Trwa ładowanie...

Na oliwie znają znają się jak mało kto. Specjał z Istrii

Oliwa oliwie nie równa. Nawet ta, która ma na etykiecie napis extra vergine. W poszukiwaniu tej najlepszej trafiłem na chorwacką część półwyspu Istria. I nie zawiodłem się!

Drzewo oliwne Drzewo oliwne Źródło: Bartek Kieżun
d4k3y3l
d4k3y3l

Już starożytni uważali, że istryjskie gaje oliwne obdarzają ludzi jedną z najlepszych oliw na świecie. Sprowadzali więc oliwę z Istrii do Rzymu, co wówczas było sporym przedsięwzięciem. Dziś jest nieco łatwiej, ale wcale nie oznacza to, że chorwacka oliwa często gości na stołach w innych niż Chorwacja krajach. A szkoda, bo jest naprawdę wyjątkowa.

Istria - raj dla smakoszy

Przekonałem się o tym tej zimy podróżując po urokliwym półwyspie słynącym z trufli, wina i oliwy. To idealne miejsce dla smakoszy nawet zimą, a może zwłaszcza zimą, bo wówczas do wymienionych wcześniej produktów dochodzą jeszcze świetne ryby i owoce morza. Są najlepsze, gdy woda jest zimna, więc wcale nie latem. Najlepszy okres na to wszystko, co pochodzi z morza zaczyna się w listopadzie i kończy wiosną.

Wracajmy jednak do oliwy. Górzysta i owiewana morskim wiatrem Istria ma wyjątkowy mikroklimat i to on odpowiedzialny jest za jakość tamtejszych oliw. Opowiadali mi o tym gospodarze z winnicy i olejarni z Ipši, malutkiej wioski otoczonej gajami oliwnymi, nieopodal miasteczka Oprtalj.

Klaudio Ipša pod koniec lat dziewięćdziesiątych podjął decyzję o tym, by razem z rodziną spróbować przywrócić uprawę oliwek na wzgórzach wokół Ipši. W przeszłości rosły tam oliwne drzewa i część z nich się zachowała, ale były zaniedbane, nikt od wielu lat ich nie przycinał. Wspólna praca pozwoliła najpierw na reaktywowanie starego oliwnego gaju i później na nowe nasady. Posadzili drzewa odmian istarska bjelica, frantioio i leccino, a także mniej znane črnica i bugla.

Jak wybrać najlepsze oliwki?

Ivan, syn Klaudia, marzył o własnej winnicy. Przekonał ojca, że to dobry pomysł i w 2010 roku posadzili pierwsze krzewy winorośli. Wykorzystali ziemie leżące od 180 do 420 metrów nad poziomem morza. Wiedzieli, że w ten sposób zapewnią krzewom wysokie temperatury za dnia i niskie w nocy, co zaowocuje winami o wysokiej kwasowości cenionymi przez sommelierów. Skupili się na znanych z Istrii szczepach białej istryjskiej malvaziji i czerwonych refosco oraz teranie.

d4k3y3l

Specjaliści od oliwy

Na uznanie nie trzeba było czekać zbyt długo. Już w 2005 roku oliwy z olejarni Ipša zostały wymienione przez recenzentów cenionego przewodnika po świecie oliw Flos Olei. Sukces był tym większy, że jednoszczepowe oliwy na bazie frantoio i istrian bjelica stały się jednymi z pierwszych chorwackich oliw z oliwek, które zostały wspomniane w przewodniku. Przełomowy był jednak rok 2011 i 2017. Wówczas degustatorzy Flos Olei po wizycie w Ipšy oznajmili, że ich oliwy należą do najlepszych dwudziestu oliw na świcie.

Gaj oliwny Bartek Kieżun
Gaj oliwnyŹródło: Bartek Kieżun

Rok 2021 nie był najlepszym rokiem dla osób zajmujących się oliwą na Istrii. Wiosenne przymrozki spowodowały zrzucenie kwiatów przez oliwne drzewa. Zbiory były znikome, ale jakość oliwy wyjątkowa - zgodnie podkreślają gospodarze.

Podczas wizyty na Istrii można umówić się na degustacje w Ipšy. Gospodarze prezentują wówczas swoje oliwy i wina. Jest sala degustacyjna w budynku, ale najlepiej jednak usiąść na pełnym słońca tarasie i sprawdzić, co tak zachwyciło specjalistów od oliw. W okolicy jest cicho jak makiem zasiał, czasem tylko gdzieś w oddali zaszczeka lagotto romagnolo, pies poszukujący trufli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4k3y3l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4k3y3l
Więcej tematów