnie pasuje do dań z mięsem. Możemy wykorzystać go do marynowania polędwiczek wieprzowych. Napój wzmocni smak mięsa królika (warto udusić go z cydrem, cebulą, czosnkiem, tymiankiem i odrobiną musztardy) czy piersi z indyka.
Nada też puszystości ciastu na naleśniki, a także aromatu risotto (ryż dodajemy do szalotki podsmażonej z czosnkiem, a później dodajemy trochę cydru, gdy zostanie wchłonięty dolewamy wywar warzywny lub drobiowy).
Można go również wykorzystać do duszenia jabłek lub gruszek - dzięki takiemu zabiegowi uzyskamy świetny dodatek do dania głównego. Napój stanowi też składnik syropu, który wzbogaci smak wielu deserów - wystarczy gotować 250 ml przez kwadrans z laską cynamonu, często mieszając.
Rafał Natorski/mp/kuchnia.wp.pl