Poznaj przepis na ciasto pleśniak i przypomnij sobie smak dzieciństwa
Pleśniak to ciasto, które kiedyś zapewne niejedna babcia przygotowywała dla swoich wnucząt. Dziś niestety trochę zapomnieliśmy o nim. Dla wielu jest to jeden z ulubionych smaków dzieciństwa, dlatego jego nazwa nikogo nie zniechęca, wręcz przeciwnie! Jeżeli macie ochotę poczuć się znowu jak dziecko, poznajcie przepis na pyszny pleśniak. Poniżej znajdziecie kilka cennych rad, dzięki którym to kultowe ciasto będzie idealne.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Pleśniak – co znajdziesz pomiędzy jego warstwami?
Ciasto zwane pleśniakiem składa się z pięciu warstw - bazą jest spód z rozwałkowanego, kruchego ciasta, na którym rozsmarowane są kwaskowate dżemy lub powidła, oczywiście najlepiej, by były to domowe wyroby – gęste i kwaśne, np. powidła śliwkowe czy dżem porzeczkowy lub wiśniowy.
Kolejną warstwę stanowią świeże lub mrożone owoce. Starte lub lekko podduszone jabłka, dojrzałe wiśnie, czarna porzeczka, truskawki, jagody lub obrany i pokrojony w kostkę rabarbar świetnie sprawdzą się w tej roli.
Najlepszą warstwę pleśniaka stanowi starte na tarce kruche ciasto, które przybiera formę kruszonki. Do jednej z warstw ciasta można dodać kakao – pleśniak będzie słodszy i bardziej kolorowy. Teraz czas na ubitą na sztywno pianę z białek i pyszną kruszonkę, którą sypiemy jeszcze raz, na sam wierzch ciasta.
Dlaczego pleśniak?
Pleśniak to raczej nietrafiona nazwa - nie przywodzi na myśl nic przyjemnego, chyba, że pleśniak to wasze ulubione ciasto, wtedy może się kojarzyć tylko z nim. Najprawdopodobniej kiedyś komuś puszysta pianka skojarzyła się z pleśnią i tak powstała nazwa ciasta – przyznacie, że nijak nie przystaje do smaku, prawda?
Pleśniak w niektórych rejonach Polski nazywany jest także skubańcem, przekładańcem, strzępcem, fugą lub fugowcem.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Przepis na pleśniak z powidłami śliwkowymi
Składniki:
- 3 szklanki mąki,
- szklanka cukru,
- 5 jajek,
- kostka masła,
- łyżeczka proszku do pieczenia,
- powidła śliwkowe (najlepiej domowe),
- łyżka kakao,
- 3 duże, kwaśne jabłka
- 1/2 łyżeczki mąki ziemniaczanej.
Przygotowanie:
Proszek do pieczenia wymieszaj z mąką, przesiej całość i wsyp do miski. Do mąki dodaj pół szklanki cukru oraz zimne, dokładnie posiekane nożem masło. W chwili, kiedy zauważysz, że grudki masła zaczynają przypominać kruszonkę, dodaj do nich żółtka i szybko zagnieć ciasto, a następnie podziel je na trzy części. Do jednej z nich dodaj kakao i ponownie zagnieć. Każdą z części zawiń w folię spożywczą, rozpłaszcz i wstaw do lodówki na minimum 30 min. Kiedy ciasto się chłodzi, obierz jabłka, zetrzyj je na tarce i lekko podduś. Warto skropić je sokiem z cytryny – nie zbrązowieją. Z białek i szczypty soli ubij sztywną pianę. Nie przestając ubijać białek, stopniowo dodaj do nich pół szklanki cukru i odrobinę mąki ziemniaczanej – ubijaj dalej, aż piana stanie się lśniąca. Jedną z części schłodzonego ciasta rozwałkuj, a następnie umieść w wyłożonej papierem do pieczenia blasze i wstaw na kilka min. do nagrzanego piekarnika. Po tym czasie rozsmaruj na podpieczonym blacie ulubione powidła i rozłóż wcześniej przygotowane jabłka, na które zetrzyj ciasto z kakao. Teraz połóż warstwę piany i kolejną porcję startego ciasta. Pleśniak piecz ok. 45-50 min. w 180 st. Ciasto może leżeć w lodówce nawet kilka dni.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Kilka cennych rad
- Aby spód ciasta zbytnio nie nasiąkł powidłami, warto najpierw podpiec go przez chwilę w piekarniku.
- By kruche ciasto łatwiej zetrzeć na tarce, wcześniej zamróź je.
- Aby pleśniak był bardziej kruchy, upiecz go "na dwa razy" - najpierw spód, a później ponownie, kiedy położysz na nim pozostałe składniki.
- Jeśli chcesz, by pianka była jak najlepsza, ubij ją dobrze – tak, by była sztywna, lśniąca i bez wyczuwalnych drobinek cukru. Pod sam koniec ubijania stopniowo dodawaj do niej drobnoziarnisty cukier oraz odrobinę mąki ziemniaczanej i sok z cytryny – dzięki temu piana będzie gęsta.
- Aby podczas pieczenia pianka nie opadła, nie otwieraj piekarnika, ewentualnie tylko przed samym końcem, ale tylko jeśli wierzch ciasta się zacznie zbyt mocno rumienić.
Zobacz poniższe wideo. Pyszne ciasto z kruszonką i kaszą manną. To musi być pyszne!
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.