Nieapetyczny zielony odcień? Zapomnij, mamy patent na idealne jajka na twardo
Gdy po przecięciu jajka na twardo twoim oczom ukazuje się nieestetyczna szara lub zielona otoczka wokół żółtka, pewnie zastanawiasz się, co zrobiłeś źle, czy jajko możesz zjeść oraz czy da się uniknąć tego problemu.
Jajko na twardo – sina obwódka wokół żółtka
Fani jajek na twardo i mocno ściętego żółtka na pewno nierzadko ze zdumieniem obserwują nieapetyczny kolor żółtka, ukazujący się po przecięciu jajka na pół. Rodzi to szereg pytań: czy to oznacza, że jajko jest nieświeże, czy można je zjeść, z czego wynika obecność szarej obwódki wokół żółtka.
Tymczasem odpowiedź jest prosta: zmiana barwy żółtka jest skutkiem zbyt długiego gotowania jajek. Powoduje to wytrącanie się siarki i żelaza. Zachodzi reakcja chemiczna skutkująca zmianą koloru. Nie ma powodu do obaw, takie jajko można zjeść. Pytanie, czy warto.
Otóż poza utratą walorów estetycznych zbyt długo gotowane jajko traci wiele wartości odżywczych. Zarówno cenne witaminy, jak i minerały odchodzą w niepamięć, a w dodatku jajko nie smakuje tak dobrze, jak to gotowane krócej.
Na szczęście wystarczy znajomość kilka faktów, by móc przygotować perfekcyjne jajka na twardo.
Jak ugotować perfekcyjne jajko na miękko i twardo
Idealne jajka na twardo – przygotowanie
Jeżeli jajka wyjmujesz z lodówki, to pamiętaj, by umieścić je delikatnie w rondelku z zimną wodą. Dzięki temu skorupka nie popęka. By dodatkowo zabezpieczyć się przed wypłynięciem białka z niekiedy niewidocznych gołym okiem pęknięć, wystarczy do wody dodać 1 łyżeczkę soli.
To nie tylko uszczelni skorupkę, ale z uwagi na to, że jest ona porowata, sól będzie mogła przeniknąć do wnętrza, dodając jajku smaku.
Kolejny krok to zagotowanie wody i zmniejszenie ognia. Od momentu, gdy woda w rondlu zacznie wrzeć, jajko powinno w nim spędzić 7 minut – nie dłużej.
Pamiętaj, by po zdjęciu rondla z palnika przelać jajka zimną wodą, by zatrzymać proces gotowania. Jajka z pewnością będą idealne, a ich kolor niebudzący wątpliwości.
Zobacz także: