Trwa ładowanie...
mięso
11-03-2010 10:50

Potrafimy wyczuć "tłusty" smak

Ludzie potrafią wyczuwać nie tylko smak słony, słodki, gorzki, kwaśny i umami, ale również "tłusty" - zaobserwowali naukowcy. Ich odkrycie może pomóc w walce z otyłością - informuje "British Journal of Nutrition".

Potrafimy wyczuć "tłusty" smakŹródło: archiwum, fot: archiwum
d192mya
d192mya

Ludzie potrafią wyczuwać nie tylko smak słony, słodki, gorzki, kwaśny i umami, ale również "tłusty" - zaobserwowali naukowcy. Ich odkrycie może pomóc w walce z otyłością - informuje "British Journal of Nutrition".

Do tej pory naukowcy utrzymywali, że ludzie są w stanie odczuwać pięć rodzajów smaków: słodki, słony, gorzki, kwaśny oraz umami - charakterystyczny dla pokarmów bogatych w białka. Teraz wnioskują, że "ludzie wyczuwają szósty smak, tłusty", jak oznajmił jeden z odkrywców zjawiska, dr Russell Keast z australijskiego Deakin University.

Keast i jego współpracownicy z Australii i Nowej Zelandii doszli także do wniosku, że wrażliwość na ten smak u różnych osób bywa zupełnie różna. Ludzie bardzo wrażliwi na ten rodzaj smaku jedzą przeważnie mniej tłustych potraw, rzadziej też miewają nadwagę.

Naukowcy ustalili to dzięki opracowaniu metody, która pozwala zbadać ludzką zdolność wyczuwania smaków całej grupy kwasów tłuszczowych, jakie często występują w produktach spożywczych. Stwierdzili także, że w przypadku "tłustego" zmysł smaku posiada progi wrażliwości. Progi te bywają odmienne u różnych osób - jedni są na ten smak bardziej wrażliwi, inni mniej.

Próbując to wyjaśnić, badacz zwrócił uwagę, że współcześni ludzie pochłaniają bardzo dużo tłuszczów, a te są bardzo łatwo dostępne. Można więc zakładać, że z biegiem czasu system percepcji smaków mógł stracić wrażliwość na smak tłusty i dlatego tylko część ludzi jest na niego bardziej wrażliwa.

d192mya

"Co ciekawe, ludzie o dużej wrażliwości na smak tłusty jedzą mniej tłustych pokarmów i mają niższy wskaźnik masy ciała BMI niż osoby o mniejszej wrażliwości" - podkreślił Keast.

Naukowcy próbują teraz lepiej zrozumieć przyczyny różnic wrażliwości w odbieraniu tłustego smaku. Może to doprowadzić do opracowania metod kontroli zjadanych porcji tłuszczu, jak i nowych, niskotłuszczowych produktów i diet.

PAP/Zan/ tot/

d192mya
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d192mya
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj