Trwa ładowanie...

O jedzeniu, kupowaniu i przechowywaniu sezonowych warzyw i owoców. Rozmowa z dietetyk Anną Wieczorek

Dziennie powinniśmy zjadać pięć porcji warzyw i owoców, z czego w diecie powinny przeważać te pierwsze. Latem większość Polaków spożywa ich odpowiednią ilość. Są dostępne na każdym kroku.

O jedzeniu, kupowaniu  i przechowywaniu sezonowych warzyw i owoców. Rozmowa z dietetyk Anną WieczorekŹródło: 123RF
d4detro
d4detro

– Jedzenie sezonowych warzyw i owoców to wybór produktów smacznych i pełnych wartości odżywczych, bo świeżych. Ponadto jedząc lokalnie, korzystnie wpływamy na środowisko, bo dystrybucja takich produktów nie wymaga tak długiego transportu, jak ma to miejsce w przypadku np. owoców południowych – wymienia zalety kupowania sezonowych owoców dietetyk Anna Wieczorek

W drugiej połowie lata pojawiają się kolejne sezonowe produkty, którymi warto się zajadać. Na straganach zaczynają królować owoce jagodowe takie jak maliny, borówki amerykańskie czy jagody, które są źródłem witaminy C. – Witamina C to nie tylko pomoc dla układu odpornościowego. Wspomaga gojenie się ran, jest bogatym źródłem błonnika, który reguluje pracę przewodu pokarmowego, a także chroni przed nowotworem jelita grubego. – komentuje ekspert.

Paprykę czerwoną warto spożywać na surowo. Jest bogata w witaminę C oraz foliany, które nie są odporne na działanie wysokiej temperatury. – Obróbka termiczna powoduje straty tych witamin na poziomie około 50 proc. – podsumowuje dietetyk.

– Warzywa i owoce powinny być jędrne, bez ubytków. Warto zwrócić uwagę, czy nie występuje na nich pleśń. Pamiętajmy, że nawet jeżeli odetniemy spleśniałą część, jedzenie spleśniałych warzyw i owoców jest niezdrowe. Toksyny pleśni będą znajdowały się bowiem w całej roślinie. Aby wydłużyć świeżość produktów, ważne jest ich dalsze przechowywanie. Mycie zalecam dopiero przed bezpośrednim przygotowaniem lub zjedzeniem – radzi Wieczorek.

d4detro

Jeśli nie jesteśmy przekonani co do słuszność przechowywania wszystkiego w lodówce warto to zweryfikować. – Owoce jagodowe, paprykę, fasolkę szparagową warto przechowywać w lodówce, tymczasem pomidory stracą na smaku, gdy włożymy je do lodówki na dłużej – podpowiada.

Zobacz także: Grzegorz Łapanowski: Najlepszy smak mają produkty sezonowe:

Dobrze jest wyrobić w sobie zdrowy nawyk sięgania po produkty roślinne. Warto dodawać warzywo lub owoc do każdego posiłku. Anna Wieczorek sugeruje, aby spożywać produkty roślinne pod różną postacią. Możemy jeść sałatki, surówki, zupy czy koktajle. Sięgajmy po nowe produkty, aby nie popaść w monotonność. Warzywa mogą posłużyć jako przekąska na wieczorną imprezę, a owoce świetnie zastąpią słodkie przekąski.

O zaletach spożywania warzyw i owoców wiemy nie od dziś. – Latem warto zamrozić sezonowe warzywa i owoce, by w okresie jesiennym i zimowym cieszyć się smakiem tych produktów. Warzywa i owoce powinniśmy bowiem jeść przez cały rok, ponieważ są one nieodłącznym elementem zdrowej diety. W czasie kiedy są one mniej dostępne, nie bójmy się korzystać z mrożonek i przetworów – podpowiada ekspert.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4detro
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4detro
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj