Trwa ładowanie...

Popełniasz błąd w przechowywaniu. Winni producenci lodówek?

Każdy z nas wie, że ten produkt powinien być przechowywany wyłącznie w lodówce. Pilnujemy tej zasady skrupulatnie z obawy przed salmonellozą. Jak się jednak okazuje, popełniamy błąd, który może odbić się na naszym zdrowiu.
Share
To, jak układamy produkty w lodówce jest bardzo ważne
To, jak układamy produkty w lodówce jest bardzo ważneŹródło: 123RF
d2r6dav

Jajka – gdzie zazwyczaj je umieszczamy?

Surowe, niedogotowane jajka mogą być źródłem groźnej bakterii – Salmonelli. To najczęściej właśnie ona jest źródłem zatruć pokarmowych, które potrafią być wyjątkowo dokuczliwe, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych.

Stąd po przyjściu do domu od razu umieszczamy jajka w lodówce. Pamiętamy, że powinny znajdować się w odosobnieniu od pozostałych produktów spożywczych, więc najczęściej umieszczamy je na drzwiach lodówki. Dlaczego akurat tam? Oczywiście dlatego, że właśnie w tym miejscu zostają umieszczone przez producenta lodówki specjalne koszyczki do przechowywania jajek. Jak się jednak okazuje – jest to najgorsze z możliwych miejsce.

d2r6dav

Choć na drzwiach lodówki jest sporo wygodnych półek, przegródek, a nawet schowków, to jest to miejsce najmniej stabilne, jeśli chodzi o temperaturę. Ma to oczywiście związek z ciągłym otwieraniem i zamykaniem lodówki. W tym miejscu lepiej nie trzymać mleka i jego przetworów, leków, a także jajek.

Stała temperatura – około 4-5 stopni Celsjusza – sprawia, że woda z jajek nie wyparowuje tak szybko, dzięki czemu jajka są dłużej świeże. Bezpiecznie mogą być wówczas przechowywane nawet przez 4-5 tygodni!

Gdzie zatem trzymać jajka?

Nie przechowuj jajek na drzwiach lodówki. dlaczego?

Jajka – gdzie należy je umieścić?

Jajka powinny zajmować środkową półkę w lodówce, gdyż to właśnie tam panują optymalne warunki, a amplituda temperatur jest niemal niewykrywalna.

d2r6dav

Należy jednak pamiętać, że w centralnym miejsce lodówki z pewnością znajdują się także inne produkty spożywcze. By uniknąć ewentualnego skażenia, można jaja umyć przed włożeniem do lodówki (ale to skraca ich okres przydatności do spożycia!). Można także przechowywać je w szczelnym pojemniku, najlepiej w otoczeniu produktów, które przed spożyciem będziemy poddawać obróbce cieplnej. Nie wolno jaj przechowywać w bezpośrednim sąsiedztwie wędlin czy serów.

  123RF
Źródło: 123RF

Zobacz także:

Zakręcona pizza. Jeszcze lepsza niż z pizzerii

Makaron został z obiadu? Stwórz arcydzieło w duchu no waste

Polonezy. Gdy znudzą się tradycyjne kotlety schabowe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2r6dav

Podziel się opinią

Share
d2r6dav
d2r6dav
Więcej tematów