Owoce i warzywa to podstawa zdrow(sz)ej diety
Owoce i warzywa powinny stanowić podstawę diety. Założenie jest proste: im więcej różnych owoców i warzyw zjesz, tym więcej wartościowych składników dostarczysz organizmowi. Poszerzenie owocowo-warzywnych horyzontów jest ważne, więc nie ograniczaj się wyłącznie do wąskiego grona roślinnych ulubieńców.
Może się okazać, że jedząc te same produkty przyrządzone w innej formie, polubisz je na nowo. Rewelacyjnym źródłem wiedzy o kuchni roślinnej są wegańskie blogi (np. jadlonomia.com, ervegan.com, wegannerd.com). Czasami słyszy się, że "dzisiejsze owoce i warzywa to już nie to samo – tylko chemia i woda".
Jak pokazuje analiza wykonana na przestrzeni 50 lat, różnice w zawartości składników odżywczych są nieznaczne – niektóre produkty mają nieco mniej wartości odżywczych, jednak absolutnie nie są ich pozbawione!
Nie można więc mówić o drastycznym spadku jakości żywności, co wybija pałeczkę z rąk producentów suplementów diety, którzy próbują wmówić konsumentom niedobory pokarmowe (często nieistniejące).
Owoce, które pomagają schudnąć
Suplementy zamiast zbilansowanej diety?
Kto choć raz przetrwał pełne pasmo reklamowe w telewizji, ten wie, jaki odsetek stanowią działania promujące suplementy diety. Ze skutecznością suplementów wprawdzie bywa różnie, ale ich reklamy są nad wyraz skuteczne. Jak pokazuje raport aż 50 proc. Polaków jest przekonanych, że suplementy diety podlegają takim samym standardom nadzoru jak leki, a przecież w kwestiach wypuszczenia produktu na rynek bliżej im do bochenka chleba niż do leków.
Indywidualnie dobrana suplementacja bazująca na preparatach wysokiej jakości jest uzasadniona i często potrzebna, ale z pewnością nie na skalę, którą można zaobserwować w reklamach. Czasami argumentem za skreśleniem owoców i warzyw z rankingu zdrowych produktów są pestycydy wykorzystywane w rolnictwie. Czy powinnyśmy się tym przejmować? W 2015 roku przeanalizowano 317 polskich warzyw i owoców. Tylko w 2 próbkach znaleziono pozostałości pestycydów przekraczające dopuszczalne normy. Zatem owszem, problem szkodliwości pestycydów istnieje, ale nie powinien być przeszkodą w jedzeniu warzyw i owoców.
Bardziej niż niewielkie ilości pestycydów zagrażają nam otyłość i związane z nią choroby cywilizacyjne. Zwiększenie spożycia owoców i warzyw jest ich profilaktyką.
Dlaczego warto jeść warzywa i owoce?
Częste jedzenie warzyw i owoców wpływa pozytywnie na niemal każdy aspekt zdrowia. W metaanalizie z 2014 roku wykazano, że zjadanie ich w ilości 400 g dziennie istotnie zmniejsza ryzyko śmierci wskutek chorób dietozależnych, szczególnie sercowo-naczyniowych. Ludzie, którzy jedzą tę ilość w ciągu dnia, żyją dłużej i cieszą się lepszym zdrowiem.
WHO zaleca spożywanie 400 g warzyw i owoców jako minimum, a jednocześnie zachęca do zwiększenia ich ilości do 800 g dziennie (z przewagą warzyw nad owocami). Nie musisz ich ważyć – wystarczy, że będziesz dążyć do tego, by pojawiały się w każdym posiłku w dużych ilościach.
Co ważne, badania naukowe nie mówią o jedzeniu ekologicznych, sezonowych i świeżych owoców oraz warzyw! Odnoszą się do ich ogólnego spożycia w diecie. Nagonka na owoce i warzywa jest oparta na plotkach, błędnych przekonaniach i subiektywnych opiniach, a nie na faktach. Zwiększ udział dowolnych owoców i warzyw w swojej diecie, a sama się przekonasz, o ile łatwiej będzie ci odczuć sytość po posiłku i jak zmieni się twoje samopoczucie.
Kiedy można, warto wybierać lokalne, sezonowe owoce i warzywa. Pamiętaj jednak, że nawet mrożone czy konserwowe będą miały pozytywny wpływ na zdrowie.
Fragment pochodzi z książki Moniki Ciesielskiej "Bez liczenia i ważenia. Zdrow(sz)y styl życia na własnych zasadach"